İZMİR'DEKİ KÜLTÜR ŞÖLENİ'NE MANİSA'DAN 300 OTOBÜS KALKACAK

Uluslararası Türkçe Öğretim Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 11.Türkçe Olimpiyatları'nın İzmir ayağı, 24-26 Mayıs 2013 arasında Kültürpark'ta başlayacak. Manisa Olimpiyat Tertip Heyeti Başkanı Bünyamin Polat, Üç gün devam edecek şölene Manisa'dan İzmir'e gidecek olan vatandaşlar için 300 otobüs kaldırılacağını açıkladı.

İZMİR'DEKİ KÜLTÜR ŞÖLENİ'NE MANİSA'DAN 300 OTOBÜS KALKACAK

İZMİR’DEKİ KÜLTÜR ŞÖLENİ'NE MANİSA’DAN 300 OTOBÜS KALKACAK

Uluslararası Türkçe Öğretim Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 11.Türkçe Olimpiyatları'nın İzmir ayağı, 24-26 Mayıs 2013 arasında Kültürpark'ta başlayacak. Manisa Olimpiyat Tertip Heyeti Başkanı Bünyamin Polat, Üç gün devam edecek şölene Manisa'dan İzmir'e gidecek olan vatandaşlar için 300 otobüs kaldırılacağını açıkladı.   

İzmir Türkçe Olimpiyatlarına hazırlanıyor. Uluslararası Türkçe Öğretim Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 11.Türkçe Olimpiyatları'nın İzmir ayağı, 24-26 Mayıs 2013 arasında Kültürpark'ta başlayacak.  Olimpiyatlar kapsamında İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi (İZDİM)'in ev sahipliğinde yapılacak Kültür Şöleni'ne 140 ülke ve 55 ilden bin öğrenci katılacak.

MANİSA’DAN ÜCRETSİZ OTOBÜS

Manisa Olimpiyat Tertip Heyeti Başkanı Bünyamin Polat, Gülnihal Kafe’de bir basın toplantısı düzenledi. Polat, olimpiyatlarla ilgili şu bilgileri verdi:  “11.Türkçe Olimpiyatları'nın İzmir ayağı, 24-26 Mayıs 2013 arasında Kültürpark'ta başlayacak. Kültür Şöleni ile başlayan 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 1-16 Haziran tarihlerinde 140 ülkeden 2 bin öğrencinin katılımıyla devam edecek. Üç gün devam edecek şölen için Manisa'dan İzmir'e vatandaşlar için 300 otobüs kaldırılacak. Otobüsler üç gün boyunca; Şehitler İlköğretim Okulu, Sultan Camii, Kültür Sitesi önü, Laleli Meydanı, Boyköz Cemal Ergün Parkı ve TOKİ1 Diyanet Eğitim Merkezi önünden saat 11.00 ile 16.00 arası kaldırılacak. Ayrıca, İzmir Fuar Alanı'ndan da Manisa'ya her saat başı otobüs kalkacak.

TÜRKÇE OLİMPİYATININ AMACI

Dil insanların birbirlerini anlamasını ve kaynaşmasını sağlayan bir unsurdur. İletişim çağında kültürlerin birbirleri ile kaynaşması, farklı kültürlere sahip insanların birbirleriyle anlaşması dil ile olmaktadır. Türkiye'nin dünya ülkeleri ile geliştirdiği ilişkiler, Türkçe öğrenen binlerce öğrencinin mevcudiyeti dilimizin hak ettiği konumu elde edeceğinin emareleri sayılır.

Türkçe Olimpiyatları da Türkçemizin dünyada hak ettiği konuma gelmesi ve daha yaygın şekilde kullanılması için oluşturulan bir emeğin ürünüdür. En iyi Türkçe öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri düzenlenen olimpiyatlar yurt dışında Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır. Türkçe Olimpiyatları bir final niteliğindedir. Yarışmacılar finale gelene kadar birçok aşamadan geçmektedir. Öğrenciler, sınıf ve okul seçmelerinden sonra ülke seçmelerinden geçerek bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanmaktadırlar. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 15 bin öğrenci hazırlanmaktadır.

•Türkiye'deki finallere katılmaya hak kazanan öğrenciler, ülkelerini Türkçe olarak tanıtan stantlar hazırlayıp, kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunmaktadırlar.

•Her yıl, geleneksel bir keyfiyet kazanan olimpiyatların ödül töreninde, Türk diline ve kültürüne hizmet eden devlet büyüklerine, siyaset adamlarına, basın yayın, eğitim ve sanat camiası mensuplarına özel hizmet ödülleri verilmektedir.

•Ülkeler arası sınırların yok olmaya başladığı, zaman ve mekân kavramlarının kaybolduğu bir iletişim çağında yaşıyoruz. İnsanlar kilometrelerce uzaklıktaki başka bir insana bir adım ötesindeymiş gibi ulaşabiliyor bu çağda.

•2003 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen olimpiyatların bu yıl on birincisi düzenlenmektedir.

•Bu olimpiyatlar, yurt dışında da Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmaktadır.

Uluslar arası ilk Türkçe Olimpiyatları'na;17 ülkeden 62 öğrenci,

2. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 24 ülkeden 120 öğrenci,

3. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 41 ülkeden 250 öğrenci,

4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 83 ülkeden 350 öğrenci,

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 100 ülkeden 500 öğrenci,

6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 110 ülkeden 550 öğrenci,

7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 115 ülkeden 600 öğrenci,

8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 120 ülkeden 750 öğrenci,

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 130 ülkeden 1000 öğrenci,

10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 135 ülkeden 1500 öğrenci katıldı.

24, 25, 26 Mayıs, saat 11.00-22.30 saatleri arasında, Kültür Park Fuar Alanı’nda organize edilecek olan 140 ülke ve 55 ilimizden öğrenciler ile birlikte üst düzey katılımında olacağı, katılımcı ülke ve illerin sosyal ve kültürel özellik ve güzelliklerini sergileyecekleri “11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali” ülkemizde sadece İzmir'de, sponsor firmaların değerli destekleriyle icra edilecek.

Programda, açılış konuşmaları, Canlı Sahne Performansları ve Standların gezilmesinden oluşan, Festival Açılış Töreni, 24 Mayıs 2013 Cuma günü, saat 17.00 de Fuar Kültür Park Alanı, Atatürk Açıkhava Tiyatrosunda gerçekleştirilecektir.    İzmir içinde bir ilk olacak bu dev organizasyon, yüzlerce ülkeyi ve kültürü ülkemiz insanının huzuruna getirerek, özellikle yurt dışını görme imkânı bulunmayan insanlarımız için bu anlamda bulunmaz bir fırsat teşkil edecek. Ülkemize gelen öğrencilerle ve kültürleriyle birebir temas imkânı elde edecek olan ziyaretçiler, stantları, dolayısıyla katılımcı 140 ülkeyi daha yakından tanıyacaklar.

Ortak dili, sevgi dili Türkçemiz olacak olan festivalin ana temalarından biride EXPO-2020 olacaktır. Her anı fevkalade renkli ve dolu dolu geçecek Festivalde bin öğrenci, bin gönüllü, 500 ücretli personel, 44 bin 500 metrekarelik etkinlik alanı toplam 9 bin kişilik 3 ayrı sahne yer alacak.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.