banner278

KENAR MAHALLELERDE SU TAŞKINLARINA KESİN ÇÖZÜM

Manisa Belediyesi, Nurlupınar, Adnan Menderes, Akpınar ve Turgut Özal mahallerinde su taşkınlarına neden olan ana kolektör hattını yenileyerek, burada yaşayan vatandaşların rahat bir nefes almasını sağladı.

KENAR MAHALLELERDE SU TAŞKINLARINA KESİN ÇÖZÜM

KENAR MAHALLELERDE SU TAŞKINLARINA KESİN ÇÖZÜM

Manisa Belediyesi, Nurlupınar, Adnan Menderes, Akpınar ve Turgut Özal mahallerinde su taşkınlarına neden olan ana kolektör hattını yenileyerek, burada yaşayan vatandaşların rahat bir nefes almasını sağladı.

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yardımcıları ile birlikte çalışma yapılan mahallelerde incelemede bulundu. Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Manisa Belediyesi Arıtma Tesisleri’ne kadar olan bölümde tamamlanan çalışma ile ilgili yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Nurlupınar Mahallesi’nde bulunan tren yolunun alt kısmından başlayan çalışmanın birinci etabı olan 3 kilometresini tamamladık. Yaklaşık 8 kilometreyi kapsayacak bu çalışmamız ile Nurlupınar, Adnan Menderes, Akpınar ve Turgut Özal Mahallelerinde yaşanan su ve kanalizasyon taşkınları büyük ölçüde son buldu.” dedi.

Cezaevi, Akpınar, Kömürcüler Sitesi, Hurdacılar Sitesi ve Turgut Özal Mahallesi’nin kanalizasyon hattının birinci etaptaki 3 kilometrelik kolektöre bağlandığını belirten yüklenici firma müteahhidi Temel Doğancan, “Bu hat biliyorsunuz, ariyet çukuruna akıyordu. Bundan sonra burası temizlendi. Bunun sonucunda Nif Çayı’nda balıklar yüzmeye başladı.” dedi. yapılan çalışmanın önemini görmek için Nif Çayı’ndaki ekolojik hayatın eski günlerine dönmesinin görülmesi gerektiğini belirten Başkan Ergün de, “1970’li yıllarda Nif Çayı’nda balık avlanabiliyormuş. Geçen 40 yılın üzerinde sürede, Nif Çayı kirletilmiş ve balık tutulamaz hale gelmiş. Özellikle 1995’li yıllarda Nif Çayı tamamen kirlenmiş. 20 yıldır yapılmayan bu çalışmayla hem Nif Çayı’nı kurtardık, hem de taşkınlar nedeniyle hastalık kabusu içinde yaşayan Nurlupınar, Akpınar, Adnan Menderes ve Turgut Özal Mahallelerini kurtardık.” dedi.


Bölgedeki altyapı ve kanalizasyon probleminin Nif Çayı’nda ciddi kirlilik yarattığını belirten Başkan Ergün, “Bu çalışmayla bu kirlilik tamamıyla ortadan kalktı. Mahallelerde de taşmalardan oluşan pislikler, hastalıklar da bitti.” dedi. Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Su İşleri Müdürü Erdal Nohutçu ise, “Kolektör hattı yılların kanayan yarasıydı. Mahallelerdeki nüfusun artması, binaların fazlalaşması hattı taşımıyordu. Bu 10-15 yıllık bir problemdi. Şuanda bu yaptığımız hatla birlikte oradaki tüm kanalizasyonlar, buradan bizim arıtmamıza gidiyor. Hiçbir dereye karışmıyor. Böylece doğal denge de korunmuş oluyor. Bu Manisa’ya çok büyük bir hizmet oldu. Başkanımıza çok teşekkür ederiz.” dedi.


Kolektör hattı ile ilgili yaklaşık bir yıl önce Manisa Belediyesi’nin Çevre Müdürlüğü’nce cezai işleme tabi tutulduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa Belediyesi’ne 65 bin TL’lik bir ceza var. Tabi bu, bu yılın sorunu değildi, geçen yılın sorunu da değildi. 15 senedir, 20 senedir buradaki 3 kilometrelik çelik hatlarla yapılması gereken düzenlemenin imkânlar olmaması nedeniyle yapılmamasıdır. Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız, epey bir nüfus var. Onların hem çocuklarının, hem de çevrenin, doğanın bozulmaması noktasında bu hattın düzenlenmesi gerekiyordu. Ve 3 kilometrelik bir hattın yenilemesini bitirdik. Son bağlantıları da bitirildiği için bugün buradayız. Burası aynı zamanda Nif Çayı’nın da bir koludur. Oradaki doğal ekolojik sistem de kendiliğinden başlamış oldu, bu çalışmayla. Manisa için hayırlısı olsun. Yaklaşık 5 milyona yakın bir yatırım burada söz konusu. Tabi öncelik sırasına göre bunların yapılması gerekiyordu. Bu da bizim önceliklerimiz arasında yer aldı ve bu yatırımı yaklaşık 3-4 aylık bir çalışmayla bunu gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Çalışmanın iki aşamadan oluştuğunu da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Cezaevi’nden Gediz köprüsüne kadar olan kolektör hattının tamamlanmasının ardından çalışmanın ikinci etabı, Gediz Köprüsü’nden Manisa Belediyesi Arıtma Tesisleri’ne kadar devam edecek. Yaklaşık 5 milyon TL tutarındaki yatırım sonunda, Manisa’nın önemli bir sorununu daha çözmüş olacağız. Bu çalışmamız, hizmeti her mahalleye taşıdığımızın en güzel göstergesidir.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.