banner278

İŞÇİ KENTİ SOMA'DA 1 MAYIS COŞKUSU

Yaklaşık 15 bin maden işçisinin çalıştığı Manisa'nın Soma ilçesinde, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sabahın erken saatlerinde başladı.

banner292
İŞÇİ KENTİ SOMA'DA 1 MAYIS COŞKUSU

İŞÇİ KENTİ SOMA’DA 1 MAYIS COŞKUSU 

Yaklaşık 15 bin maden işçisinin çalıştığı Manisa'nın Soma ilçesinde, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sabahın erken saatlerinde başladı.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası, Tes-İş Sendikası ve çeşitli sendikalara mensup çok sayıda işçi, Maden İş Sendikası önünde toplandı. Coşkuya siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra Türkiye Maden İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Vedat Ünal ve Hasan Hüseyin Yıldız, çeşitli dernek mensupları ve işçiler katıldı.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Tamer Küçükgençay, Soma’nın bugünkü konumuna gelmesinde maden, termik santral ve işçilerinin büyük rolü olduğunu kaydederek, buraların özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. Bugün emeğin bayramı olduğunu anlatan Küçükgençay, şöyle konuştu: “Bugün en yüce değerin bayramı. Alın teriyle kazananların ve bu ülkeye değer katanların bayramıdır. Bugün 1 Mayıs işçi sınıfının uzun soluklu 8 saatlik mücadelesinden sınıfın eylemsel dayanışma gününe kadar uzanan bir süreç. Bu öyle bir süreç ki, bu yolda vurulan, ezilen, yanarak can veren emekçiler var. Grevlerde direnişlerde, yürüyüşlerde tükenen ömürler var. Bu uğurda can veren, hapishanelerde yatan arkadaşlarımıza ve asla pes etmeden mücadele eden arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve onları saygıyla anıyoruz. Bu ülkede çalışma koşulları biraz iyileşmişse bizden önceki emeklerin uzun soluklu fedakar ve cefakar mücadelesidir. Bizlerin görevi önce bu kazanılmış hakları korumak sonra da sadece kendimiz için değil çocuklarımız için bu hakları daha da geliştirmek için daha fazla mücadele etmektir."
Tamer Küçükgençay, şehrin termik santral ve kömür işletmeleriyle ülkemiz için önemli bir enerji üssü konumunda olduğunu belirterek şunları söyledi: "Ege Linyitleri İşletmesi(ELİ) ve Soma Termik Santrali ülkemizin ve Soma’nın kalkınmasının temel direkleridir. Termik santral, Eli Müessesesi ve ELİ’ye iş yapan özel sektörde çalışanlar bölgedeki ekonomik canlılığı sağlayan sirkülasyonun da temel kaynağını oluşturmaktadır. Şunu asla unutmamalıyız ki Soma’nın bugünkü duruma gelmesi, ekonomik potansiyelin yüksek olması tesadüflerin değil, kömür ve kömüre dayalı termik santralin olmasıdır. Biz özelleştirmelere karşıyız. Kamu çalışanları kadar kamuya iş yapan özel sektör çalışanları, 10 binlerce insan ve maden emekçileriyle de karşı koyacağız ve direneceğiz.” 
Basın açıklaması sonrasında yüzlerce işçi, Beşyol’daki madenci heykeline sloganlar eşliğinde kortej halinde yürüdü. Burada ebediyete intikal eden maden şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, ardından Gündoğdu Meydanı’ndaki kutlamalara katılmak için yaklaşık 20 otobüsle İzmir’e gidildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.