K BELGESİ DENETİMLERİ NEDEN YOĞUNLAŞTI?

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle vermiş olduğu soru önergesinde K belgesi uygulamalarını gündeme getirdi. Akçay, yönetmelikten 3 yıl sonra artan K belgesi denetimlerini sordu.

K BELGESİ DENETİMLERİ NEDEN YOĞUNLAŞTI?

K BELGESİ DENETİMLERİ NEDEN YOĞUNLAŞTI?

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle vermiş olduğu soru önergesinde K belgesi uygulamalarını gündeme getirdi. Akçay, yönetmelikten 3 yıl sonra artan K belgesi denetimlerini sordu.

Karayollarında yük taşıyan araçların belge almasına dair düzenleme 11 Haziran 2009’da Resmi Gazetede yayımlanan Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde yer alıyor. Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin 8 inci fıkrasının a,b,c bentlerine göre yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişiler için K1, K2 ve K3 yetki belgelerinin alınmasının gerektiği belirtiliyor. Akçay, bu yönetmelik hükümlerine göre trafik siciline kamyonet olarak tescil ettirilen kapalı kasa kamyonetlerin de yetki belgesi almalarının gerektiğine dikkat çektiği önergesinde bu araçlardan önemli bir kısmı özel amaçlı olarak kullanılmakta ve herhangi bir yük taşımacılığına araç edildiğini belirtti.

Yönetmelikte özel amaçlı kullanılan kapalı kasa kamyonetler için belge alma zorunluluğu bulunmamasına rağmen uygulamada bu taşıtların ruhsatlarında kamyonet yazması sebebiyle “K” belgelerinin bulunması gerektiği, aksi halde cezai işleme maruz kaldığına dair haberlerin kamuoyunda artış gösterdiğine dikkat çeken Akçay şöyle devam eti: “Bu tür araçların çoğunda kullanıcılar kendi ihtiyaçları doğrultusunda küçük taşımacılıklar yapmaktadır. Örneğin, bir ayakkabı mağazası sahibi işyerine 10 çift ayakkabıyı bu arabası ile taşımaktadır. Ancak bu tür araçlarla taşınacak ürünler bir binek araba ile taşınacak olanlardan fazla değildir. Dolayısıyla bu uygulama vatandaşa karşı büyük bir haksızlık ortaya koymaktadır.”

Akçay’ın önergesinde şu sorulara yer verdi: “Türkiye genelinde denetim yapılan nokta sayısı nedir? Türkiye genelinde yapılan denetimler neticesinde tahakkuk ettirilen ceza tutarı toplamı nedir? Manisa ilinde denetim yapılan nokta sayısı nedir? Bu denetim noktası sayısını arttırmayı düşünüyor musunuz? Manisa ilinde yapılan denetimler neticesinde tahakkuk ettirilen ceza tutarı toplamı nedir? Yönetmeliğe dair denetimlerin yönetmeliğin çıkış tarihinden 3 yıl sonra yoğunlaşmasının nedeni nedir? K belgelerinin vatandaşa düşük bir fiyatla verilmesi için bir çalışmanız var mıdır? Söz konusu haksızlıkların giderilmesi için bir çalışmanız var mıdır; varsa bu çalışmanız hangi aşamadadır?”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.