İYİ Kİ DOĞDUN ATAM!

Nedense bu önemli ayrıntı her yıl ya gözlerden kaçıyor ya da gereken değer ve önem verilmiyor. 19 Mayıs Atatürk'ün hem insan olarak hem tarihsel kişilik olarak doğuşunun günüdür.

İYİ Kİ DOĞDUN ATAM!

  İYİ Kİ DOĞDUN ATAM!   19 Mayıs Atatürk’ün doğum günü... Nedense bu önemli ayrıntı her yıl ya gözlerden kaçıyor ya da gereken değer ve önem verilmiyor. 19 Mayıs Atatürk’ün hem insan olarak hem tarihsel kişilik olarak doğuşunun günüdür. Tam olarak doğum tarihi bilinmeyen Mustafa Kemal’in doğum günü, kendisine sorulduğunda “Neden 19 Mayıs olmasın?” sözleriyle resmileşmiş ve kesinleşmiştir.   Nitekim Nutuk “1919 senesinin Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.” cümlesiyle başlar. İlk olarak 1937’de Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan günün tarihsel önemini Atatürk o tarihsel sürecin içindeyken keşfetmiş ve kendisi Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcını o “Büyük Söylevi” nde 19 Mayıs olarak belirlemiştir.                                                              **   İyi ki doğdun Atam!   Mirasına sahip çıkıp seni anlayanların sayısı anlamayanların kalabalığına yenik düşmekten ürkse de;   Yaptığın devrimler yerle yeksan edilmeye çalışılıp tarihin akışını tersine çevirmeye çalışarak boşa kürek çeken nesiller yetiştirmiş olsak da;   “Sehven” ve hile ile yurdumun gençleri bulanık zihinlere teslim edilmeye çalışılıyorsa da;   Aziz vatanımın neredeyse bütün tersaneleri-limanları yabancılara satılmış, kaleleri korunaksız, ‘ucube’ heykelleri parçalanmış, generalleri- gazetecileri- sanatçıları-yazarları-bilim adamları içeri atılmış olsa da;                                                              Sen başvuru şartını kaldırtıp davet üzerine Milletler Cemiyeti’ne üye olurken, biz 50 yıldır Avrupa Oteli’nin lobisinde bekletiliyor olsak da;   Modernliği teknolojiye esir olmak, demokrasiyi yalnızca oy kullanmaktan ibaret sanıyorsak da;   Sen parçalanmış ve “düveli muazzama" nın elinde kukla olmuş bir imparatorluktan bir Misakı Milli yaratırken; biz o sınırlar içinde her geçen gün birbirimize daha çok yabancılaşıyor, düşmanlık tohumlarını bıkıp usanmadan her gün ekmeye devam ediyor olsak da;   Sen on yılda on beş milyon genç yaratırken biz o gençleri, optik okuyuculara mahkum edip üretim değil tüketim çemberine itiyor, bir ev kirasına çalıştırarak yaşamadan yaşlandırıyor olsak da;   Senin demir ağlarla ördüğün ülkeyi, biz evrimleşmemiş tarih öncesi beyinlerle örüyor, onların ördüklerini ilmek ilmek giyiyor olsak da;   Sen yorgunluktan sulanan gözlerini mendille silerek okumaya devam edip binlerce kitabın içine girerek aydınlanmaya çalışır, cepheden cepheye koştururken bile kitap okurken; biz okumayı senin cephede okuduklarını dizi olarak izlemek, yazar olmayı 20 sözcüğü 1 sayfaya yerleştirmek olarak anlıyor olsak da;   Toplumsal muhalefeti, gazımızı almak için köşelere yerleştirilmiş insanları baş tacı yapmak olarak algılıyor olsak da...   Yani sözün özü Atam; Başardığın büyük dönüşümün ve eşsiz devrimin sahipleri değil tüketenleri olarak yaşıyor olsak da;   İyi ki doğdun!   İyi ki doğdun Atam; Çünkü tarih, Yukarıda anlattıklarımı değil, Seni yazacak!..

Asım Uslu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.