KARAYAKUP KÖYÜ GÖLMARMARA'YA TAŞINIYOR

Manisa'nın Gördes ilçesine bağlı Karayakup köyünde, Gördes Barajı'nın koruma alanı içerisinde bulunduğu gerekçesiyle İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) tarafından kamulaştırma çalışmaları başladı.

KARAYAKUP KÖYÜ GÖLMARMARA'YA TAŞINIYOR

KARAYAKUP KÖYÜ GÖLMARMARA'YA TAŞINIYOR

Manisa'nın Gördes ilçesine bağlı Karayakup köyünde, Gördes Barajı'nın koruma alanı içerisinde bulunduğu gerekçesiyle İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) tarafından kamulaştırma çalışmaları başladı.

Manisa Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Karayakup köyünün devlet eliyle iskan çalışmalarının, 22 Haziran 2010 günü Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü elemanlarınca DSİ, İZSU, Gördes Kaymakamlığı, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü personelinin ve halkın katılımı ile Karayakup köyünde yapılan bilgilendirme toplantısı ile başladığı hatırlatıldı. Açıklamada, "Gördes Barajı alanında kaldığı için köyün taşınmazları kamulaştırılacak yada yerleşim
biriminde oturup da kamulaştırmadan etkilenecek ailelerin devlet eliyle iskan edilmeleri ile ilgili olarak hak sahipliğiyle ilgili işlemler, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nce başlatılmış, bu kapsamda 69 aile dilekçelerinde tarımsal iskan şeklini seçtiğini bildirmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda; Karayakup köyünün haksahipliği işlemlerinde son aşamaya gelinmiştir. İlgili komisyonlar (İnceleme ve Mahalli İskan Komisyonu) kurulmuştur. İnceleme Kurulu Komisyonu tarafından 29 Eylül 2011 tarihinde Karayakup Köyünde toplantı yapılarak hak sahibi olacaklar tespit edilmiştir. Hak sahibi olmayan vatandaşlara da neden hak sahibi olamayacakları resmi iadeli taahhütlü mektupla bildirilmiş ve kendilerine itiraz için 15 gün süre verilmiştir. Bu sürenin sonunda bilgi ve belgeler hak sahipliğinin belirlenmesi için hak sahipliği komisyonuna sunulacaktır" denildi.

KÖYLÜLER GÖLMARMARA'YI TERCİH ETTİ
Açıklamada, Gördes Belediyesi tarafından hak sahiplerine Gördes ilçesinde yeni yerleşim yeri önerildiği ancak Karayakup köyü halkının Gölmarmara ilçesinde yerleşmek istediğini belirttiği kaydedildi. Açıklama şöyle devam etti:
"Yer arama çalışmalarına Gölmarmara'da ve yakın köylerde devam edilmektedir. İlgili Tapu ve Mal Müdürlüğü'nden bildirilen hazine arazilerinden 8 yer incelemeye alınmıştır. Yeni yerleşim yerlerinin belirlenmesi amacıyla hazine arazileri ve mera vasfındaki araziler tespit edilmiş olup, arazide gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yerleşime uygun araziler (seçilen arazinin büyüklüğü; hak sahibi sayısı ve rezerv arsa bırakılacak büyüklükte olacaktır) tespit edilerek yer çalışması tamamlanacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.