banner271

KÖY-KOOP İSPANYA'YA 40 TON MEŞE PALAMUDU PELİDİ İHRAÇ ETTİ

Köy-Koop Manisa Birlik Başkanı Nurettin Dingaz, ilk kez İspanya'ya 40 ton meşe palamudu pelidi ihraç ettiklerini kaydetti.

KÖY-KOOP İSPANYA'YA 40 TON MEŞE PALAMUDU PELİDİ İHRAÇ ETTİ

KÖY-KOOP İSPANYA’YA 40 TON MEŞE PALAMUDU PELİDİ İHRAÇ ETTİ

Köy-Koop Manisa Birlik Başkanı Nurettin Dingaz, ilk kez İspanya’ya 40 ton meşe palamudu pelidi ihraç ettiklerini kaydetti. Tonunu 425 Euro’dan sattıklarını açıklayan Dingaz, İspanya dışında Çin, Kore, Belçika, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerden de bu konuda talebin geldiğini vurguladı. 

FOTO GALERİ İÇİN TIKAYIN

Köy-Koop Manisa Birlik Başkanı Nurettin Dingaz (Manisa İli Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği) yaptığı açıklamada kooperatif olarak ilk kez İspanya’ya 40 ton Meşe Palamudu Pelidi ihraç ettiklerini söyledi. Meşe Palamudu Pelidi ihracatına geçen hafta Cuma günü başladıklarını vurgulayan Dingaz, “Atıl bir bitki. Bunu Türkiye’de hiç kimse almıyor. Bu dökülüyor ve toprağa gidiyor. Bunun ekonomik değeri yok. Biz bu Meşe Palamudu Pelidini 3–4 yıldır yapıyoruz. Ancak toplayıp bir şirkete veriyorduk. İhracatı o şirket yapıyordu. Ama biz topluyorduk. Bu yıl ilk defa kendimiz yaptık. İlk defa kendimiz gerçekleştirdik. En azından gelecek yıllara Pazar oluşturulması açısından bizim çok önemli. Biz şimdi İspanya’ya 40 ton gönderdik. Biz üreticiden 40 kuruşa aldık. Biz bunu alıyoruz ama kuruttuktan sonra yüzde 40 fire veriyor. Köylüden 40 kuruşa aldık. Bu da şimdi iyi para köylü için. Neden gübre yok, ilaç yok, budama yok, bakım yok, çapa yok hiçbir şey yok toplayıp getiriyorlar.” dedi.

BİRÇOK ÜLKEDEN TALEP VAR
İspanya’dan başka birçok ülkenin meşe palamudu pelidini istediğini kaydeden Dingaz, “Çinliler, Korelililer, İsviçreliler, Belçikalılar, Almanlar meşe palamudu pelidi istiyor. Bizim söylenen hayvan yemine katkı olarak kullanılıyor. Hayvan yemi katkısında kullanılıyormuş. Bizim gönderdiğimi mal birçok müşteriye dağılacak. Gerçek bu işi daha büyük yapmak. Talep ediyorlar, görüşmeler sürüyor. Önümüzdeki yıl bu ülkelere de yüzde 90 gibi başlayacağız.” dedi.

TONU 425 EURO
Tonunu 425 Euro’dan sattıklarını açıklayan Dingaz, “O fiyatta aslında bize çok para kazandırmıyor. Ama benim amacım 40 kuruş yerine almak değil, 50 kuruş 60 kuruşu, 70 kuruşa alayım. Yani karşı tarafı fiyatı yükseltirsem köylü biraz daha fazla kazanır. Selendi, Demirci Kılavuzlar, Yarbasan, Durhasan, Kula, Köprübaşı, Salihli ilçelerine balı köylerden alıyoruz. Köylüler için masrafsız ek gelir. Dağın ürettiği bir şeyden gelir elde ediyor. Amacız köylünün eline fazla bir gelir geçmesi. Amacımız bu pazarı büyütmek ve fiyatı yükseltmek. Zoru başardık, İlk yılda kimse inanmadı. Kimse almamış bu zamana kadar. Biz almaya başlayınca başladılar toplamaya. Ağustos ayında çalışmaya başlayacağız. Ekim sonunda hasat başlıyor. Şimdi köylüler bu ağaçları korumaya başladı. Bu ağaç ilk defa yakacak ağaç olarak kullanılıyor. İlk pelit ihracatını biz yaptık.” dedi. 

HEDEF YURT DIŞINDA PAZAR PAYI OLUŞTURMAK
Hedeflerinin yurt dışında pazar payı oluşturmak olduğunun altını çizen Dingaz, “Meşe Palamudu Pelidi pazarını daha fazla geliştirirsek kurutma fabrikası kurmamız gerekiyor. Bunu kurutmamız gerekiyor. Kendi kurutma tesislerimiz olması gerekiyor. Daha farklı bir teknoloji kurmak istiyoruz. Önümüzdeki bu hem bu ihracatı artırmak hem de böyle bir tesisi kırmak. Kendi imkânlarımızla faaliyetlerimizi yürütmeye çalışıyoruz. Bu faaliyetleri yürütürken mutlaka sorunlarımız var. Bu konuda devletten destek istiyoruz.” dedi.

YILDA 15 FUARDA MANİSA TANITILIYOR
Köy-Koop Showromunu 2011 yılının Temmuz ayında hizmete açtıklarını söyleyen Dingaz, “ Genellikle buradan yoldan geçen Manisalılar değil, İstanbul, İzmit, Sakarya gibi illerden insanlar geliyor. Burada yer alan ürünlerimiz analarımızın, bacılarımızın yaptığı ürünlerdir. Biz bir anlamda burada Manisa’yı tanıtıyoruz. Bunun dışında Türkiye’nin çeşitli illerinde fuarlara gidiyoruz. Yılda yaklaşık 15 fuara yani Türkiye'nin 7 bölgesindeki fuarlara gidiyoruz. Gittiğimiz fuarlarda Manisa’yı tanıtıyoruz. Ne kadar satış yapabiliyorsak ona göre de üretim yapıyoruz. El sanatları, kilim, bebeklerin yanında gıda ürünleri de satıyoruz. Kooperatifimizin ürettiği gıdaları da satıyoruz. En önemli ürünümüz zeytinyağıdır. Halı, kilim, el dokuması şallar, el işlemesi yemeniler, yapma bebekler, Manisa bezi, Zeytinyağlı kuru domates, Manisa’nın kuru üzümü, Mesir Macunu ve diğer el sanatlarını gibi birçok ürünü burada vatandaşlara satıyoruz. Satılan bütün ürünler doğal ve natüreldir. Zeytinyağlarımızı kendi fabrikalarımızda üretip satıyoruz. Zeytinyağlı kuru domateslerimiz Bursa’da gerçekleştirilen fuarda daha ilk günden bitti. İlk kez zeytinyağlı kuru domatesi biz yaptık. Diğerleri ayçiçeği yağıyla yapıyor. Bu ürün fuarlar dışında Manisa’da da çok ilgi görüyor. ISO 9002 ile ISO 22000 belgesi alan ilk kurumuz.” dedi.

DESTEK BEKLİYORUZ
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüyle her zaman irtibat halinde olduklarını kaydeden Dingaz, “Ancak yeteri kadar destek alamıyoruz. Manisalıların tanımadığı bu yeri diğer illerden insanlar tanıyor. Aldığımız mesiri bile paramızla alıyoruz. Gittiğimiz fuarlara kendi imkanlarımızla gidiyoruz. Derneğin ürününü alırken, başka yerden almıyoruz. Denizli’deki fuarda mesir macunu saçımı yaptık.” diye konuştu.

MEŞE PALAMUDU PELİDİNİN ÖZELLİKLERİ
Meşe Palamudu Pelidi kasabamızda yetişen meşe ağacının meyvesidir. Pelit meyvesi genellikle acı olmakla birlikte, tatlıları da mevcuttur. Pelit meyvesi Ekim-Kasım aylarında olgunlaşmaktadır. İri ve ufak olmak üzere çok çeşitli boyutlarda bulunur. Meşe Palamudu eskiden kuruyemiş olarak yaygın olarak kullanılmaktaydı. Sonbahar'da toplanan pelitler kış boyunca yenilirdi. Pelit, kavrulmuş nohut ve kavrulmuş buğday (kavurga) ile tüketildiğinde ayrı bir lezzet verirdi. Günümüzde ise pelit meyvesi eski ilgiyi görmemektedir. Ayrıca meşe ağacı dayanıklılığı ile meşhur bir ağaçtır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.