KOLESTEROL GERÇEĞİ VE TEDAVİSİ

Son günlerde özellikle görsel medya da kolesterol ve kolesterol düşürücü ilaçlarla ilgili kafa karıştıran bir çok tartışma yaşanırken, özel İzmir kardiyoloji Dal Merkezi hekimlerinden kardiyolog Dr. Çetin Aydın'dan kolesterol gerçeğine açıklama geldi.

KOLESTEROL GERÇEĞİ VE TEDAVİSİ

KOLESTEROL GERÇEĞİ VE TEDAVİSİ

  Son günlerde özellikle görsel medya da kolesterol ve kolesterol düşürücü ilaçlarla ilgili kafa karıştıran bir  çok tartışma yaşanırken, özel İzmir kardiyoloji Dal Merkezi hekimlerinden kardiyolog Dr. Çetin Aydın’dan kolesterol gerçeğine açıklama geldi.

Halk sağlığını yakından ilgilendiren konuya açıklık getiren kardiyoloji uzmanı Dr. Çetin Aydın, kolesterolün insanın yaşaması için gerekli olduğunu, ana maddesinin yağdan oluştuğunu söyledi. Dikkat edilmesi gerekenin LDL-K (kötü kolesterol) olduğuna işaret eden Dr. Aydın, HDL-K ile gösterilen iyi kolesterolün kalp- damar hastalıklarından koruyucu özelliği bulunduğuna işaret etti. Aydın açıklamasında, Türkiye’ de 3 Milyon kişide kalp- damar hastalığının bulunduğunu, her yıl 300 bin kişinin kalp damarlarındaki tıkanıklık nedeni ile kalp krizi geçirdiğinin altını çizdi.

ÜLKEMİZ DE KALP DAMAR HASTALIĞI GÖRÜLME ORANI NEDİR? Kardiyolog Dr. Çetin Aydın Kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan ölümlerin Türkiye’ de ve Avrupa’ da ciddi oranda yüksekliğine dikkat çekti. Aydın açıklamasında Türkiye’ de insanların büyük çoğunluğunun hayatlarını kalp ve damar hastalarından kaybettiklerine işaret ederken, şunları kaydetti: “ Türkiye’ de erişkin kalp damar hastalığı sıklığı yüzde 4 olarak hesaplanmaktadır. Bir başka açıdan baktığımız da 3 milyon kişide kalp damar hastalığı ile karşılaşmaktayız. Ülkemiz de her yıl 300 bin kişi kalp damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle kalp krizi geçirmekte ve bunun yaklaşık yarısı hayatını kaybetmektedir. Geleceğe yönelik tahminlerde örneğin 2020 yılı için yapılan tahminlerde de kalp damar hastalıklarının bu yerini koruyacağını göstermektedir. Sağlık harcamalarında da bu hastalıkların çok önemli payı vardır.

KALP DAMAR HASTALIKLARINA SEBEP OLAN FAKTÖRLER NELERDİR? Kalp damar hastalıklarına yol açan faktörlere dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Çetin Aydın hastalığa yol açan risk faktörlerini şöyle sıraladı: “ hipertansiyon, diyabet, tütün kullanımı, kolesterol yüksekliği, obezite, hareketsiz yaşam tarzı, aileden birinci derece yakınlarda erken yaşlarda kalp krizi geçirmiş olan kişilerin öyküleri.”

KİMLERE KOLESTROL TARAMASI YAPILMALIDIR? Uzman Dr. Çetin Aydın, açıklamasında Diyabetlilerin, kronik böbrek hastalarının, herhangi bir damarında sertlik tespit edilenlerin, ailesinde erken yaşta kalp damar hastalığı öyküsü bulunanların, ailesinde kolesterol yüksekliği olanların, kiloluların, hipertansiyon hastalarının, tütün kullananların mutlaka kolesterol taramasında geçmesinde yarar olduğunu vurguladı. Bunun yanı sıra, hiçbir hastalığı bulunmayan kadınlarda menopoz sonrası, erkeklerde ise 40 yaşından itibaren kolesterol taramasının yapılması gereklidir.

KOLESTROL YÜKSEKLİĞİNİ NASIL TEDAVİ EDELİM? Kolesterol yüksekliğinin öncelikli tedavisinin yaşam biçimi değişikliği olduğunu açıklayan Özel İzmir Kardiyoloji Dal Merkezi hekimi kardiyolog Dr. Çetin Aydın, Kilo kontrolü ve hareketli yaşam sürmenin önemine vurgu yaparken, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “ Hayvansal kaynaklı katı yağ tüketimi sınırlandırılmalı, sebze, meyve, tahıl, posalı gıdalar, ve en önemlisi de balık tüketimi kesinlikle arttırılmalıdır. Hipertansiyon gelişmesini önlemek için de tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır.

KİMLERE KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ İLAÇ VERELİM? İlaç kullanımından önce, hastaların kalp-damar hastalığı riskini belirledikten sonra gereken kişilere vermeliyiz. Amerika ve Avrupa ülkeleri ile birlikte ülkemizde de kullandığımız risk hesaplama yöntemleri ile hastalarımızı hafif-orta-yüksek risk diye belirleyebiliriz. Kalp krizi geçirenler, bilinen kalp damar hastalığı bulunanlar, (stentli-bypaslı) felç inme geçirenler, bacak boyun damarlarında tıkanıklığı bulunanlar, diyabet (şeker hastalığı) bulunanlar, kronik böbrek yetersizliği bulunanlar, direkt yüksek riskli grupta yer alırlar. Ailesinde genetik olarak LDL yüksekliği bulunanlar ailesinde erken yaşlarda kalp krizi geçirenler, gizli şeker hastalığı bulunanlar da yüksek riskli grupta değerlendirilmelidirler. Avrupa’ da ve Amerika da kullanılan kılavuzlarda yüksek riskli gruplarda LDL-K’ nın  70 mg/dl altında olması önerilmekte, ve bu gruba mutlaka kolesterol düşürücü ilaç verilmektedir. Kişinin herhangi bir hastalığının bulunamaması ve düşük risk grubunda yer alması durumunda LDL-K 190 mg/dl  geçince ilaç başlıyoruz. Orta risk grubunda yer alan kişilere mevcut hastalıkları değerlendirilerek ilaç öneriyoruz. Damar hastalığı veya diyabeti olanlarda hedef LDL kolestrol düzeyi ne olmalıdır? Kalp-damar hastalığı bulunanlarda, diyabeti olanlarda, kronik böbrek yetersizliğinde LDL’ nin 70 mg/dl’ den düşük olması istenir.

KOLESTROL İLAÇLARI ZARARLIMI? Bu ilaçların istenmeyen etkileri sağladıkları yararın yanında çok düşük orandadır. Kalp-damar hastalığından ölüm, kalp krizi, felç gibi hastalıklardan önemli ölçüde koruyucu ve önleyici özellikler olduğu uzun yıllardan beri bilimsel olarak kanıtlanmış, bu ilaçların en sık rastlanan yan etkileri karaciğer enzimlerinde yükselme ve kas ağrılarıdır.  Karaciğer üzerine olan yan etkileri eğer var ise, ilaç başladıktan sonra kontrollerde ortaya çıkabilir. İlaç kesilince karaciğer normale döner. İlaçları uzun süreli kullanımı ile ilgili olarak karaciğerde bozulma gelişmesi söz konusu değildir. Kas ağrıları da ilaç kesildikten sonra geçerler. Sonuç olarak; kalp-damar hastalıklarından korunmada çok önemli yararları bulunan ve yan etkileri düşük olan bu ilaçları verirken, hastalara yaptığımız muayene ve testlere göre bir risk sınıflandırması yaparak belirlenen risk gruplarına göre ilaç önerilmesinde büyük yarar vardır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.