KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ 78. YILDÖNÜMÜ

5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 78'inci yıldönümü... Bu önemli gün nedeniyle Manisa ve ilçelerinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ 78. YILDÖNÜMÜ

KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ 78. YILDÖNÜMÜ

5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 78'inci yıldönümü... Bu önemli gün nedeniyle Manisa ve ilçelerinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapıldı.
Kadınlara 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında da muhtar ve köy heyetini seçme hakkı tanındı. 5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa'da yapılan değişiklikle Türk kadını milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip oldu.

KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI VERİLMESİ
AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı İsmail Önal, 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 78. yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AK Parti İl Başkanlığı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen programa, AK Parti il ve merkez ilçe yönetim kurulu üyeleri ve AK Partili kadınlar katıldı. AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı İsmail Önal yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında 1926-1934 yılları arasında gerçekleştirilen Atatürk devrimlerinin bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir. Atatürk'ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında çıkarılan köy kanunuyla muhtar seçme ve köy heyetinde seçilme, 5 Aralık 1934 yılında Anayasa'da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. Ancak, altını çizerek belirtmek isterim ki; Türk kadını 1934 yılında bu hakka sahip iken Fransa, Belçika ve İtalya'da kadınlara 1940 yılında, Japonya'da 1950 yılında, İsviçre'de ise 1971 yılında seçme seçilme hakkı tanınmıştır. Kadınlara tanınan bu hakların o yıllarda birçok Avrupa devletlerinde bile bulunmayışı, Atatürk'ün kadın haklarına verdiği değer ve önemi en güzel şekilde ortaya koymaktadır. Belediye meclis üyeliği, il encümenliği yada milletvekilliği konusunda kadınlar hak ettiği ilgiyi partimiz tarafından görebilmiştir. Bugün parlamentoda kadın milletvekili sayısı 79'dur. Bunların 46'sı Adalet ve Kalkınma Partisi kadın milletvekilleridir. Bu sayının gün geçtikçe artacağına inanıyor ve bu vesile ile Türk kadınının seçme seçilme hakkının veriliş gününü kutluyorum." dedi.

CHP AKHİSAR KADIN KOLLARI'NDAN, ANLAMLI GÜNDE AÇIKLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akhisar İlçe Kadın Kolları Başkanı Server Goral, Türk Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 78. yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Goral, açıklamasında şöyle dedi: "Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk her konuda kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir. Bu konuda öncülük yapan cumhuriyetimizin ve partimizin kurucu Büyük Önder Atatürk’ü şükran ve minnet duygularıyla anıyoruz. Bugün Tük kadınlarına milletvekili genel seçimlerinde seçme seçilme hakkını tanıyan anayasa değişikliği TBMM’de kabul edildi. Bu nedenle 5 Aralık 1934 tarihinden beri bugün Kadın Hakları Günü olarak kutlanıyor. 5 Aralık 1934 tarihinde tüm kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını tanıyarak dünyanın birçok ülkesinden çok daha önce katılımcı demokrasi ile tanışan cumhuriyetimizin, bugün her alanda cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmektedir. 21. yüzyılda toplumun yarısının siyaset mekanizmalarından dışlandığı bir ülkede muasır medeniyet seviyesinden bahsetmek imkansızdır. 1934 tarihli yasa sadece kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını vermemiş, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülkede olmanın da ilk adımını atmıştır. Ancak ülkemiz bugün kadınların siyasetteki yeri açısından devraldığı bu önemli mirası elinden bırakmış ve kadınların siyasetteki yeri konusunda sınıfta kalmıştır. Cumhuriyetimizin en iyi şekilde temsil etmeyi Türk kadını her zaman hazırdır, bu asil görevi erkeklerden daha da başarılı bir şekilde yerine getireceğine bütün kalbimizle inanıyoruz. 'Eşit Temsil Eşit Katılım' ilkesini demokrasinin olmazsa olmazı olarak kabul ediyoruz.”
 
SALİHLİ CHP'DEN KUTLAMA
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Salihli İlçe Başkanı Mazlum Nurlu, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 78. Yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
Nurlu, açıklamasında şunları dile getirdi: “Kadınlarımızın siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranlarının yükselmesi ve siyasal yaşamdaki etkinliklerinin artmasının, ülkemize güç kazandıracağı kuşkusuzdur. Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet, akılcılığı ve bilimselliği temel alarak yurttaşları çağdaş dünyanın değerleriyle buluşturmuştur.Atatürk ilke ve devrimleri ile toplumsal yaşamın her alanında eşitliği amaçlayan köklü değişiklikler gerçekleşmiş ve laiklik ilkesi yaşama geçirilerek demokratikleşme sürecine hız kazandırılmıştır. Bu önemli süreçte, Cumhuriyet'in özüyle bağdaşmayan çağdışı kurum ve kurallar kaldırılmış, kadın-erkek ayrımı olmaksızın kişi hak ve özgürlükleri genişletilmiştir. Büyük Önderimiz Atatürk, Türk Ulusu'nun güçlü kılınması için, kadının yüceltilmesi gereğine inanmış, toplumsal ve hukuk düzeninde yaptığı devrimlerle, Türk kadınının toplumsal konumunun yükseltilmesini sağlamıştır. Kadın hakları konusunda temel belge olan Medeni Yasa'nın 1926 yılında kabul edilmesi ile çağdaş toplum düzenine geçilmiş, uzun yıllar boyunca görmezden gelinen kadınlarımız, ekonomik, siyasal ve sosyal haklara kavuşturulmuş, yaşamın çeşitli alanlarında karşılaşılan eşitsizlik ve ayrımcılığın kaldırılması için önemli bir adım atılmıştır.“

SOMA'DA COŞKUYLA KUTLANDI
Türk Kadını’na Seçme ve Seçilme Hakkı'nın verilişinin 78. yıldönümü Soma’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Kadın Dayanışma Derneği, Türkiye Yardım Sevenler Derneği ve Spastik özürlü Çocuklar Derneği tarafından tertip edilen etkinlikler kapsamında Somalı kadınlar, Beşyol’dan Cengiz Topel Meydanı’na kadar pankartlar ve davul zurnalar eşliğinde yürüdüler. Cengiz Topel Meydanı’ndaki program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından, programı organize eden partiler ve dernekler Atatürk Anıtı'na çelenklerini sundu. Çelenk konulmasının ardından basın açıklaması yapan Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Aynur Çiler, “Biz Türk kadınlarının 5 Aralık 1934 tarihinde kavuştuğu seçme ve seçilme hakkına, dünya kadınları 2. Dünya Savaşı sonrasında sahip olabildi. Türkiye Cumhuriyeti 78 yıl önce parlementodaki kadın temsil oranıyla dünya ikincisiydi, bugün ise ortalamalarda son sıralarda. Modern ve çağdaş anayasal yapısıyla övünen bir çok batılı devletten çok önce kadınlarımıza tanınan seçme ve seçilme hakkı, bugün yaşanan kadına şiddetle gölgelenmektedir" diye konuştu.
Çiler, "Biz aydın Türk kadınları olarak, verilen bu hakka layık olmak ve Atamızın açtığı yolda emin adımlarla yürümek zorundayız. Nice aydınlık ve daha da ilerlemiş olduğumuz yıldönümlerine” diyerek açıklamasını bitirdi.
Etkinlikler, Soma Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda Avukat Mustafa Bozkır’ın konuşmacı olarak katıldığı "Haklarınızı Biliyor musunuz?" konulu konferansla sona erdi.
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.