banner278

İNSANLARIN "DİNDAR-DİNSİZ" ŞEKLİNDE ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Laiklik ilkesinin Anayasamıza girişinin 75. yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı. Özel, insanların "dindar-dinsiz" şeklinde ikiye bölünerek ötekileştirmeye çalışıldığını iddia etti.

İNSANLARIN

ÖZEL: "İNSANLARIN “DİNDAR-DİNSİZ” ŞEKLİNDE ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR"

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Laiklik ilkesinin Anayasamıza girişinin 75. yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı. Özel, insanların “dindar-dinsiz” şeklinde ikiye bölünerek ötekileştirmeye çalışıldığını iddia etti.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel şunları söyledi. “Bugün ülkemizdeki iktidar sahipleri; din ve vicdan hürriyetini baskılayarak insanların hür zihinlerine müdahale etme gayreti içerisindedir. Ne dinimizin ne de ahlak ve terbiye kurallarının asla kabul etmeyeceği bu davranış biçiminin sahipleri, dini kendi siyasi hesaplarına alet etmekte ve insanlarımızı “dindar-dinsiz” şeklinde ikiye bölerek ötekileştirmeye çalışmaktadır. Bu zihniyettekiler dini sadece işlerine geldiği gün hatırlamakta, ertesi gün unutmaktadır. İslam dinini hiç anlamamış olan bazıları, İslam dünyasının liderliğine soyunmakta, Irak’ta ölen milyonlarca Müslüman’a ses çıkartmayanlar, Suriye’ye ise ağabeylik taslamaktadırlar.

Bugün Anayasamıza laiklik ilkesinin girişinin üzerinden tam 75 yıl geçmiştir. 75 yılık zaman diliminin sonunda bugün geldiğimiz noktada laiklik ilkesinin gerçek ruhundan çok uzakta ve oldukça antidemokratik bir ortamda bulunmaktayız. Ötekileştiren iktidarın siyasi hesapları ve oy kaygısı bugün toplumumuzu kardeşlikten, barıştan, sevgi ve hoşgörüden uzaklaştırmakta, kardeşi kardeşe, Müslüman’ı Müslüman’a düşman etmektedir. İşte böyle bir günde laiklik ilkesinin anlamını yeniden düşünmek ve tartışmak hepimizin en büyük görevidir. Laiklik, birilerinin algıladığı şekli ile ne dinsizlik demektir, nede en basit tanımındaki gibi din ve devlet işlerini birbirinden ayırmaktır sadece. Laiklik hem dini özgürlük, hem de vicdani özgürlük demektir, dini yaşama özgürlüğüyle dini yaşamama özgürlüğünün birlikte ve toplumu kutuplaştırmadan  teminat altında tutabilmenin tılsımıdır laiklik.

 

Aramıza din üzerinden, hatta mezhepler üzerinden nifak tohumları ekmek isteyenlere karşı hepimiz bir ve beraber olmalı, dini sömüren bu zihniyetin karşısında dimdik durmalıyız. İnsanımızı dini inançlar üzerinden bir taraf olma gayretine sokanların bu ucuz oyunlarına gelmeden, nice medeniyetin yeşerdiği, pek çok dinin özgürce ve iç içe yaşandığı bu topraklarda kardeşliğin, barışın, katıksız sevgi ve engin  hoşgörünün bizim ortak ve büyük mirasımız olduğunu asla unutmamalıyız.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.