JEAN JACQUES ROUSSEAU

TOPLUM SÖZLEŞMESİ İş Bankası Yayınları Politika-Yönetim 9.00 TL

JEAN JACQUES ROUSSEAU

“Toplum Sözleşmesi” , Jean-Jacques Rousseau’nun 1762 yılında yayınladığı toplumların yaşayışları ile ilgili temel bir düşünce yapıtıdır.

Rousseau bu eserinde; toplumsal yaşam, egemenlik, devlet, yönetim biçimleri ve tüm bunların işleyişleri üstüne düşünceler üretir. İnsan doğasıyla ilgili vardığı tespitlerle, bu işleyişin “iyi” ve insanın “yararına” olması için gerekenleri açıklar.

18. yüzyılın en önemli Aydınlanma düşünürlerinden olan Rousseau’nun iki yüzyıl önce ürettiği fikirleri hala geçerliliğini sürdürmekte ve “Toplum Sözleşmesi” eseri de temel bir yapıt olarak varlığını korumaktadır.

Rousseau, bu eseri yazmaktaki amacını daha ilk cümlede açıklar:

“ Niyetim, insanları oldukları gibi, yasaları da olabilecekleri gibi ele alıp, toplum düzeninde güvenilir ve haklı bir yönetim kuralı bulunup bulunamayacağını araştırmaktır.”

            Eser dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, toplumun bir sözleşme yoluyla doğduğundan söz eder. İkinci bölüm “egemenlik” kavramını, üçüncü bölüm çeşitli yönetim biçimlerini, dördüncü bölüm ise sistemin işleyişini ele alır.

Rousseau, “toplum sözleşmesi”’ni şöyle özetler:

“ Her birimiz bütün varlığımızı ve bütün gücümüzü bir arada genel istemin buyruğuna verir ve her üyeyi bütünün bölünmez bir parçası kabul ederiz.”

Günümüz toplumunu, siyasetini, toplumlar ve devletler arası ilişkileri anlayabilmek ve çözümleyebilmek için öncelikle bu konulardaki temel düşünceleri, çıkış yolu oluşturmuş yapıtları bilmemiz gerekir. Salt görsel bilgiyle, kulaktan dolma fikirlerle ve üç-beş yüzeysel bilgi kırıntısına sahip sözümona aydınların yönlendirmesiyle ne bugünü anlayabiliriz ne de yarınlarımız için çözüm üretebiliriz. Tüm yaptığımız hayıflanmaktan ve olanlara şaşırmaktan öteye gitmez.

            “Toplum Sözleşmesi” , hem Fransız Devrimi’ne kaynak oluşturmuş, hem de Atatürk’ün de okuyup içinde sunulan fikirleri değerlendirdiği önemli bir temel yapıttır. Günümüzde de, öne sürdüğü düşüncelerin bir çoğu tartışılmaya, her şeyden önce öğrenmeye değer. Ufkunu genişletmek isteyenler için önemli bir eser…


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.