banner271

KADINLAR ŞİDDETE İNAT DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAKLAR

Manisa'da 7 Ekim tarihinde yaşanan kadın cinayetinin ilk duruşma gününde bir araya gelen Manisa KESK Şubeler Platformu ve İzmir kadın Platformu basın açıklaması yaptı.

KADINLAR ŞİDDETE İNAT DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAKLAR

KADINLAR ŞİDDETE İNAT DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAKLAR

Manisa’da 7 Ekim tarihinde yaşanan kadın cinayetinin ilk duruşma gününde bir araya gelen Manisa KESK Şubeler Platformu ve İzmir kadın Platformu basın açıklaması yaptı.

Manisa’da 7 Ekim tarihinde yaşanan kadın cinayetinin ilk duruşma gününde bir araya gelen Manisa KESK Şubeler Platformu ve İzmir Kadın Platformu basın açıklaması yaptı. İzmir kadın Platformu Başkanı Sema Özdiyar, “Ülkemizde her gün giderek artan kadına yönelik şiddet olaylarının en korkunç örneklerinden biri 7 Ekim 2011 tarihinde Manisa’da yaşandı. Evde yıllardır gördüğü şiddete dayanamayıp Kadın sığınma evine sığınan Şefika Etik, yaşamını çıkışsız hale getirenler yüzünden tek çıkış adresi, şiddet gördüğü eve tekrar dönmek olmuş ve eve döndükten sonra kocası tarafından sırtından bıçaklanarak katledilmiştir. Şefika Etik ‘in bir gazetede yayınlanan fotoğrafı, şiddetin boyutunu en acı şekilde gözler önüne serdi. Kadını mülkiyet olarak gören bu anlayış, onun özgür iradesine bakmaksızın yaşama hakkını diğer birçok hemcinsleri n de olduğu gibi elinden almıştır. Evde gördüğü şiddeti görünür kıldığı için, sığındığı sığınma evinden devlet eliyle katiline teslim edilmiş ve namus bahanesiyle aldatılma şüphesi katliam sebebi olmuş, yine adım adım gelen ölümüne seyirci kalmıştır.  Acımasızca işlenen bu cinayetin davası bugün burada görülecek. Bizler de burada insanlık dışı tüm bu yaşanan şiddete inat dayanışma içinde birleşerek,   kadınları malı olarak gören bu zihniyeti, kimliğimizi ve kişiliğimizi yok etmeye çalışan tüm düşüncelere karşı kenetlenerek, var olduğumuzu haykıracağız. Bu dava bizim ve tüm kadın cinayetleri son buluncaya kadar ısrarla burada olacağız ve bu davanın takipçileri olacağız.” dedi.

GÜNDE ORTALAMA 7 KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR

Türkiye’de kadın cinayetlerinin gün geçtikçe arttığına vurgu yapan Özdiyar, “Günde ortalama 7 kadının öldürüldüğü ülkemizde bu oranın 2002’den 2009’a kadar 1400 oranında arttığı, 66’dan 1300’e çıktığı gerçeğine bakarsak, terörün aile içinde yaşandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.  Biz kadınlar  artık eşimiz, babamız, erkek kardeşimiz, amcamız, dayımız, bize en yakın olanlar tarafından şiddete maruz kalmak  istemiyoruz. Görmezden gelinip, yok sayılan bu vahşetin son bulmasını istiyoruz. Yaşadığımız bu eşitsizlik düzeninde, baskı ve adaletsizliklerden beslenip, sürekli kendini kan ve zulümle var eden bu sistemde, kadın sorununun da ancak, bu erkek egemen zihniyetinde yapacağımız köklü değişiklerle hayata geçirileceğinin bilincindeyiz. Bu sebeple Kadına yönelik şiddete karşı önlemlerin var olan yasalarda caydırıcı yaptırımının olmasını istiyoruz. Biz kadınlar olarak   yıllardır verilen  emek ve demokrasi mücadelesinin  kadın özgürlük mücadelesinin birbirinden ayrılamaz olduğunun bilinciyle, kadına yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı mücadele yürütmeye devam edeceğiz.  Bu gün burada verilecek olan cezanın kadınların yaşadığı şiddet ve acının son bulması için atılan bir adım olmasını diliyoruz.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.