KARŞILIKSIZ ÇEK SAYISI 13.5 KAT ARTTI!

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, karşılıksız çek sayılarındaki artışla ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. Akçay, "6273 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılı Şubat ayında mahkemeye intikal eden karşılıksız çek sayısı 3 bin 120 iken, 2012 yılı Nisan ayında bu oran 13,5 kat artarak 42 bin 259'a ulaşmıştır" dedi.

KARŞILIKSIZ ÇEK SAYISI 13.5 KAT ARTTI!

KARŞILIKSIZ ÇEK SAYISI 13.5 KAT ARTTI!

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, karşılıksız çek sayılarındaki artışla ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.  Akçay, “6273 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılı Şubat ayında mahkemeye intikal eden karşılıksız çek sayısı 3 bin 120 iken, 2012 yılı Nisan ayında bu oran 13,5 kat artarak 42 bin 259’a ulaşmıştır” dedi.

Çekte hapis cezasının kaldıran 6273 sayılı kanunun 3 Şubat 2012 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirten MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Çek nakit paradan sonra en güvenilir ödeme aracı idi. 6253 sayılı kanun ile karşılıksız çek verenlere hapis cezası kaldırılarak sadece idari yaptırım getirilmiştir. Böylece çek herhangi bir ödeme senedinden farksız hale getirmiştir. Ekonomik bir suçtan dolayı hapis cezasının kaldırılması doğrudur. Ancak hapis cezasının kalkmasıyla ödeme imkanı mevcutken çek alacaklısından mal varlığını gizleyenlere yönelik caydırıcılık ortadan kalkmıştır. 6253 sayılı kanun ile çekini ödemek yerine mal varlıklarını transfer eden kişilere karşı çek alacaklılarını koruyan bir düzenleme getirilmemiş olması da büyük eksikliktir. Alacaklının mağduriyetini bir kenara iterek tamamen borçluyu koruyan bu yasa birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Alacaklı ve borçlu menfaatlerinin çatışmayıp örtüştüğü, bir taraftan iyi niyetli borçluları korurken diğer taraftan alacaklının mevcut haklarının da korunduğu ve tüm bunların ötesinde toplumun tüm kesimlerini rahatlatacak bir düzenlenme yapılması gerekir” dedi.
6273 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte karşılıksız çek miktarında ciddi bir artış yaşandığını kaydeden Akçay, “6273 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılı Şubat ayında mahkemeye intikal eden karşılıksız çek sayısı 3 bin 120 iken, 2012 yılı Nisan ayında bu oran 13,5 kat artarak 42 bin 259’a ulaşmıştır” dedi.
Karşılıksız çek sayılarındaki artışla ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e soru önergesi veren Akçay, “6273 sayılı kanunun yürürlüğe girmesinden sonra mahkemeye intikal eden karşılıksız çek davalarında çok büyük artışlar yaşanmıştır. Bu artışların nedeni nedir? 6273 sayılı kanun kötü niyetli olarak mı kullanılmaktadır? Yoksa bu veriler ekonominin kötü gittiğinin bir göstergesi midir? 6273 sayılı kanun ile sadece borçluların hakkının korunduğu alacaklıların hakkının korunmadığı yönündeki eleştirilere katılıyor musunuz? Karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasının ardından sistemin kurulmaması nedeniyle çekin itibarsızlaştığı yönündeki eleştirilere katılıyor musunuz? Çek nakitten sonra en güvenilir alım aracıydı. Ancak 6273 sayılı kanundan sonra çeke olan güven azalmıştır. Bu nedenle çekin itibarını korumaya yönelik bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.