banner278

'KARDEŞ OKUL KARDEŞ KURUM PROJESİ" HAYATA GEÇTİ

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz'ün öncülüğünde gerçekleştirilen 'Kardeş Okul Kardeş Kurum Projesi' hayata geçti.

banner292
'KARDEŞ OKUL KARDEŞ KURUM PROJESİ

‘KARDEŞ OKUL KARDEŞ KURUM PROJESİ” HAYATA GEÇTİ

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz’ün öncülüğünde gerçekleştirilen ‘Kardeş Okul Kardeş Kurum Projesi’ hayata geçti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz’ün öncülüğünde gerçekleştirilen ‘Kardeş Okul Kardeş Kurum Projesi’nin protokol töreni dün Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gerçekleştirildi. Proje kapsamında Manisa genelinde 205 okul Manisa’daki kurumlarla kardeş oldu. Proje çerçevesinde başarılı çalışmalar yürütecek olan kurumlar her yıl Mayıs Ayı’nda ödüllendirilecek. Projede İl genelinde bulun sosyoekonomik durumu yetersiz okullar ile katkı potansiyeli ve teşkilatlanma yeterliliği olan kurumlar arasında gönüllülük esasına dayalı olarak tesis edilecek ‘Kardeş Okul Kardeş Kurum’ ilişkisi çerçevesinde kurumların destekleri ve kardeş tarafların işbirliği ile katkı sağlanılması amaçlanıyor. Proje kapsamında ayrıca taraflar öngörülen hedeflere ulaşman amacıyla Milli Eğitimin temel hedeflerine uygun olmak, mevzuata ve müfredata aykırı olmamak kaydıyla her türlü faaliyette bulunabilecekler. Proje çerçevesinde yapılacak olan yardım ve katkılar ise yardım yapacak kardeş kurumun özel ve kurumsal katkıları ile faaliyet gelirlerinden ve sponsorlardan karşılanacak. Proje kapsamında başarılı çalışmalar yürüten kurumlar her yıl Mayıs ayı’nda ödüllendirilecek. Ayrıca proje kapsamında özel kuruluşlarca yapılacak yardımlar ‘Eğitime yüzde 100 destek kampanyası’ çerçevesinde ‘Uygunluk Belgesi’ ile değerlendirilecek ve yapılan katkılar vergi matrahlarından mahsup edilebilecek.

Projenin protokol töreninde konuşan Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, “Bugün Manisa’da ilk günüm. İlk günden böyle güzel bir törenle eğitim açısından katkı sağlayacak böyle bir törende bulunmam beni çok memnun etti. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizdeki en fazla personel sayısı olan kurum olduğumuzu düşünüyorum. 832 tane okulumuz 251 bin öğrencimiz 14 bin’e yakın öğretmenimiz var. Böyle bir büyüklükteki bir kurumun hepimizle bir şekilde ilişkisi var. Hepimizin ya çocukları ya da torunları okullarda. Bu nedenle bu kurumlara hepimizin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Bundan yola çıkılarak böyle güzel bir proje düşünülmüş. Bundan dolayı bu projeye katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi iletiyorum.”diye konuştu.

PROJE MEZARA KADAR SÜRECEK
Bu projenin konusunun çocuklar olduğunu için önemsendiğini ifade eden Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, “Onlar bu ülkenin geleceği, yarının mirasçıları bugünün de ortakları. Onları gelecekte iyi bir rol alsın diye yetiştirmiyoruz. Bugün de büyük katkılar yapsınlar diye yetiştiriliyorlar. Eğitim bu ülkenin en büyük sorunu. Aslında tüm hizmetleri ikiye ayırabiliriz. Bir tanesi direkt eğitim olan hizmetler diğeri bütün hizmetler. Eğer eğitim hizmetlerini iyi yaparsanız başarılı olursanız diğer bütün hizmetleri iyi yapıp başarılı olacaksanız demektir. Bugün artık bizim çocuklarımızın rakibi dünyadaki bütün çocuklar. Bizlerin en milli görevi asli görevimiz ne olursa olsun eğitim olmalı. Anne baba olarak da böyle olmalı. Bu proje de çocuklarımızın, okullarıyla, kurumlarla birbirleriyle kucaklaşması anlamına geliyor. İlk etapta proje dahilinde 205 civarında okulu belirledik. Bu projemiz bir defalık olan bir şey değil. Mezara kadarlık bir proje. Bunu hepimizin ortak projesi olarak görüyoruz.” dedi.

KURUMLAR İLE OKULLAR ARASINDA DUYGUSAL İLİŞKİYİ GÜÇLENECEK
Gerçekleştirilen projede bazı kurumların yer almadığını belirten Vali Daşöz, “O kurumlar, zaten hepsine hizmet veriyor. Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediyeler, Kaymakamlar. Bu gibi kurumları yanlış anlaşılmalar olmasın diye kardeş olarak seçmedik. Asli görevi bu olmayan kurumları seçtik. Projede diğer bir amacımız ise, kurumlar ile okullar arasında duygusal ilişkiyi güçlendirmek. Kurum yetkilileri ile okul müdürlerine büyük görev düşüyor. Önce kardeşliği hak etmek lazım. Kardeşler birbirlerine mutluluk verir sadece almayı düşünmez. Bu ilişkinin kurumlar ve okullar arasında sağlanması gerekiyor.” dedi. Proje çerçevesinde yapılacak yardımların okulların ihtiyaçlarına yönelik olması gerektiğini belirten Vali Daşöz, “Projenin uygulandığı diğer illerde bayanlar hep çok önemli görevler üstlendiler. Burada da bunun olması gerekir.” dedi.

VALİ’NİN DEĞİL, MANİSA’NIN PROJESİ
Kurumun hukuken sorumluluk gerektirmeyen kaynaklarından desteklerin sağlanması gerektiğini ifade eden Vali Daşöz, “Manisa’da bu desteklerin çok olacağını düşünüyorum. Destekler açısından bir takip sistemimiz olacak. Bütün uygulamalar kayıt altına alınacak ve Mayıs aylarında başarılı çalışmalar yapan kurumlar ödüllendirilecek.” dedi. Özel kurumların yapacağı destekler ile ilgili de bilgi veren Vali Daşöz, “özel kuruluşlarca yapılacak yardımlar ‘Eğitime yüzde 100 destek kampanyası’ çerçevesinde ‘Uygunluk Belgesi’ ile değerlendirilecek ve yapılan katkılar vergi matrahlarından mahsup edilebilecek.” dedi. Bu projenin Vali’nin projesi olarak algılanmaması gerektiğini sözlerine ekleyen Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, projenin Manisa'nın projesi olduğunu vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.