KADINLARDAN ORTAK TOPLANTIDA AYRI AÇIKLAMALAR

Manisa'da geçtiğimiz hafta yaşanan kadın cinayetine tepki göstermek için bir araya gelen STK'ların kadın temsilcileri ortak bildiri bekleyen basın mensuplarına aynı konuyla ilgili iki farklı basın açıklaması yaptı.

KADINLARDAN ORTAK TOPLANTIDA AYRI AÇIKLAMALAR

KADINLARDAN ORTAK TOPLANTIDA AYRI AÇIKLAMALAR

Manisa’da geçtiğimiz hafta yaşanan kadın cinayetine tepki göstermek için bir araya gelen STK’ların kadın temsilcileri ortak bildiri bekleyen basın mensuplarına aynı konuyla ilgili iki farklı basın açıklaması yaptı.  

Manisa’da bulunan STK ve kadın kuruluşlar geçtiğimiz hafta Manisa’da meydana gelen kadın cinayetini protesto etmek amacıyla Manisa Belediyesi Gençlik Merkezi’nde bir araya gelerek ortak basın açıklaması düzenledi. Toplantıda Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sevgi Şanlı ve Manisa Kadın Meclisi Başkanı Seher Taydaş’ın ayrı ayrı açıklamalar yaptılar.

HER 10 KADINDAN 4’Ü ŞİDDET GÖRÜYOR
Toplantıda ilk açıklamayı yapan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sevgi Şanlı, Manisa’da yaşan olayı herkesi derinden sarstığını belirterek, kadına yönelik şiddetin ülkede halledilmesi gereken bir sorun olduğunu söyledi. Son günlerde bu sorunun birçok kesim tarafından fark edilmesinin olumlu bir gelişme olduğuna değinen Şanlı, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre ülke sınırları içinde yaşayan herkesin sağlıklı bir çevrede yaşayabilmesi bir devlet görevidir. Biyolojik ve fiziksel çevrenin yanında sosyal çevrede de sağlıklı olması bireylerin en temel hakkıdır. Ancak ülkemizden her 10 kadından 4’ü fiziksel şiddet görmekte, dayak yemektedir” dedi.
Şiddeti insanın ruhsal ve fiziksel bütünlüğüne yönelik her türlü maddi ve manevi olumsuzluk olarak yorumlayan Şanlı, yapılan araştırmalarda şiddeti besleyen en önemli faktörlerin aile, çevre, eğitim ve en önemlisinin medyanın olduğunu söyledi. Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde toplumsal duyarlılığın yaratılması için en önemli desteği medyanın verdiğini vurgulayan Şanlı, “Ancak bazı medya kuruluşlarından bu konuları dile getirirken daha duyarlı olmalarını istiyoruz ki toplumun ruh sağlığı bozulmasın. Kadınları bu hale getirenlerin cezalandırılmadığı, kadının korunmadığı memlekette konuya bu denli dikkati çekmeyi başarmakta bir iştir. Kadını korumak, şiddeti uygulayanı cezalandırmak devletin görevidir. Bugün burada yaptığımız basın açıklamasıyla umarız kadına yönelik şiddete tepkimizi bir nebze olsun göstermişizdir. Umarım kadınlarımız bundan sonra güzel günler yaşar” diye konuştu.

ERKEKLER ŞİDDETİ ÇEVREDEN GÖREREK UYGULUYORLAR
Şanlı’nın açıklamasından sonra söz alan Manisa Kadın Meclisi Başkanı Seher Taydaş ise şiddeti uygulayan erkeğin bunu kendine görev edindiğini ifade ederek, “Bizler bu konuda neler yapılması gerektiğini ele almalıyız. Bu konuda zarar gören kadınlar sığınma evine alınacağına bence erkekler koruma altına alınmalıdır. Erkekler şiddeti çevreden görerek uyguluyorlar. Bizler çevrede olan bu baskıyı yıkmamız gerekiyor. Bunun için bütün kadınlar bir araya gelip çözüm üretmeliyiz. Devletinde bu suçlara uygulayacağı cezalar caydırıcı olması gerekiyor” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.