İSTENMEYEN GEBELİKLERE 15 DAKİKADA ÇÖZÜM

İstenmeyen gebeliğe karşı ofis ortamında dahi yapılabilen rahim içine kamera ile girilerek kanalların tıkanması yöntemi ile cerrahi müdahale olmadan 15 dakika süren bir operasyonla kalıcı doğum kontrolü sağlanabildiği bildirildi.

İSTENMEYEN GEBELİKLERE 15 DAKİKADA ÇÖZÜM

İSTENMEYEN GEBELİKLERE 15 DAKİKADA ÇÖZÜM 

İstenmeyen gebeliğe karşı ofis ortamında dahi yapılabilen rahim içine kamera ile girilerek kanalların tıkanması yöntemi ile cerrahi müdahale olmadan 15 dakika süren bir operasyonla kalıcı doğum kontrolü sağlanabildiği bildirildi. 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Planlaması İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Tayfun Özçakır, belli bir sayıda çocuk sahibi olan kadınların Türkiye'de yeni yaygınlaşmaya başlayan Essure sistemi ile cerrahi müdahale olmadan kalıcı şekilde doğum kontrolü sağlayabileceklerini belirtti.
Konuyla ilgili olarak gazetecilere bilgi veren Özçakır, bu yöntem için geliştirilen Essure sisteminin Türkiye'deki tek firmanın ürünü olduğunu, Rahim içine bir kamera yardımı ile girilerek kanalların tıkanması ile yapılan işlemin (Historoskopik Tubal Oklüzyon) cerrahi müdahale gerektirmediğini belirtti.
Özçakır, rahim içine bir kamera yardımı ile girilerek kanalların tıkanması ile yapılan işlemin kesin kalıcı doğum kontrol yöntemleri içinde kalıcı ve en etkili yöntem olduğunu, yöntemin uygulanması sırasında cerrahi müdahalede bulunulmaması nedeniyle de tercih sebebi olacağını kaydetti. Özçakır, Avrupa ülkelerinde 10-15 yıldır sıklıkla kullanılagelen yöntemin Türkiye'de yeni uygulanmaya başladığını ifade ederek, "Bu cihaz Türkiye'ye 5-6 sene önce geldiğinde maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle çok fazla rağbet görmemişti.  Ancak üretici firma yakın dönem içinde ülkemiz için de özel bir fiyat uygulayacağını belirtti. Bu nedenle de bu sistem tekrar bizim gündemimize de girmiş oldu" dedi.
Belli bir sayıda çocuk sahibi olan kadınların, diğer doğum kontrol yöntemlerini uygulamaktan sıkıldıkları zaman yaygın olarak Lapuroskopik Tubal Ligasyon (cerrahi müdehale ile göbekten girilerek rahim içindeki kordonların iki taraflı olarak bağlanması) yöntemini kullandığını anlatan Özçakır, "Ancak istenmeyen gebelikleri önlemek adına yapılan bu uygulama lokal ve genel anestezi gerektirdiği gibi vücutta az da olsa kesi izi oluşturuyor. Estetik açıdan bu da bayanların hassa olduğu bir konudur. Bunun yanında lapuroskopide çok sık olmamakla birlikte nadir de olsa bir takım komplikasyonların görülme riski vardır. İşte bağırsak yaralanması, damar yaralanması nadir de olsa bir risktir" dedi.
15 Dakikada sonra günlük yaşama dönüyorlar
Türkiye'de yeni yaygınlaşmaya başlayan rahim içine bir kamera yardımı ile girilerek spermleri yumurtaya ulaştıran kanalların bir cisim yardımı ile tıkanması işleminin cerrahi müdahaleye gerek bırakmadığı için bir tercih sebebi olduğunu ifade eden Özçakır şöyle konuştu: "Rahim içine kamera yardımı ile girerek yaklaşık 4 cm boyutundaki sarmal yapıdaki bu metal maddeyi kanallar içine yerleştiriyoruz.  Şu an uygulanmakta olan lapuroskopik tubal ligasyon işlemine göre lokal ortamlarda ofis ortamında uygulanabilmesi, genel anestezi ve lokal anesteziyi çoğunlukla gerektirmemesi, bu son uygulamanın maliyetinin de nispeten lapuroskopi ile eşit ve belki de daha uygun seviyelere gelmiş olması bu sistemin avantajları olarak görülmektedir. Ama tabi ki de kalıcı bir yöntem. Bunu uyguladıktan sonra hastaların bir daha çocuk sahibi olmayacaklarının bilincinde olmaları gerekiyor. Ofis şartlarında kısa sürede uygulanabilmesi hastanın hemen günlük yaşamına geri dönebilmesini sağlıyor. Bu, çok pratik bir işlemdir. İşlemin tamamlanması yaklaşık 15 Dk'yı bile bulmamaktadır. Kamera ile rahim içine sistem yerleştiriliyor. Vücudun yabancı cismi algılaması ile yaklaşık 3 ay içinde de kanallarda bir tıkaç doku kendiliğinden oluşuyor. 90 günün sonunda bir film çektiğimizde rahim içine bir sıvı verdiğimizde sıvının yumurtalık tüplerine doğru geçemediğini görüyoruz. Bu da bize spermlerin kanalların içinden geçerek yumurtalıklara ulaşamayacağını gösteriyor.
Yumurtalık kanseri riski azalıyor
Belli bir sayıda çocuk sahibi olduktan sonra Lapuroskopik yöntemle kordon bağlatan kadınların ileriki yıllarda özellikle yumurtalık kanserine daha az yakalandığının tespit edildiğini, karın içinde yaygın enfeksiyon gelişme olasılığının ise daha az olduğunun tıbben kanıtlandığını ifade eden Özçakır, aynı avantajların historoskopik yöntemle yumurtalıklara ulaşan kordonları tıkanan kadınlar için de geçerli olduğunu kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.