İNTİBAK YASASI İMZALANDI

Bakanlar Kurulu toplantısı ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "İntibak Yasası" taslağının Bakanlar Kuruluna geldiğini, taslağın Bakanlar Kurulunca kabul edilerek imza altına alındığını belirtti.

İNTİBAK YASASI İMZALANDI

İNTİBAK YASASI İMZALANDI 

Bakanlar Kurulu toplantısı ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “İntibak Yasası” taslağının Bakanlar Kuruluna geldiğini, taslağın Bakanlar Kurulunca kabul edilerek imza altına alındığını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakanlık Yeni Bina'da yapılan yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısı 6 buçuk saat sürdü.

35 SİVİLİN ÖLÜMÜ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Bu olay sonrasında yapılabilecek en acımasız yargı, bunun kasıtlı olarak yapılabileceğidir. Bu konuda maalesef bazı medya organları sorumsuz ve tahrik edici başlıklarla bunu söylemişlerdir. Doğrusu, bunu kesinlikle reddediyoruz. Hükümetimiz, Silahlı Kuvvetler ve güvenlik güçleri böylesine bir eylemi yapmazlar. Yapamazlar, böyle bir zihniyet hiçbir zaman taşımazlar. Olayda kesinlikle kasıt söz konusu değildir. Bunu ortaya atanlar sadece bir takım duyumları bir takım varsayımları ortaya koyuyorlar.

Ancak kasıt olmasa bile bir ihmalin ve zafiyetin söz konusu olup olamayacağı konusunda incelemeler devam etmektedir. Bildiğiniz gibi her ölümlü olaydan sonra adli soruşturma yapılmaktadır. Savcılar mutlaka bir soruşturma açmaktadır. Bu kez de, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Uludere Savcılığı ile irtibatlı olarak olay üzerinde bir adli soruşturma başlatılmış bulunmaktadır. Ayrıca Genelkurmay Başkanlığımız tarafından da adli ve idari incelemelerin yapıldığı bilinmektedir."

Bombalanan kafilenin teröristlerin geçiş noktalarında olduğunu, yapılan uyarılara karşılık vermediklerini ve yollarına devam ettiklerini belirten Arınç, gerekli tüm uyarıların yapıldığını, daha sonra operasyona geçildiğini açıkladı.

ÖLENLERİN YAKINLARINA TAZMİNAT ÖDENECEK

Arınç, ölen 35 kişinin yakınlarına tazminat ödeneceğini dile getirirken, "Elbette yakınlarına karşı, hayatta kalanlara karşı hükümetimizin yapacağı çok büyük işler var. Bunlardan bir tanesi esasen kanunlarla da hüküm altına alınan tazminat ödenmesidir. Bu derhal birkaç gün içinde gerçekleştirilecektir. Onun dışında da ayrıca özel bazı imkanlarla ölenlerimizin en yakınlarına, ailelerine, onların göz yaşlarını dirdirmese bile en azından kucaklaşmamıza vesile olabilecek adımlar da atılacaktır" dedi.

İNTİBAK YASASI

Pek çok kesimi ilgilendiren, çalışanlar arasında “İntibak Yasası” olarak adlandırılan konu hakkında da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, hazırlanan taslağı Bakanlar Kuruluna sunduğunu ifade eden Arınç, taslağın Bakanlar Kurulunca kabul edilerek imza altına alındığını belirtti.

Arınç, şunları kaydetti:

“Yıllardan beri sürüncemede kalan ve hükümetimiz tarafından ele alınarak bir an önce kanunlaştırılmasını istediğimiz, emeklilerin farklı statülerde farklı maaş almaları ve refah payı ödenmemiş kesimlerin intibaklarının yapılarak gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir. Bu tasarımızın ana özeti 2000 yılı öncesinde bağlanan malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarının prim ödeme gün sayıları üzerinden ve gelişme payı, yani refah payı da dikkate alınarak yeniden hesaplanması öngörülmektedir. Sayısal olarak bunun 2,5 milyon civarında olduğu biliniyor.

Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız tarafından takdim edilen bir diğer taslak da görüşüldü ve kabul edildi. Bu da 12 Eylül 2010 tarihinde kabul edilen anayasa değişikliğiyle Kamu Görevlileri Sendikalarının artık toplu görüşme değil, toplu sözleşme yapacakları gerçekleştirilmişti. Bunun yasal dayanağını taslak haline getirdiler Sayın Bakanımız takdim ettiler. Bu da imzalandı. Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanun Tasarısı taslağı da TBMM'ye sevk edilmek üzere karar altına alındı.”


  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.