KASABA'DA ÖREN-ORHAN KAVGASI

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ile Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan arasındaki ücretli otopark ücretleriyle ilgili kavga büyüyor.

KASABA'DA ÖREN-ORHAN KAVGASI

KASABA’DA ÖREN-ORHAN KAVGASI

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ile Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan arasındaki ücretli otopark ücretleriyle ilgili kavga büyüyor.
CHP Turgutlu İlçe Teşklat Başkanı Vahit Doğrucu, yönetim kurulu üyeleri, CHP Manisa Milletveili Hasan Ören, Turgutlu eski Belediye Başkanlarından İsmail Kırdar, bugün CHP İlçe Teşkilatı  önünde bir basın açıklaması düzenledi.
İlçe Başkanı Vahit Doğrucu, yeni otoparklar yapıp, makul ücretlerle işletmeye açılmasını istedi. Doğrucu 10 yıllık ihale yapıp gelecek yönetimlerin (belediye Başkanlarının) elinin kolunun bağlanmasının haksızlığa yol açtığını ifade ederek “Serhat Orhan bu sese kulak ver. Yanlıştan dönmezsen her türlü hukuksal mücadelenin yapılacak.” dedi.
Doğrucu basın açıklamasında şunları söyledi: “İlçemizde bir süre önce ihalesi yapılarak, belediyeden özel bir şirkete devredilen, yeni şehir içi otopark uygulaması; gerek araç sahipleri gerekse söz konusu alanlardaki esnafımızın mağdur olmasına neden olmuştur. Bunun üzerine partimiz derhal vatandaşlarımızla görüşmüş ve imza kampanyası başlatmıştır. Başlatmış olduğumuz imza kampanyasına vatandaşımızın ilgisi, Turgutlu Halkının, her kesiminin yeni otopark uygulamasından rahatsız olduğu ve uygulamanın derhal kaldırılma talebini ortaya çıkarmıştır.
Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın basına yaptığı ‘’ücretli otopark uygulamasındaki amaç trafik sorununu çözmektir’’ şeklindeki açıklama  hiç inandırıcı değildir. Trafik sorununun vatandaşa yeni külfet yükleyerek çözüldüğü nerede görülmüş? Trafik sorununun çözümüne katkı sunmak istiyorsan, yapılacak iş bellidir. Yeni otoparklar yapıp, makul ücretlerle işletmeye açmak.  Hem iki dönemdir belediye başkanlığı yapıyor olacaksın, hem şehir merkezine tek arabalık otopark yapmayacaksın, hem de inşaat yaparken bizlerden alınan ‘’otopark bedelleri’’ otopark hesabında yatacak. (ki 7-8 trilyon olduğunu tahmin ediyoruz) Tabii bu paraların başka alanlara harcanması yasak olduğu için, hesapta var olduğunu umuyoruz. Vatandaşın bu laflara karnı tok. Yol parası ver, kaldırım parası ver, otopark parası ver, ondan sonra da arabanı buraya koyamazsın de.
Neymiş başkan trafik sorununu çözecekmiş. İktidarınızın bu halkı sıka sıka canını çıkardığı yetmezmiş gibi, bir de burada yeni külfetler yüklemeye hakkınız var mı? Üstelik de sözleşmeyi 10 yıllık yaparak gelecek yönetimlerin elini kolunu bağlamaya hiç hakkınız yok.
Vatandaşlarımızın Turgutlu Belediyesi’nin bu çok yanlış uygulaması nedeniyle mağdur olduğu açıktır. Esnafımızın zaten bozuk olan işleri daha da bozulmuştur. Ayrıca araç sahipleri, hatta aracı olmayan insanımız da isyan halindedir. Dolayısıyla vatandaşlarımızın daha fazla mağdur edilmemesi için, halkımızın sesine kulak verilmesini ve yeni otopark uygulamasının derhal kaldırılması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Eğer Serhat Orhan bu sese kulak verip, yanlıştan dönmezse her türlü hukuksal mücadeleyi yapacağımızı beyan ediyoruz.
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören “ Bu otopark uygulaması ile amaç birilerine belirli şekilde rant verme işi ise Turgutlu Halkı bu düşünce yanında olmayacaktır “ dedi. Ören: “Ben inanıyorum ki siyasete devam etmek isteyen insanlar toplumla barışık olması gerekir. Vatandaşın cebinde eli olan varsa sandıkta dersini alacaktır” şeklinde konuştu.
Basın açıklamasının ardından bazı vatandaşlar otopark uygulamasına karşı  toplanan imza kampanyasına katıldılar.
ORHAN’DAN YANIT
Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, yazılı açıklamasında, ”CHP Turgutlu İlçe Teşkilatı'nın ilçemizdeki ücretli otopark uygulaması hakkında dün yapmış oldukları basın açıklamasına karşılık, kamuoyunun yanıltılmaması ve doğru bilgilendirilmesi adına bu basın açıklamasını yapma gereği duydum. CHP Turgutlu İlçe Başkanı Vahit Doğrucu ve Manisa Milletvekili Hasan Ören tarafından pazartesi günü CHP İlçe Teşkilatı önünde ilçemizdeki ücretli otopark uygulaması hakkında basın açıklaması yaptığını öğrenmiş bulunmaktayım. Yapılan basın açıklamasındaki görüş ve açıklamalar doğru olmayıp tamamen gerçek dışıdır" dedi.
Ücretli otopark uygulamasının yeni bir uygulama olmayıp 1 Şubat 2010 tarihinden beri aynı sokak ve caddelerde uygulandığını anlatan Orhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizde birçok belediyenin uyguladığı ücretli otopark uygulamasının temel amacı Belediye Meclis kararımızda da belirttiğimiz gibi, ilçemizdeki araç sayısındaki artışa bağlı trafik ve park sorununa çözüm bulmaktır. Özellikle, şehrimiz iş merkezlerinin bulunduğu Atatürk Bulvarı, Piyaleoğlu Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Akçakmak yolu ve Manisa yolu gibi ana arterlerde düzensiz ve uzun süreli araç park edilmesi nedeniyle trafik sorunları çıkmakta, şehir merkezindeki işyerlerinin önünde uzun süreli araç bırakılması nedeniyle de park sorunu çıkmaktadır. Uygulamanın başladığı tarihten günümüze kadar yapılan gözlemlere göre, bu konuda olumlu gelişmeler yaşanmış cadde ve sokaklar disiplin altına alınarak park sorunu azalmış, trafik akışı ve bölgede faaliyet gösteren esnaf da rahatlamış ve vatandaşlarımızdan bir çoğu olumlu görüşler vermektedir.
5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 15’nci madde (p) bendinde “Yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya verme” yetkisini belediyelere vermiştir. Bu maddeye göre, Belediye Meclisi şehrin ihtiyaç duyulan cadde ve sokaklarında otopark yerlerini belirlemek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermesinde yetkili olup, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 56. Maddesinde belirlenen limitler dahilinde otopark ücreti alınmakta olup, yapılan işlemlerde mevzuata bir aykırılık yoktur."
Serhat Orhan, yazılı açıklamasında, ücretli otopark uygulamasının ülkemizin bir çok şehrinde uygulandığını söyledi. Orhan, açıklamasında, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören'in 'Bu otopark uygulaması ile amaç birilerine belirli şekilde rant verme işi ise' şeklinde talihsiz açıklama yaptığını hatırlatarak şunları söyledi: "Ücretli otopark ihalemiz Encümenimizce açık artırma ihalesi ile kiralanan bir iş olup bu ihale sayesinde belediye hizmetlerinde ve yatırımlarında kullanılmak üzere aylık 21.000 TL+KDV gelir elde edilmekte ve en önemlisi 25 gencimize iş imkanı çıkmıştır. Bu işte rant varsa, sadece iş imkanı kazanan 25 gencimiz elde etmiştir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.