İZMİR-MANİSA KIRSAL TURİZM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, İzmir ve Manisa'da kırsal turizmin geliştirilmesi amacıyla İzmir Balçova Termal Otel'de düzenlenen İzmir- Manisa Kırsal Turizm Çalıştayı'na katıldı.

İZMİR-MANİSA KIRSAL TURİZM ÇALIŞTAYI YAPILDI

İZMİR-MANİSA KIRSAL TURİZM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, İzmir ve Manisa’da kırsal turizmin geliştirilmesi amacıyla İzmir Balçova Termal Otel’de düzenlenen İzmir- Manisa Kırsal Turizm Çalıştayı’na katıldı.

İzmir ve Manisa Valilikleri ve ilgili birimlerin katkılarıyla düzenlenen çalıştaya Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu,Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, Akademisyenler, bazı belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşları katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasında İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, İzmir ve Manisa kırsalında turizmi etkin kılmak için kültürel özellikleri sergilemek, el sanatlarını ve yöresel ürünleri satılabilir kılmak, yeme içme ve konaklama alanlarını oluşturarak, bölgeye ve doğaya uyumlu turizme ve turiste hizmet edebilmek için yeni projeler önerilmesi gerektiğini söyledi.

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, “Kırsal turizm alanı olarak değerlendirdiğimiz yaşam alanlarımız insanlarımızın bugünkü sosyal yaşamları içerisinde en çok arayışına düşecekleri, gidip yaşamak isteyecekleri belki de sosyal yaşamlarını devamlı olarak sürdürmek isteyecekleri mekânlar ve geleceğin cazibe merkezleri olacaktır. Bu çerçevede bugünün kırsal turizm olarak turizm sektörüne kazandırılması hedefi ile yola çıktığımız bu çalışmalarda belki de geleceğin en önemli konularından bir tanesinin temellerini atmış olacağız. Kırsal turizm başlığı ile yola çıktığımız bu çalışmada, kırsal turizm mekânlarının turizme kazandırmasını sağlarken beraberinde insanlığın en önemli ihtiyaç duyacağı yaşam alanlarının doğa özelliği ile kendi değerlilikleri ile orijinallikleri ile korunabildiği alanların oluşturulmasına önemli katkı sağlayacağız. Böyle bir süreçte özellikle İzmir ve Manisa gibi iki komşu ilin işbirliği içerisinde hareket etmesi daha güçlü bir temel ile başlamasına ve gelecekte daha güzel, daha verimli çok yararlı sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Manisa ve İzmir’in değerleri birlikte ele alındığında daha güçlü destinasyonların çıkmasını sağlayacaktır. Kırsal turizmin geleceğin en önemli turizm çeşitliliklerinden biri olacağına inanıyorum”dedi.

İzmir ve Manisa’daki turizm değerlerinin vurgusunun anlaşılırlığı açısından önemli bir çalıştay olduğunu belirten İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, “İzmir ve Manisa’nın ortak noktaları bulunmakta.  Bunların başında kırsal turizm, inanç turizmi ve termal turizmgelmektedir. Manisa ve İzmir’in Bozdağ, Gölcük ve Sart üçgeni kırsal turizm için çok önemli bir bölge. Burada yaban hayatı ve ekolojik zenginlikler bulunmakta. Bunların mutlaka envanterlerinin çıkarılması, tanıtımlarının yapılması gerekir.  Burada çalışma grupları oluşturulup bir yol haritasına bağlanmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.Akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve turizm sektöründekilerle birlikte İzmir ve Manisa’nın tanıtımı için çalışmalıyız”şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan Vali Daşöz, “Ege Bölgesi ülkemizin çok önemli bir bölgesi. Bütün kadim uygarlıklarının kurulduğu bir Bölge. İzmir’i, Manisa’yı ve Aydın’ı gezdiğimizde her tarafta antik şehirleri görebiliriz. Ege Bölgesi ve Anadolu’nun her tarafı aslında bir açık hava müzesi.Aantik şehirlerin buralarda kurulma sebebi buraların bereketli toprak olmasıdır. Tarihte kurulan bütün uygarlıklar suyun olduğu bereketli topraklarda yerleşimlerini sürdürmüşlerdir. Bölgenin tarım ürünlerinin yanında en önemli özelliği de mutfağıdır. Bölgede çok çeşitli ot kültürü bulunmakta. Buna benzer diğer bütün değerleri bir marka halinde farkındalık içerisinde tanıtmalıyız. Bu bölgedeki tarihi kültürel değerleri çekim unsuru yaratmak için çalışmalıyız”dedi.

 Bölgenin turizmini geliştirmek için topyekûnbirlik içerinde kafa yorulması gerektiğini belirten Vali Daşöz, “Tarihi ve kültürel değerleri ferdi olarak değil, bölge olarak düşünüyoruz. İzmir’i burada simge olarak kullanıyoruz. İzmir’i denizi ve iklimi farklı kılmaktadır. Geçmişten bu yana İzmir daha güçlü bir imaja sahip ve Türkiye’nin dünyaya açılan bir penceresi konumunda. Böyle bir noktada turizmin çok daha güçlü bir algı olarak ele alınması gerekiyor”diye konuştu.

 Manisa’da sanayi, tarım ve enerji sektörünün gelişmekte olduğunu, bölgenin tek Şehzadeler şehrinin Manisa olduğunu belirten Vali Daşöz, “Şehzadeler şehri deyince hemen bir cümlede geçemeyiz. Manisa, Osmanlı döneminin en güzide eserlerinin toplu olarak bir arada bulunduğu bir şehir. İç turizm ve dış turizmolarak olaya bakmalıyız. Yöremizde bir birinden güzel ve değerli birçok yerler var. Onun için güzeli seçmek çok zor”dedi.

Türkiye’nin önemli projelerinin İzmir ve Manisa bölgelerinde kesiştiğini söyleyen Vali Daşöz, “Artık mesafeler anlamını kaybetmiş durumda. Büyük şehir insanlarının en çok ihtiyaç duyduğu, doğallıktır. İnsanların ihtiyacı olan doğallığın bu bölgede olduğuna inanıyorum. Bu bakımdan turizm vizyonumuzun olması gerekiyor. Bu bölge Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden bir tanesi olmalı. Halkın yaşamına, kültürüne, günlük hayatına yansıyacak şekilde olmalı. Bölge bazında olayı ele almalıyız. Şu il, bu il olarak olaya bakmamalıyız. Her ilin diğer ile sağlayacak ilave bir katkısı var. Ortada müthiş bir sinerji var. Hiç kıskançlıklara gerek yok. Mülki makamlara ve yöneticilere özellikle liderlik, öncülük ve kapıyı açma görevi düşüyor”diye konuştu.

Protokol konuşmalarından sonra Prof. Dr. Füsun Baykal, Turizmde Entegrasyon ve Kırsal Turizmin Önemi, Doç.Dr.GözdeEmekli, Kırsal Kültürün Turizm Aracılığıyla Değerlendirilmesi,  Prof.Dr. Ersin Doğer, Yuntdağları Kırsal Turizminde Aigai Antik Kentinin Katkıları, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün Kentin Turizm Olanakları ve Planlamaları hakkında bilgi verdi. Kırsal Turizm Derneği Başkanı Nedim Zurnacı, Salihli Turizm Derneği Başkanı Mustafa Uçar, Sart Belediye Başkanı Ali Güngör , İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Uğur Ilgar, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Birgi Belediye Başkanı Cumhur Şener, Bozdağ Belediye Başkanı Mehmet Keskin de birer konuşma yaptı.

Çalıştayda İzmir ve Manisa'daki, dağ, yayla, çiftlik, yerel sanat, tarihi kent, arkeolojik, doğal ve kültürel açıdan önemli olan yerlerin ve yerleşimlerin yöresel olarak birbirleriyle ilişkilendirilmeleri ele alındı. Yörede daha cazip ve daha güçlü alternatif destinasyonlar oluşturulabilmesi, yöredeki kaynakları sınırlı kırsal yerleşimlerin kültürel özelliklerinin sergilenmesi, el sanatları ve yöresel ürünlerinin tanıtılması gerektiği vurgulandı.Ayrıca, bölgedeki yeme-içme ve konaklama kapasitelerinden yararlanılmasını sağlamak, kırsal alanlardaki yeni tesisleşmelere destek olmak amacıyla, İzmir ve Manisa’nın işbirliği yapması gerektiği ifade edildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.