banner278

İŞÇİLER TOPLU SÖZLEŞME İÇİN EYLEMDE

Manisa Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan Schineider Elektrik fabrikasında çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, toplu sözleşme ve sendikal haklarının engellendiği iddiasıyla eylem düzenledi.

İŞÇİLER TOPLU SÖZLEŞME İÇİN EYLEMDE

İŞÇİLER TOPLU SÖZLEŞME İÇİN EYLEMDE

Manisa Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan Schineider Elektrik fabrikasında çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, toplu sözleşme ve sendikal haklarının engellendiği iddiasıyla eylem düzenledi. 

Sultan Camii mevkiinden Manolya Meydanı’na yürüyen yaklaşık 300 işçi, basın açıklaması yaparak, Schineider Elektrik fabrikası yöneticilerini toplu sözleşmeye davet etti. İşçiler adına konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Schineider Elektrik işçileri, bir yıldır sendikalaşma mücadelesi veriyor. Manisa ve İzmir-Çiğli fabrikalarında çalışan işçilerin tamamına yakını sendikamıza üye oldular. Sendikamız her iki iş yerinde de toplamda yeterli çoğunluğu sağladı. Toplu iş sözleşmesi yetkisi için Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanlığı’na başvuruldu. Bakanlık gerekli incelemeyi yaparak, çoğunluğun sağlandığına dair yetki tespitini sendikamıza ve işverenliğe bildirdi. 2010 yılı Kasım ayında sendikamızın Schineider de toplu iş sözleşmesi yapmak için yetkili sendika olduğunu belgeledi. Ancak bildiğiniz gibi ülkemizde sendikal alanla ilgili yasaların kendisi sendikalaşmanın önündeki en önemli engeldir. İşverenler, işçileri türlü yöntemlerle sendikalardan vazgeçerimediklerinde bu sefer yasaların onlara sağladıkları olanakları değerlendirerek, mahkemeler yoluyla sendikalaşmayı engellemeye ve işçileri bu taleplerinden vazgeçirmeye çalışıyorlar. Burada da bu yol denendi. Bunun için bildik yöntemler kullanıldı. Schineider işçilerinin sendikalaşma kararlılığından geri adım atmayacağını gören işverenlik süreci uzatabilmek için yetkimize itiraz etti. Bu şekilde işçileri yıldırmayı, umutsuzluğa kapılmalarını ve uzun mahkeme sürecinde sendikalaşma gündemini fabrikaların içinde tamamen kapatmayı amaçladı. Ancak umulan gerçek olmayacak. ” dedi.

“BİR DİZİ EYLEMİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Artık meselenin sadece Manisa ve Çiğli fabrikalarındaki çalışan işçilerin meselesi olmadığını dile getiren Serdaroğlu, şöyle devam etti: “Buradaki sorun artık Schineider geçen sene satın aldığı Kocaeli’deki Çayırova ve Gebze/Şalter fabrikalarında çalışan işçilerin de sorunudur. Sendikamızın önderliğinde Çayırova, Gebze, Manisa ve Çiğli fabrikalarından işçi/temsilci arkadaşlarımız ile yapılan ortak toplantıların ardından bir dizi eylemi hayata geçiriyoruz. Bu talepler doğrultusunda, Schineider Türkiye bünyesinde 4 fabrikada birlikte ve eş zamanlı olarak ilk etapta 15 gün boyunca fazla mesailere kalmıyoruz, fabrika giriş ve çıkışlarında tepkimizi daha yüksek sesle ifade edeceğiz.” 4 fabrikada çalışan işçilerin talebinin ortak olduğunu belirten Serdaroğlu, “Manisa ve Çiğli fabrikalarında toplu sözleşme düzeni oluşturulmalı, sendikamız ile toplu sözleşme görüşmeleri başlatılmalıdır. Çalışma barışını tesis etmek artık sizin sorumluluğunuzdadır. Schineider işçileri için ise artık bugünden sonrası sözün bittiği yerdir” dedi.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.