banner278

KÖPRÜBAŞI TARIMI ÇİLEKLE BÜYÜYOR

Köprübaşı ilçesinde 1999 yılında Tarım İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğünün, İl Özel İdare kaynaklı bir projeyle iki çiftçiye çilek tesis etmesiyle gelişen çilek üreticiliği, ilçe ekonomisine hayat veren can damarı haline geldi.

banner292
KÖPRÜBAŞI TARIMI ÇİLEKLE BÜYÜYOR

KÖPRÜBAŞI TARIMI ÇİLEKLE BÜYÜYOR

Köprübaşı ilçesinde 1999 yılında Tarım İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğünün, İl Özel İdare kaynaklı bir projeyle iki çiftçiye çilek tesis etmesiyle gelişen çilek üreticiliği, ilçe ekonomisine hayat veren can damarı haline geldi.

Köprübaşı çiftçisinin tütün işçiliğinden kalma çalışkanlığı ile ilk yıllarda çilek üretiminden olumlu sonuçlar alınması sağlanarak, sonraki yıllarda çilek üretici sayısı ve üretim alanı hızla artış gösterdi. İlçe Tarım Müdürü Ali Demir yaptığı açıklamada, "2008 yılında 2 bin dekar, 2009 yılında 2 bin 500 dekar, 2010 yılında 3 bin dekar ve 2011 yılında yaklaşık 3 bin 500 dekar dikim alanına ulaşmıştır. İlçeye sağladığı ekonomik getirisi de 10 milyon TL'yi geçerek en önemli geçim kaynağı olmuştur. İlçede çilek hasat mevsimi, yıllık iklim koşullarına bağlı olarak değişmekle beraber genellikle 20 Nisan ile 20 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır. Çilek üretimi yapılan alanlarda ortalama verim dekar başına 4 bin kg. civarındadır. Üretilen çileğin yüzde 60'ı ihracat, yüzde 30'u iç piyasa (sofralık) ve yüzde 10'u da sanayiye yönelik (reçel- meyve suyu vb.) olarak değerlendirilmektedir." dedi. Birim alandan daha fazla verim almak ve daha fazla yararlanmak noktasında Katlı Çilek Yetiştiriciliği modelini ilçede denemeye karar verdiklerini belirten Demir, "Buna yönelik olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) kaynaklı 5 üreticimize İlçe Tarım Müdürlüğü'nün denetiminde 400 metre karelik Katlı Çilek Projesi uygulamaya konulmuş ve başarılı sonuçların alınmasıyla 2011 yılında da projeye devam edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca Çileği bahar yağmurlarından ve ilkbahar geç donlarından korumak için alçak tünel seraya geçilmesi planlanmaktadır. Böylece çileğin hem verimi arttırılacak hem de azda olsa erkencilik sağlanmış olacaktır. Bu yönde gerekli çalışmalar devam etmektedir. Çileğin Köprübaşına getirmiş olduğu yeniliklerin ve güzelliklerin devam etmesi için; başta Köprübaşı Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, Ziraat Odası ve kooperatiflerin birlik ve beraberlik içinde oldukları, ilçeyi bir adım daha ileri götürebilmek için ellerinden gelen gayreti sonuna kadar gösterdikleri görülmektedir." diye konuştu.

Ziraat Odası Başkanı Yakup Gülşen de, çilek yetiştiriciliği ile Köprübaşı'nın gelişimi konusunda şu bilgileri verdi: “Çilek üretim alanlarının artması ile birlikte gübre ve kimyasal ilaç bayi sayılarında da artış olmuştur. İlaç bayi sayısı 4'e, gübre bayi sayısı 9' a yükselmiştir. Kooperatiflerin yanı sıra inşaat ve nalburiye sektörlerinde faaliyet gösteren 3 esnaf çilek üretiminde kullanılan damlama sulama ve malçlama malzemelerinin ticaretini yapmaya başlamıştır. İlçeden çilek alımı yapan bir ihracatçı firma ilçe merkezine çilek depolama ve muhafazası için bir soğuk hava deposu inşa etmiştir. Bu tesis çilek alım fiyatlarına direk etki etmiş 2011 yılında fiyatlar istenilen seviyelere ulaşmıştır. Gündelik usulü çalışarak geçimini sağlayan işçiler için yeni bir iş sahası açılmış, hatta ilçe içinden çilek hasadı için gereken işgücü ihtiyacı karşılanamaz duruma gelmiştir. Çevre İlçelerden geçici işçiler gelmeye başlamıştır.”

Gülşen ayrıca, çilekte gübrelemenin çok önemli olduğuna değinerek, ilçede Toprak Analiz Laboratuvarı olmadığı ancak, konunun önemi nedeniyle çiftçilerin toprak numunelerinin laboratuvara ulaştırılmasında aracı olduklarını, bu şekilde çilek üretimine katkıda bulunduklarını, yanlış ve aşırı gübrelemenin önüne geçebilmek adına yaptıkları hizmetten mutluluk duyduklarını belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.