KOŞMAZ, EGE PAMUK LİSANSLI DEPOSU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

İzmir Ticaret Borsası girişimiyle bir araya gelen ve arasında Manisa Ticaret Borsası'nın da yer aldığı, Türkiye genelindeki 19 ticaret borsası, ticaret odası, banka ve birliğin oluşturduğu Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) tarafından Selçuk ilçesinde kurulan Ege Tarım Ürünleri Pamuk Lisanslı Deposu'nun açılışı yapıldı.

KOŞMAZ, EGE PAMUK LİSANSLI DEPOSU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI


KOŞMAZ, EGE PAMUK LİSANSLI DEPOSU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

İzmir Ticaret Borsası girişimiyle bir araya gelen ve arasında Manisa Ticaret Borsası’nın da yer aldığı, Türkiye genelindeki 19 ticaret borsası, ticaret odası, banka ve birliğin oluşturduğu Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) tarafından Selçuk ilçesinde kurulan Ege Tarım Ürünleri Pamuk Lisanslı Deposu'nun açılışı yapıldı.

Açılışa Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkan Yardımcısı ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, oda başkanları ve davetliler katıldı. Bakan Yazıcı, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de tarım ürünlerinin ticaretinde yeni bir dönemi başlatacak bir açılışı gerçekleştirdiklerini belirterek bitkisel üretimin yarısına tekabül eden hububat, bakliyat, pamuk, fındık, yağlı tohumlar, zeytin ve zeytinyağı sektörlerinde üreticiler, sanayiciler ve tacirler arasında farklı sorunların yaşandığını dile getirdi.
Depolama imkânlarının yeterli olmadığını, mevcut yapısıyla ticaret borsalarının ürünlerin pazarlanmasında yetersiz kaldığını ifade eden Yazıcı, lisanslı depolar sayesinde üreticilerin ürünlerini sağlıklı, güvenli ve sigortalı ortamda tutabileceğini, bu depolarda tuttukları ürünler karşılığı aldıkları ürün senetlerini teminat göstererek uygun koşullarda kredi kullanabileceklerini söyledi.

Bu ürünlerin borsalar aracılığıyla daha uygun fiyatlara pazarlanabileceğini kaydeden Yazıcı, tüccar ve sanayicinin de talep ettikleri miktar, tür ve kalitedeki ürünü kolaylıkla ve güvenilir biçimde temin edebileceğini, ürün senetleri vasıtasıyla olası fiyat farklılıklarından korunacağını, risklerini azaltacağını belirtti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise lisanslı depoculuk sistemiyle kalitenin artacağını, üretici, tüccar, sanayici ve devletin kazanacağını vurguladı. Tarımın eskiden karın doyurmak için yapılırken bugün artık bir kazanç kapısı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, emtia fiyatlarının hızla arttığını, ekilebilir arazi bakımından dünya 12'incisi olan Türkiye'nin üretimdeki gücünü ticarete taşıması gerektiğini ifade etti. Konuşmaların ardından Bakan Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve protokol üyeleri, ilk elektronik ürün senedini bilgisayarda oluşturdu.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ İZMİR TİCARET BORSASI'NDA KURULAN ELEKTRONİK İŞLEM PLATFORMU AÇILDI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz, Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, tarım ürünleri lisanslı depo senetlerinin elektronik ortamda ilk kez işlem göreceği İzmir Ticaret Borsası Elektronik Ürün Senedi Platformu'nda (İZBEP) gonga ilk vuruşu yaparak işlemleri başlattı. Burada bir konuşma yapan Bakan Yazıcı, tarihi bir mekânda tarihi bir an yaşadıklarını, kurulan elektronik işlem platformunda lisanslı depoların ürettiği ürün senetlerinin işlem göreceğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.