KÖMÜR FİYATLARI NEDEN ARTTI?

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, kömür fiyatlarındaki artış nedeniyle Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a sordu.

KÖMÜR FİYATLARI NEDEN ARTTI?

KÖMÜR FİYATLARI NEDEN ARTTI?

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, kömür fiyatlarındaki artış nedeniyle Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a sordu.

Son günlerde artan kömür fiyatları meclisin de gündeminde. Konuyla ilgili TBMM’ye bir soru önergesi veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a kömür fiyatlarındaki artıştı sordu.  
Özel’in soru önergesi şöyle:
“Son 33 yılın en soğuk günlerinin yaşandığı  ülkemizde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın doğalgaz zammı yapılmayacağı ve doğalgazda sıkıntı yaşanmayacağına yönelik açıklamaları yazılı ve görsel basında yer almıştır. Ancak Türkiye’nin hala birçok ilinde konutlarda ısınma amaçlı kömür kullanıldığı ve yoksulluk sınırının altındaki milyonlarca vatandaşımızın hala kömür ile ısınmaya çalışırken sobadan çıkan gazla zehirlenmeye maruz kaldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde sanayide enerji kaynağı olarak önemli miktarda kömür kullanılmaktadır.  Örneğin; Manisa’nın Soma ilçesinde Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na bağlı Ege Linyit İşletmesi Müessese Müdürlüğü bulunmakta ve bu işletmenin üretim kapasitesi artarak devam etmektedir. Ancak üretimdeki artışa rağmen konutlar ve sanayide de kullanılan kömür fiyatları sürekli artmakta ve piyasada kömür sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu nedenle;

1. Türkiye’deki konutların yüzde kaçında ısınma amaçlı olarak doğalgaz kullanılmaktadır?
2. Türkiye’deki konutların yüzde kaçında ısınma amaçlı olarak kömür kullanılmaktadır?
3. Ülkemizde yerli ve ithal kömürün kullanım oranları kaçtır? Hem yerli hem de ithal kömürün sanayide ve konutlarda kullanım oranları nedir?
4. Bakanlığınızın enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için sıraladığı kaynaklar arasında yerli kömür de bulunmaktadır. Bakanlığınızın verdiği bilgilere göre kömür rezervleri %50 artmıştır. Ülkemizde kömür üretimi yükselirken buna paralel bir şekilde fiyatlar da yükselmektedir. Kömür fiyatlarındaki bu yükselişin gerçek sebebi nedir?
5. Hükümetiniz sosyal yardımlar kapsamında kömür dağıtımı için gerekli olan kömürü nereden karşılamaktadır?
6. Sosyal yardımlar kapsamında kömür dağıtımı ile ilgili olarak 2002-2012 yılları arasında toplam ne kadar harcama yapılmıştır?
7. Bakanlığınızın politikaları arasında bulunan tam rekabetçi serbest piyasa politikası bulunmakta ve bu kapsamda özel sektörün payının %75’e çıkarılması hedeflenmektedir. Türkiye Kömür İşletmelerinin de yaşanan arz-talep dengesizliği nedeniyle zarara uğrayacağı ve bu nedenle özelleştirilebileceği ihtimali bulunmaktadır. Türkiye Kömür İşletmeleri ile ilgili olarak bu yönde bir özelleştirme tasarrufunuz olacak mıdır?”
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.