banner278

KAMU SEN: "4688 SAYILI KANUN MEMURLARDA ŞOK ETKİSİ YARATTI"

Kamu Sen Manisa İl Temsilciliği Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısı'yla ilgili Manolya Meydanı'nda toplanarak basın açıklaması yaptı. Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi Mustafa Genç, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısının memurlarda şok etkisi yarattığını söyledi.

banner292
KAMU SEN:

KAMU SEN: “4688 SAYILI KANUN MEMURLARDA ŞOK ETKİSİ YARATTI”

Kamu Sen Manisa İl Temsilciliği Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısı’yla ilgili Manolya Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması yaptı. Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi Mustafa Genç, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısının memurlarda şok etkisi yarattığını söyledi.

Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısıyla ilgili Manolya Meydanı’nda basın açıklaması yapan Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi Mustafa Genç, “Bu tasarı ile vaatler fos çıkmış, verilen sözler yalan olmuş, maskeler düşmüş, ak denilen karaya dönmüştür” dedi. Hazırlanan Tasarı’nın memurlarda büyük bir şok etkisi yarattığını ifade eden Genç, “Milyonlarca kamu görevlisi ve emeklinin tam 16 aydan beri beklediği, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısı Bakanlar Kurulu’nda 3 ay bekletildikten sonra nihayet TBMM Başkanlığı’na gönderilmiştir.  Ancak aylardır bekletilip, memurlardan köşe bucak kaçırılarak hazırlanan tasarı, memurlarımız adına büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Müzakerelerin hiçe sayıldığı, demokratik ilkelerin iğdiş edildiği, farklı görüşlere tahammül dahi edilmediği, toplu sözleşme sistemi adıyla ucube bir yapının oluşturulduğu bir sendika kanun tasarısı ile karşı karşıya kaldık. Meclis’e sevk edilen tasarının son haline bakıldığında, sürecin baştan sona kandırma ve oyalamadan ibaret olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu tasarı ile anayasa değişikliğinde, toplu sözleşme vaat edilerek, memurlarımızın umutlarının çalındığı belgelenmiştir. Bu tasarı ile vaatler fos çıkmış, verilen sözler yalan olmuş, maskeler düşmüş, ak denilen karaya dönmüştür.” dedi.

Taslak incelendiğinde sendikalar arasında Hükümet tarafından açık bir ayrım yapıldığının görüldüğünü dile getiren Genç, “Toplu sözleşmede sendikaların temsili noktasındaki adaletsizlik, her halde AKP’nin adalet anlayışından başka hiçbir şey değildir. Bu nasıl bir adalettir ki, taslakta Memur-Sen’in her 128 bin üyesi için bir temsilci, Türkiye Kamu Sen’in her 200 bin üyesi için bir temsilci, KESK’in 232 bin üyesi için bir temsilci düşmektedir. Buna göre genel toplu sözleşmede Memur-Sen 4 temsilci, Türkiye Kamu-Sen 2 temsilci, KESK ise 1 temsilci ile temsil edilecektir. Bu durumda hükümet Memur-Sen’e toplu sözleşmeyi bağıtlama hakkı vermek için adalet mekanizmasını delik deşik etmiştir. Memur Sen toplu sözleşmeyi imzalamazsa Türkiye Kamu-Sen ve KESK Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna itiraz yetkisine sahip bulunmamaktadır. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e sunduğumuz, ‘iki konfederasyonun beraberce itiraz yetkisi olmalıdır’ teklifimiz, Bakan tarafından uygun görülmesine rağmen, Kanun tasarısında yer almamıştır.” diye konuştu.

BU TASARININ ÖZÜ YASAKÇI VE YANDAŞÇI ANLAYIŞIN ÜRÜNÜ
Bu tasarının özünün yasakçı ve yandaşcı anlayışın ürünü olduğunu iddia eden Genç, “Bu haliyle tasarı, yüzlerce mahkeme kararına, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yargılama sonuçlarına, Avrupa Sosyal Şartı’na aykırıdır. Böyle bir kanun tasarısının ILO’nun hiçbir sözleşmesine ve sendikacılığın hiçbir temel ilkesine uygun olmadığı da görülüyor. Bu tasarı bir tek ilkeyle örtüşmektedir o da; AKP’nin sendikacılık ve yandaşlık ilkeleridir. Böyle bir tasarının getireceği sisteme de memur sendikacılığı denemez. Bunun adı da olsa olsa AKP tipi sendikacılık olur. Bu dalavereye ne 2,5 milyon kamu görevlisi ne de onların tek gerçek temsilcisi Türkiye Kamu-Sen asla izin vermeyecektir. Hükümetin bilmediği ya da dikkate almadığı husus şudur: sendikacılık, sadece masa başında yapılan görüşmelerle sınırlı bir faaliyet değildir. Masada kamu çalışanlarının pazarlanmasına diğer sendikaların, ‘iş buraya kadarmış ne yapalım’ diyeceğini hiç kimse beklemesin. Adil ve demokratik bir Hakem Kurulu istiyoruz. Kısacası biz; Adam gibi sendikacılık, Adam gibi sendika, Adam gibi toplu sözleşme; Adam gibi toplu sözleşme kanunu istiyoruz.” diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.