banner278

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

Sarıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Karaduman ve Dahiliye Uzmanı Dr. Neslihan Özen, vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda bilgilendirdi.

banner292
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

Sarıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Karaduman ve Dahiliye Uzmanı Dr. Neslihan Özen, vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda bilgilendirdi. 

Karbonmonoksitin kömür, petrol, doğalgaz ve odun gibi yapısında karbon bulunan yakıtların yanması ya da tam olarak yanmaması sonucu dumanında ortaya çıktığını belirten Başhekim Op. Dr. Mehmet Karaduman, zehirlenme ve risk grupları hakkında şu bilgileri verdi: "Belirtiğimiz yakıtların kullanıldığı yerlerdeki baca sistemlerinin iyi çekmemesi, yangınlar ve araçların kapalı garajlarda çalıştırılması gibi durumlarla, rüzgarlı ve fırtınalı havalarda, Karbonmonoksit birikimi olabilmektedir. Böyle yerlerde uzun süre kalan kişiler de bu gazı soluduğundan zehirlenmeler ortaya çıkabilmekledir. ’Trafik polisleri, İtfaiye çalışanları, kapalı garajlarda alışanlar, çelik endüstrisi çalışanları, boya temizleme işlerinde faaliyet gösterenler, kalorifer kazan dairesinde çalışanlar ile otomobil tamircileri, meslek olarak risk altındaki kişilerdir. Ayrıca, karbonmonoksit zehirlenmeleri çocuklar, yaşlılar, kalp hastaları, akciğer hastaları ve anemik hastalar ile gebe kadınlarda, daha çok risk teşkil etmektedir."
Karaduman, karbonmonoksit gazının insanları nasıl zehirlediği konusunda ise şu bilgiyi aktardı: "Karbonmonoksit, solunduktan sonra akciğerler vasıtasıyla kana geçer. Kanın, dokulara oksijen taşıyan kısmı olan 'hemoglobin' isimli molekülü ile birleşerek 'karboksihemoglobin' olarak ifade edilen bir bileşik oluşmaktadır. Bundan sonra kan artık hücrelere oksijen taşıyamaz ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkar."

Dahiliye Uzmanı Dr. Neslihan Özen ise, karbonmonoksit zehirlenmensin belirtilerini anlattı. Özen, "Akut zehirlenmelerde; şiddetli baş ağrısı, güçsüzlük ve halsizlik, baş dönmesi, görmede kayıp, unutkanlık, bulantı ve kusma, göğüs ağrısı, bayılma, dikkat bozukluğu, vücutta uyuşmalar ortaya çıkar. Kronik zehirlenmelerde ise; şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma, karın ağrısı, halsizlik ve sersemlik hissi, uyuşmalar, göz kararması, unutkanlık, huzursuzluk, denge bozukluğu olmaktadır" dedi.

Dr. Özen, karbonmonoksit zehirlenmesinin tedavisi hakkında ise şunları söyledi: "Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi'nden bilgi alınabilir. Zehirlendiği düşünülen kişi hemen temiz havalı bir ortama alınmalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmalı. Zehirlenme belirtilerine göre burada gerekli müdahalelerin yapılacağı ve tedavilerin uygulanacağı bilinmelidir. Karbonmonoksit zehirlenmeleri esasen basit birtakım önlemlerin alınmasıyla önlenebilen zehirlenmelerdir. Evlerimizdeki ısıtma sistemlerinin ve bacaların her yıl bakımları mutlaka uzman kişilere düzenli olarak yaptırılmalıdır. Ev içi ve garaj gibi kapalı alanlarda, bacasız ısıtma araçları kesinlikle kullanılmamalıdır. Banyo içinde şofben kullanılmamalıdır. Kapalı garajlarda arabalar çalışır durumda bırakılmamalıdır."

Sarıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Karaduman, vatandaşların özellikle kış aylarında evlerde yaktıkları sobaların bacalarını temizletmeleri, kurallarına göre soba kurmalarını istedi. Lodoslu havalarda soba yanan alanlarda dikkatli davranılmasının şart olduğu uyarısında bulunan Karaduman, ayrıca kapalı alanlarda mangal yakılmasının da tehlikeli olduğunu vurguladı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.