banner278

KINACI; "BELEDİYELER İLGİLİ OLSAYDI BU İŞ BİTMİŞ OLACAKTI"

Manisa'da Gediz Havza Eylem Planı Toplantısında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Gediz'in temizlenmesi konusunda belediyelerin ilgisiz olduğunu belirterek, "Su arıtma tesisi olmayan belediyeyi bir vatandaş şikayet ettiği taktirde belediye yöneticileri hapis cezası bile alabilir" dedi.

banner292
KINACI;

KINACI; “BELEDİYELER İLGİLİ OLSAYDI BU İŞ BİTMİŞ OLACAKTI” 

Manisa’da Gediz Havza Eylem Planı Toplantısında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Gediz’in temizlenmesi konusunda belediyelerin ilgisiz olduğunu belirterek, “Su arıtma tesisi olmayan belediyeyi bir vatandaş şikayet ettiği taktirde belediye yöneticileri hapis cezası bile alabilir” dedi.

Gediz Havza Eylem Planı Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı ve daire müdürleri katıldı. TÜBİTAK, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan toplantıda konuşan Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, “Gediz Havzasının mevcut niteliğinde sürdürülebilir bir değer olarak varlığını sürdürmesi konunda sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuda şu ana kadar yapılan çalışmaları öncelikle takdirle karşılamak lazım. Gediz havzası bütünsel bir yaklaşımla havzayı oluşturan havzayı kullanan bütün illerin beraber çalışmasını gerektiren özelliğe sahip” diye konuştu. 

“YASAL ALTYAPI OLUŞTURULMASI GEREKİYOR”
Toplantıda katılımın arttırılmasının amaçlandığını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, şöyle konuştu: “Suyu kullanan herkes paydaştır. Belediyeler, çiftçiler bir paydaştır. Vatandaş olarak suyu hepimiz kullanıyoruz. Biz de paydaşız. Bizim adımıza bir vatandaş olarak belediyeler gibi sivil toplum kuruluşlarının da burada temsil edilmesi gerekiyor. Diğer enerji üretimi söz konusuysa enerji üreten üreticiler de paydaş. Burada doğal hayat var oradaki canlıların yaşamını savunan bir oluşumun olması gerekiyor. Su ürünü yetiştiren varsa onlar da paydaş. Burada yasal alt yapıyı oluşturmamız gerekiyor. Su kanunun çıkması gerekiyor. Onun çıkması da çok kolay olmuyor. Toplumda herkesi her canlıyı etkileyecek bir kanun, o yüzden çok kolay olmuyor. Biz taslağı hazırladık ancak meclise sunulması bile gecikti. Su kanunun altında da tabi yönetmelikler var önergeler var. Biz yönetmelik ve yönergeleri hazırlayabiliyoruz. Ancak bunların dayanacağı bir kanuna ihtiyaç var. Kanun çıktığı zaman havza bazlı yönetime geçmiş olacağız.” 

“RADİKAL BİR DEĞİŞİKLİK YOK”
Gediz’le ilgili olarak problemlerin dile getirildiğini ancak yapılan bir faaliyetin bulunmadığını söyleyen Prof. Dr. Kınacı, “Gediz’le ilgili olarak tekil talepler vardı. Şimdi bir bütün olarak dikkate alınarak planlama yapıldı. Gediz’de çok radikal bir değişiklik yok. İyileşme var ama yeterli değil. 2012 hedefine ulaşılamadığını görüyoruz. Biz politikacı değiliz. Politikacılar bunu söylesin. Ama bizim bilimsel açıdan bakması gereken bir birim olarak bir eylem planıyla çıkacak durumu uygulamayı zamanında yürütmek. O plan da bu proje kapsamında yürütülecek.” dedi. Denetleme ve yaptırım yetkilerinin paylaştırılması söz konusu olduğu zaman bazı sıkıntıların yaşandığını sözlerine ekleyen Kınacı, “Yetkiler değişik kurumlara paylaştırıldığı zaman etkinlik azalıyor. Bence bunların çevre ve suyun denetimleri tek bir elde birleştirilmesi gerekiyor. Yetkiler dağıtılmıyor. Birisi izliyor yaptırım başka bir kurumda olduğunda sıkınıtı yaşanıyor. Kesilen cezalar var. Ancak yapılanlar şu anda yeterli değil yeterli olsaydı Gediz temiz olurdu” şeklinde kaydetti. 

“BELEDİYELERİN İLGİSİ YOK”
Belediyeler konusunda bazı sıkıntıların yaşandığını dile getiren Kınacı, “Belediyelerin fazla bir ilgisi yok. Belediyeler zaten ilgili olsalardı zaten bu işler bitmiş olacaktı. Vatandaşlar belediyeye su parası veriyor. Bunu sorgulamaları gerekiyor. Su arıtma tesisi olmayan belediyeyi bir vatandaş şikayet ettiği taktirde hapis cezası bile alabilir belediye yöneticileri. Ergene’de böyle bir şikayet oldu ve cezai işlem yapıldı. Belediyelere gerekli uyarıları yaptı. Hapis cezası olabileceğini söyledik. Bunun üzerine telaşlandılar ancak şimdi seçim çalışmalarına girdiler herhalde” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.