KOŞMAZ'DAN ÇOK ÖNEMLİ SEÇİM AÇIKLAMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Manisa TSO Başkanı Bülent Koşmaz, Haziran ayına ertelenen oda seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Koşmaz, seçimlerden sonra oluşacak tabloya göre hareket edeceğini belirterek, gerekirse sağlıklı bir yönetim oluştuktan sonra görevi gençlere devredebileceğini söyledi.

KOŞMAZ'DAN ÇOK ÖNEMLİ SEÇİM AÇIKLAMASI

KOŞMAZ’DAN ÇOK ÖNEMLİ SEÇİM AÇIKLAMASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Manisa TSO Başkanı Bülent Koşmaz, Haziran ayına ertelenen oda seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Koşmaz, seçimlerden sonra oluşacak tabloya göre hareket edeceğini belirterek, gerekirse sağlıklı bir yönetim oluştuktan sonra görevi gençlere devredebileceğini söyledi.

Toplantı Ufuk Plaza’da gerçekleştirildi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz, Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş,  Manisa TSO Müdürü Tamer Balatlı ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda çok önemli konular açıklandı.

 

KRİZİ ORTADOĞU VE AFRİKA SAYESİNDE AŞTIK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Manisa TSO Başkanı Bülent Koşmaz,  Türk ekonomisinin batı bölgesi ülkelere nazaran 2012 yılını daha iyi bir durumda tamamladığını söyledi. Türkiye’nin Avrupa ülkelerindeki krizden dolayı daralan pazarına Ortadoğu ve Afrika’da yeni alternatifler eklediğini dile getiren Koşmaz, “Afrika kıtası batan başa yeni bir pazar. Bir kısmı sefalet içinde olan bu kıtada ekonomik durumu iyi olan bölgeler oldukça cazip. Türkiye bu avantajı iyi kullandı” dedi.

MTSO ALIŞVERİŞ ŞÖLENİ 
1-21 Nisan tarihleri arasında faaliyete geçirmeyi düşündüğümüz MTSO Alışveriş Şöleniyle ilgili çalışmalar yaptık. MTSO üyelerinin işyerlerini kapsayan bir alışveriş şöleni olacak. Başlangıçta ve finalinde birer konser verilecek. Finaldeki kapanış konserinde 3 tane otomobil, 10 TV, 10 bulaşık makinesi, 10 video kamera vereceğiz. Bunun dışında sokak etkinlikleri yapacağız. Şehrin değişik yerlerinde değişik aktiviteler yapılacak. Alışveriş yapılan yerlerden alınan fişlerin her 30 TL’si için bir çekiliş kuponu verilecek. O kuponlar mühürlenecek. En fazla 5 çekiliş kuponu verilecek. 500 TL’lik bir alışveriş yapsanız da 150 TL’lik bir alışveriş yapsanız da 5 kupon verilecek. Çekiliş Milli Piyango idaresinde yapılacak. Başvurularımızı yaptık. Oda üyelerimiz hu seçimlere herhangi bir şekilde iştirak edemeyecekler. Çekiliş sonuçları kapanış konserinde açıklanacak. Finalde bir aksilik olmazsa Volkan Konak sahne alacak. Belediye Başkanı öyle düşünüyor. Burada esas hedefimiz vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu ürünleri İzmir’e gitmeden de Manisa’dan temin ütmesinin mümkün olduğu kabul ettirmeliyiz. Manisa ticaretine bir heyecan getirmemiz, bir canlılık getirmemiz. Ve bir başlangıç ortaya koymamız. Bu başlangıç ne kadar başarılı olursa ileri de bunun tekrarı yapılabilir. Konuyla ilgili esas açıklamayı Manisa Valisi ve Belediye Başkanıyla yapacağımız görüşmeler sonrasında yapacağız. İnşallah Manisa’nın ticari hayatına güzellik getirecek. 
Uluslar arası zincir mağazaları bu işin içinde değil. Yerel mağazalarımız varsa, 10-20 marketi olan varsa girebilecek. Hep beraber bu alışverişin bir ucundan tutacağız. Ne kadar canlı tutabilirsek getirisi o kadar fazla olacak.  

AFRİKA PAZARI
Çevremizdeki ve dünyadaki özellikle gelişmiş ülkelerdeki ekonomilere baktığımızda, Türkiye ekonomisi 2012 yılını daha iyi bir şekilde tamamladı. 2013 yılında da benzer bir yıl geçireceğimizi tahmin ediyoruz. Eski yıllarda büyüme performanslarını yakalamamız mümkün değil. Ama yeni de Batı ülkelerinden daha iyi bir performans sergileyeceğimize inanıyoruz. Haliyle Türkiye olarak Avrupa ülkelerindeki krizden dolayı daralan boşluğu, başka ülkelerle yeni pazarlarla tamamlamaya çalışıyoruz. Bu pazarların içinde Ortadoğu ve Afrika ülkeleri geliyor. Ortadoğu’da son zamanlarda yaşanan belli sıkıntılar var. Gerek Suriye’de gerek Irak’ta olayları hepimiz yakından biliyoruz. Onlar geçici olarak ta olsa ticari faaliyeti engelliyor. Sanıyorum zaman içerisinde bunlarda düzelecektir. Türkiye, bu pazardaki güçlü konumunu daha da artırarak ilerleyecek. Afrika kıtası baştanbaşa yeni bir pazar. İnsanların bir kısmının sefalet içerisinde yaşadığı Afrika ülkelerde, ekonomik durumu iyi olan geniş bir tabakanın bulunması bizi oradaki pazarlara yönlendiriyor. Oraları cazip olarak gösteriyor. Oda olarak Afrika’daki bazı pazarlarla tanışacağız. 

HELAL GIDA 
Geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurtdışındaki birçok fuara üyelerimizin katılımını sağladık. 8-12 Nisan’da Paris’te yapılacak olan Gıda, Ambalaj Fuarı var. Helal gıda fuarları var. Helal gıda kavramı çok önemli bir kavram. Bunu bazı kişiler kıyısından, köşesinden çektiriyor ama özellikle Uzakdoğu’daki bazı ülkeler Malezya, Singapur, Ortadoğu ve Arap ülkelerinde helal damgası bulunan ürünler öncelikle tercih ediliyor. Şöyle midir, böyle midir, helal yiyeceğiz, ötekilerini yemeyeceğiz tartışmalarına giriyoruz ama ağacı görmekten resmin tamamını göremiyoruz. Burada çok büyük bir pazar var. 1994 yılı sonunda, 1995 yılı başında oda meclis üyeleriyle gittiğimiz zaman Singapur’da, Malezya’da çok büyük bir pazar olduğunu ve Türkiye’nin mutlaka bu helal sertifikasına kavuşması ve bunu vermesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Artık önümüzdeki günlerde de Türkiye’de helal sertifika verilmeye başlanacak. Bu başlangıçta gıda için aklımıza geliyordu. Ama artık şimdi otellerde kullanılan sabunlara, şampuanlara varıncaya kadar hepsinin İslami kurallara uygun olup olmadığına dikkat ediliyor.  

ODA SEÇİMLERİ 

Seçimlerimiz daha önce TOBB’un başvurusu üzerine Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla Mayıs ve Haziran aylarına ertelendi. Erteleme kararı çıkıncıya kadar bakanlığa ulaşmış olan şikayetlerini incelenmesi söz konusuydu. Fakat sonradan başka şikayetlerde gündeme alındı ve incelendi. Türkiye’de 50 odada böyle bir şikayet mekanizmasının işlediğini görüyoruz. Ama bu şikayetlerden bir kısmının geri çevrildiğini görüyoruz. Mesela İzmir Ticaret Odası’nda onca koparılan gürültüden sonra sadece 2 itirazın olduğu ve ikisinin de red edildiğini biliyoruz. Manisa’da da bazı şeyler söylenmişti. Manisa’da koparılan gürültülerden sonra sadece 1 itiraz oldu, o itirazda da iki grubun birleştirilmesinin dışında diğer taleplerin hepsi red edildi. Dolaysıyla Manisa’daki seçimi Mayıs ya da Haziran ayında alnımızın akıyla tamamlayacağız. Hedefimiz genç arkadaşlardan bir meclis oluşturmak, yönetim kurulu oluşturmak. Artık yavaş yavaş bu işi genç arkadaşlara devretmek, bunun zamanın gelmek değil, geçmek üzere olduğunu burada rahatlıkla söyleyebiliriz. Bizim yaşımızdaki insanların bu işlere yavaş yavaş ama çok ta yavaş olmadan terk etmeleri gerekiyor. Genç arkadaşlara kısa bir kılavuzluktan sonra artık odaları bırakacağız. İnşallah bizden sonra gelenlerde bizden iyi çalışmalar yaparlar. Biz şehir içine sıkışmış binamızı İzmir-Bursa sürat yolundaki kendi arsamıza yapıyoruz. Yani bizden sonra gelecek olanlara her yönüyle mükemmel bir hizmet binası oluşturacağız.    

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.