banner278

KESK, "4688 YASA TASARISI HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ YOK SAYIYOR"

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Manisa Şubeler Platformu yaptığı basın açıklamasında 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının, hak ve özgürlükleri yok saydığına dikkat çekerek mücadeleye devam edileceği bildirildi.

banner292
KESK,

KESK, “4688 YASA TASARISI HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ YOK SAYIYOR”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Manisa Şubeler Platformu yaptığı basın açıklamasında 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının, hak ve özgürlükleri yok saydığına dikkat çekerek mücadeleye devam edileceği bildirildi.

KESK Şubeler Platformu adına basın açıklamasını yapan Dönem Sözcüsü Ali Gök, AKP iktidarının kayıt dışı, taşeron, esnek ve güvencesiz çalıştırma biçimlerini yaygınlaştırarak emek sömürüsünü her geçen gün arttırdığını belirterek, hazırlanan yasa tasarılarıyla; bir taraftan örgütlenmenin önündeki engelleri korurken diğer taraftan var olan örgütlenmelerin, sendikaların işlevsizleştirildiğini kaydetti. 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının yanı sıra 2821 ve 2822 sayılı yasaların birleştirilmesiyle oluşturulan Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısının da emekçilerin örgütlü güçlerine, sendikalarına yapılan saldırıların bir parçası olarak değerlendiren Gök “ Anayasada kamu emekçilerine sözde toplu sözleşme hakkı tanıyan 12 Eylül referandumunun üzerinden 16 ay, Üçlü Danışma Kurulu toplantılarının üzerinden 6 ay, Yasa Taslağının Bakanlar Kurulu’na gönderilmesinin üzerinden tam 100 gün geçti. Üzülerek ifade ediyoruz ki bunca zamandır sendikal hak ve özgürlükleri genişleten bir yasa bekleyen 2 milyon kamu emekçisi bir kez daha aldatılmıştır. 23 OCAK 2012 Tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak TBMM Başkanlığına gönderilen 4688 Sayılı yasa tasarısı bu aldatmanın açık belgesidir. Bu yasa tasarısı, Üçlü Danışma Kurullarında konfederasyonların görüşlerinin taslağa yansıyacağına, kamu emekçilerinin toplu sözleşme hakkı yönünde düzenlemeler yapılacağına dair söz verenlerin bizi yanıltamayarak sözlerinin arkasında yine durmadığını göstermektedir.”dedi.   MÜCADELEYE DEVAM AKP iktidarının, kamu emekçilerinin toplusözleşme hakkı konusunda da takiye de sınır tanımadığını ifade eden Gök, tasarı ile toplu görüşmeden bile daha geride bir düzenleme getirilmek istenmekte olduğunu iddia etti.  Gök, yasa tasarısında emekçinin grevli toplu sözleşme hakkının yasal teminat altına alınmadığını ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin de varlığını koruduğunu belirtti. Emekçilerin hak ve özgürlüklerini yok sayan bu yasa tasarısına karşı emekçileri mücadelesini kararlılıkla ve sürdüreceğini vurgulayan Gök, Komisyonlarda görüşüldükten sonra TBMM Genel Kuruluna sevk edilecek olan yasa tasarısına karşı eylemlerin devam edeceğini dile getirdi.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.