İŞÇİLER TORBA YASA TASARISINI PROTESTO ETTİ

Türk İş'e bağlı Türk Metal Sendikası Manisa 1. Nolu Şubesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan kamuoyunda "Torba Kanun Tasarısı" olarak adlandırılan tasarıya karşı eylem düzenledi.

İŞÇİLER TORBA YASA TASARISINI PROTESTO ETTİ

İŞÇİLER TORBA YASA TASARISINI PROTESTO ETTİ

Türk İş'e bağlı Türk Metal Sendikası Manisa 1. Nolu Şubesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan kamuoyunda "Torba Kanun Tasarısı" olarak adlandırılan tasarıya karşı eylem düzenledi. Manolya Meydanı'nda düzenlenen eyleme, Türk Metal Sendikası'na bağlı işçilerin yanı sıra MHP İl Başkanı Uğur Üncü, siyasi parti temsilcileri ve bazı sivil toplum örgütleri katıldı. Hükümete karşı sloganların atıldığı eylemde konuşma yapan Türk Metal Sendikası Manisa 1. Nolu Şubesi Başkanı Hüseyin Özben, Torba Kanun Tasarısı'nın Türk İş'in ve diğer sosyal tarafların görüşüne başvurulmadan meclise sunulmasına tepki gösterdi. Özben, "Sosyal diyalog, ciddi bir iştir. Bir yandan sosyal diyalog diyip, diğer yandan dostlar alışverişte görsün hesabı ile işine geldiğinde bunu uygulayıp, işine geldiğinde uygulamamak kabul edilebilir bir durum değildir. Tasarı ile ilgili çekinceler Başbakanlık, ilgili bakanlıklar ve meclis komisyonlarına iletilmiş, çekinceler kamuoyu ile de paylaşılmıştır. Bizler çekincelerimizin Meclis Komisyonlarında giderileceğini beklerken, maalesef bu da gerçekleşmemiştir. Meclis komisyonlarında sadece il özel idarelerinde çalışan işçilerin Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatlarına gönderilmesi hükmü çıkarılmış, bu işçilerin Karayolları Genel Müdürlüğü'ne devredilmesi hükme bağlanmış, ancak bunun dışındaki tüm sakıncalı hükümler varlığını korumuştur." şeklinde konuştu. Eylemlerinin amacının siyasi olmadığını ifade eden Özben, "Hiçbir partinin sözcüsü değiliz. Tek derdimiz işçinin sesi olabilmek. Göreve geldiğiniz günden bu yana özelleştirme ile başlayıp, 4-c ile devam eden, işçilerin aleyhinde kanunlar çıkartınız ve uyguladınız. Bugünde 2821 ve 2822 sayılı kanunları değiştirmeye çalışmaktasınız. Yine işçilerin aleyhinde olan Torba Kanun Tasarısını geçirmek için gayret içerisindesiniz. Torba Kanun Tasarısı'ndan sonra sıra kıdem tazminatının kaldırılmasına gelecektir. Artık emekçinin ekmeğinden elinizi çekin. Çalışma hayatını ilgilendiren bu gibi önemli kanun tasarılarında Türkiye'nin en büyük İşçi konfederasyonu olan Türk İş'den mutlaka görüş almak zorundasınız. Bizim görüşlerimizi görmezlikten gelemezsiniz." dedi. Tasarıya ilişkin görüşmelerin TBMM Genel Kurulu'nda başladığını hatırlatan Özben, "Türk İş olarakhükümeti tasarının bizce sakıncalı maddelerini geri çekmeye; TBMM Genel Kurulu'nu da tüm bu hususlar konusunda duyarlılığa çağırmaktadır." diye konuştu.           

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.