KADINA ŞİDDETE KARŞI POLİSE EĞİTİM VERİLİYOR

Şiddete maruz kalmış kadına, polisin yaklaşımı konusunda farkındalık ve duyarlılığı arttırmaya yönelik eğitim işbirliğinin esaslarım belirleyen, "Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Polisin Rolü ve Uygulanacak Prosedürler Eğitimi Projesi" kapsamında Manisa'da 156 polise eğitimi verildi.

KADINA ŞİDDETE KARŞI POLİSE EĞİTİM VERİLİYOR

KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN POLİSE EĞİTİM VERİLİYOR

Şiddete maruz kalmış kadına, polisin yaklaşımı konusunda farkındalık ve duyarlılığı arttırmaya yönelik eğitim işbirliğinin esaslarım belirleyen, "Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Polisin Rolü ve Uygulanacak Prosedürler Eğitimi Projesi” kapsamında Manisa’da 156 polise eğitimi verildi.   TBMM Başkanlığı'nca oluşturulan "Töre ve Namus Cinayetleri İle Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlenmelerin Belirlenmesi Amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu" raporu sonucu olarak 04.07.2006 tarih ve 26218 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 2006/17 sayılı Başbakanlık Genelgesinin gereğini yerine getirmek üzere, 26.12.2006 tarihinde Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü arasında şiddete maruz kalmış kadına, polisin yaklaşımı konusunda farkındalık ve duyarlılığı arttırmaya yönelik eğitim işbirliğinin esaslarım belirleyen, "Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Polisin Rolü ve Uygulanacak Prosedürler Eğitimi Projesi Protokolü" imzalandı. Protokol çerçevesinde ilk olarak rütbeli personel arasından 2008 yılında 250 uzman eğitici yetiştirildi. Bu uzman eğiticiler marifetiyle başta polis merkezleri çalışanları olmak üzere 2009-2010 yılları arasında Türkiye genelinde Manisa İli de dahil olmak üzere yaklaşık 40 bin polise kapsamlı eğitimler verildi. 2012 yılı itibariyle Manisa İl Emniyet Müdürlüğü olarak bu eğitimlerin yeni çıkan yasal düzenlemeler ışığında yenilenmesi doğrultusunda planlamalar yaptıklarını söyleyen Manisa İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin, “Bu çerçevede ilimizde görevli uzman eğiticilerin katılımıyla şiddet mağduru kadınların ilk adım başvuru yerleri olan Polis Merkezlerimizde çalışan 156 personel yenileme eğitimine tabi tutulmuştur. Bu eğitimlerde Kadına Yönelik Şiddet, Aile İçi Şiddet, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Şiddet Mağdurlarına Yaklaşım Tarzı, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve yeni çıkan kanunların uygulanması konularında yoğun ve kapsamlı bir bilgilendirme yapılmıştır. Bu eğitimler sayesinde personelimizin son dönemde kanayan bir yara haline gelen aile içi şiddet ve kadına karşı şiddet suçlarında farkındalık düzeylerinin geliştirilmesi ve alanda çalışan personelin son çıkan yasal düzenlemeler ışığında güncel bilgiye sahip hale getirilmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda; İl Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü Eğitim Salonunda 16-17-18-19-20 Nisan 2012 tarihlerinde 5 grup halinde gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan eğitimlerin ardından, aynı program alanında uzman eğiticilerin katılımı ile tüm ilçe emniyet birimlerimizde de bu eğitimler gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.