İŞYERİNDE ÇALIŞAN 50 PERSONELİNE SİGARAYI BIRAKTIRDI

Sigara tiryakiliğine 1985 yılında son veren Somalı işveren Hasan Hüseyin Çamzeybek, işyerinde çalışan 50 personeline sigarayı bıraktırdı. Çevresindeki pek çok yakınına da sigara bıraktıran Çamzeybek'i işyerinde ziyaret eden Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, milli mücadele olarak gördüğü sigarayla mücadelede sağladığı katkı nedeniyle Çamzeybek'e teşekkür plaketi verdi.

İŞYERİNDE ÇALIŞAN 50 PERSONELİNE SİGARAYI BIRAKTIRDI

İŞYERİNDE ÇALIŞAN 50 PERSONELİNE SİGARAYI BIRAKTIRDI

Sigara tiryakiliğine 1985 yılında son veren Somalı işveren Hasan Hüseyin Çamzeybek, işyerinde çalışan 50 personeline sigarayı bıraktırdı. Çevresindeki pek çok yakınına da sigara bıraktıran Çamzeybek’i işyerinde ziyaret eden Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, milli mücadele olarak gördüğü sigarayla mücadelede sağladığı katkı nedeniyle Çamzeybek’e teşekkür plaketi verdi.

Soma’da uzun yıllardır esnaflık yapan Hasan Hüseyin Çamzeybek, iş yerinde çalışan personeli için sigara bırakma kampanyası düzenledi. İşletmesinde çalışan ve sigara kullanan personeline sigarayı bırakmaları halinde her ay 100 TL prim ödeyeceğini açıklayan Çamzeybek, verdiği sözü tutmakla kalmayıp, bir de tabelaya yazarak işyerine astı. Bu yöntemle 50 çalışanına sigarayı bıraktıran Çamzeybek, sigarayla mücadelesini iş yerinin dışına da taşıyarak, çevresindeki birçok insanında sigarayı bırakmasına vesile oldu.

Sigaraya karşı verdiği mücadele nedeniyle Çamzeybek’e sürpriz yapan Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay Soma Kaymakamı Abdulkadir Karataş’ın makamında teşekkür plaketi verdi.

Çamzeybek’in çalışanlarını sigarayı bırakmaya teşvik etmesini toplum sağlığı açısından bilinçli bir yaklaşım olarak niteleyen Kaymakam Karataş , “Toplumun diğer kesimlerine de örnek olması açısından önemli. İşverenimizi kutluyorum” dedi.

Teşekkür plaketini alan Çamzeybek 10 yıldır sigarayı bırakan çalışanlarına prim verdiğini belirterek, işverenlere de aynı uygulamayı yapmalarını tavsiye etti.

Kanser ve kalp-damar hastalıkları gibi birçok hastalığa zemin hazırlayan sigaranın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Dr. Tay örnek davranışından dolayı Hasan Hüseyin Çamzeybek’i kutladı. Sigarayla mücadeleyi kurtuluş savaşına benzeten Dr. Tay, sigarayla mücadelenin ulusça topyekün yürütülmesi gereken bir mücadele olduğunu vurgulayarak, “Sigarayla etkin bir mücadele için sadece Sağlık Bakanlığının, üniversitelerin ya da sivil toplum örgütlerinin çaba ve çalışmaları yeterli değil. Halkımızın da bu mücadeleye katılması ve katkı vermesi çok önemli. Bu bağlamda Hasan Hüseyin Çamzeybek’in işveren olarak sağladığı katkıyı, toplumun tüm katmanlarına örnek olması açısından da önemsiyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.