banner278

KOŞMAZ: "FİTCH'İN KARARI GECİKMİŞ BİR KARAR"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, Kuşadası Ticaret Odası Tarafından düzenlenen vergi ödül törenine Katıldı.

banner292
KOŞMAZ:

KOŞMAZ: "FİTCH'İN KARARI GECİKMİŞ BİR KARAR"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, Kuşadası Ticaret Odası Tarafından düzenlenen vergi ödül törenine Katıldı.
Kuşadası Ticaret Odası’nda düzenlenen törende 2011 Mali yılında En Yüksek Gelir/Kurumlar Vergisi veren mükellefler ödüllerini aldılar. Ödül töreninde konuşan TOBB Başkan Yardımcısı, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Koşmaz, “Vergi rekortmeni kardeşlerimi canı gönülden kutluyorum. Bugün Türkiye’de firmaların en azından üçte biri kayıt dışı. Bu haksız rekabet koşulları içerisinde bu topraklardan aldıklarını, vergi olarak bu topraklara döndürecek bir iş ahlakına sahip olan insanlar var. Bazılarının kayıt dışında kalmayı seçtiği yani kaçak güreştiği bir mindere, alnı açık çıkanlar var. Bu insanları ve ödül almaya hak kazanan firmalarını canı gönülden tebrik ediyorum. Başarı hikayelerinin devamını diliyorum” dedi.

“KUŞADASI’NIN HER YERİNDEN NİMET FIŞKIRIYOR”
Kuşadası’nın çok özel bir ilçe olduğunu söylen Koşmaz, “Gerçekten Kuşadası’nın her yerinden nimet fışkırıyor. Türkiye’nin ilk yabancı turist cenneti. Sadece turizm mi? Her yerinde bereketli topraklar. Kuşadası’nın çok büyük nimetleri var. İsraf haram kültüründen geliyoruz. Hz Ali’nin güzel bir sözü var; diyor ki; iktisat az şeyi çoğaltır, israf çok şeyi azaltır. Bakın arkadaşlar israf eden kaybeder. Nimetlerinizi mutlaka zenginliğe dönüştürmeliyiz. Ben bunu ülkem için söylüyorum. Sen zenginsen, ben zenginsem, ülkem zengin demektir” diye konuştu.

“KUŞADASI’NIN 3 TEMEL SORUNU BULUNUYOR”
Kuşadası’nın 3 temel sorununun olduğu belirten Koşmaz, şöyle devam etti: “Benim gördüğüm Kuşadası’nın 3 temel sorunu var... Birinci sorun yabancı turist sayısında son beş yılda ciddi düşüş var. İkinci sorun yerli turist sayısında düşüş var. Üçüncü sorun ise geliri düşük olan turist geliyor ve turistin kalitesi kötü. Burası bir özellikle bir turizm beldesi. Tüccarın ekmek kapısı turizm. Turist geldi mi işler iyi, gelmedi mi işler kötü... İşler iyi olmayınca göçte veriyorsun, al sana çöküş.”
Kuşadası’ndaki sorunlar için çözüm önerilerini de sunan Bülent Koşmaz, “Turizmde yepyeni bir sayfa açmaya ihtiyaç var. Zengin müşteri tipine hitap edecek tesis az. Her yer apart otel. Bir araya gelin, ölçekleri büyütün. Tesislerde hizmet çeşitliliğini arttırın. Mesela, zengin turist golf oynar, tenis oynar. Her şey dahil sisteminden mutlaka kurtulun. Turist geliyor, dışarı çıkmıyor, 50 dolara tatil yapıyor gidiyor. Mutlaka eskiyen tesisleri yenileyin. Kuşadası’nın ileri gelenleri olarak bankalarla anlaşarak tüccara düşük krediyle tesisleri yenileme imkanı sunmalısınız. Mutlaka markalaşma ve pazarlamaya ağırlık vermelisiniz. Pazarlama olmadan malınız para etmiyor” dedi.

“ÇOK ÇALIŞMALIYIZ”
Konuşmasının son bölümünde Türkiye ekonomisinde son gelişmelere de yer veren Koşmaz, şunları söyledi: “Türkiye ekonomisine ilişkinde bir kaç konunun altını çizmek istiyorum. Biliyorsunuz Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkardı. Tabii açık söyleyeyim bu karar bizim için gecikmiş bir karardır. Türkiye ekonomisi 2008 krizi sonrasında 2010 ve 2011'de büyüme rekorları kırdı. Cari açık riskimiz var bu doğrudur. Ama bu riski de yönetebileceğimizi gösterdik. Bu yıl ortalamaların altında kalan büyüme performansına rağmen, Türkiye'nin son 3 yıldaki ortalama büyüme hızı yüzde 7 civarında. Bu Türkiye ekonomisinin gücünün en önemli göstergesidir. Biz Türk iş dünyası olarak Türkiye ekonomisine her zaman güvendik. Türkiye'ye her zaman yatırım yaptık, istihdamı artırdık. Kredi Derecelendirme Kuruluşları yatırım yapılabilir demeden önce biz elimizi taşın altına koyduk. Koymaya da devam ediyoruz. Biz Türkiye’nin geleceğinden umutluyuz. Son 30 yılda büyük bir atılım gösterdik. Önümüzdeki 30 yıl daha fazla çalışmamız gerekiyor. 10 büyük ekonomi arasına girmeliyiz. Bu hedefi yakalamak için daha fazla çalışmamız zorunlu. Her dakikamız her saniyemiz çok önemli. Kısır tartışmaları bırakıp geleceğe odaklanmalıyız. Bakın bazı ülkeler 10 bin dolardan 25 bin dolara kaç senede çıkmış. ABD 44, Hollanda 31, Kanada 43, Avustralya 45, Belçika 31, Almanya 31, İngiltere 55, Japonya 22, Fransa 32 yıl, Kore 19 yıl. Öyle çok vaktimiz kalmadı. Bugün bakıyorum ülke gündeminde memlekete hiç fayda getirmeyecek meseleler tartışılıyor. Siyaset kurumu zaman zaman birbirine çok sert ifadeler kullanıyor. Polemikle zaman kaybediyoruz, bir vatandaş olarak üzülüyorum. Halbuki koyduğumuz hedeflere koşmalıyız. Bir gerçek var ki bu hızımızla 2023 hedefleri hayal. Umarım siyaset daha yapıcı bir konuma gelir ve bir an evvel gerçek gündemimize odaklanır, hızımıza hız katar ve sonunda hedeflerimizi yakalarız.”
Aydın Valisi Kerem Al da, ekonomik kalkınmada özel sektörün yanı sıra kamunun da önemli rolü bulunduğunu ifade ederek, “Kamunun en sağlam finansmanı da vergidir. Artık uygar devlet ve toplumlarda, 'vergin kadar konuş' anlayışı hakim olmaya başladı. Ülkemiz ve yarınlarımız için vergi gerekli. Vergilerini veren mükellef ve kurumları kutluyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından ilk 20'ye giren mükelleflere ödülleri takdim edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.