banner278

İNŞALLAH ÇİNLİ KARDEŞLERİMİZ BURADA YATIRIM YAPARLAR

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Ekim ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi. Meclis üyesi İdris Şendil, "İnşallah Çinli kardeşlerimiz burada yatırım yaparlar. Bu açıdan yönetim kuruluna özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim" dedi.

İNŞALLAH ÇİNLİ KARDEŞLERİMİZ BURADA YATIRIM YAPARLAR

İNŞALLAH ÇİNLİ KARDEŞLERİMİZ BURADA YATIRIM YAPARLAR

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Ekim ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi. Meclis üyesi İdris Şendil, "İnşallah Çinli kardeşlerimiz burada yatırım yaparlar. Bu açıdan yönetim kuruluna özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

Şehir dışında olması nedeniyle MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz toplantıya katılamazken yerine MTSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun vekillik yaptı. Açılış yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından konuşma yapan Yaşar Coşkun, Türkiye’deki finansal piyasalarda olumlu bir tablo izlendiğini söyledi. Coşkun, yaptığı konuşmasında dünya piyasalarında yaşanan ekonomik gelişmeler hakkında bilgi vererek, “Özellikle Avrupa Birliği merkezli yavaşlamaların, artık etkilerini doğrudan reel sektör ve son tüketiciler üzerinde göstermeye başladığını görüyoruz. Otomotivi önemli lokomotif sektörlerden olması nedeni ile raporda incelemiştik; Avrupa Birliği'ni oluşturan 27 ülkede otomobile karşı talep geçen yıla oranla yüzde 10,8 gerilemişti, ülkeler bazında ise en çok Almanya'da yüzde 10.9, Fransa'da yüzde 17.9, İtalya'da yüzde 25.7, ispanya'da yüzde 36.8, Yunanistan’da ise yüzde 50 oranında azalma gözlenmişti. Birkaç gün önce de Ford Belçika’da bulunan ve Avrupa’daki en önemli üretim merkezlerinden olan bir fabrikasını tamamı ile kapatma kararı aldığını açıkladı. Ford’un Belçika’nın yanı sıra Almanya, İspanya ve İngiltere'de de fabrikaları var. Bu fabrikalarda da şu an itibarı ile yüzde 65 kapasite ile çalışılıyor, firma AB’deki faaliyetlerinde 2012 yılı içinde 1 milyar dolar zarar etmiş olması önümüzdeki günlerde diğer fabrikalarında da benzer kararlar alınabileceğini gösteriyor. Bu gibi olumsuz gelişmelerin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Çünkü Avrupa’daki sıkıntı her geçen gün artıyor. Mesela bir doğalgaz ithalatçısı olan Yunanistan, destek paketlerinden yararlanabilmek için sıkı maliye politikalarını uygulamaya devam edecek ve bu sene doğal gaz alımını çok büyük oranda azaltmak zorunda kalacak. Bu nedenle özellikle ülkenin dar ve orta gelirli kesimi, bu kış soba yakmak zorunda kalacak. Şu anda Yunanistan’dan son 1 ay içerisinde ülkemize tam 100 bin adet soba siparişi verilmiş durumda. Ayrıca odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürünler, fındık, ceviz ve badem kabuklarının sıkıştırılmasıyla oluşan bir yakıt türü olan pelet için de talepleri bulunuyor.” dedi.
“ENDİŞELERİMİZ VAR”
Türkiye piyasalarında olumlu tablonun devam ettiğini sözlerine ekleyen Coşkun şöyle konuştu: “Ancak bazı endişelerimiz olduğunu da belirtmek de fayda görüyorum. Ekonomimizin temeli olan üretim’de yavaşlama rakamları görüyoruz; örneğin 2012 yılında her ay kapasite kullanım oranı rakamları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre daha düşük gerçekleşti. İstihdam oranında elle tutulur bir gelişme yok. Halkın satın alma gücüne baktığımızda da azalma görüyoruz. Yani reel sektörde herhangi bir büyüme, gelişme gözlemlenmiyor, ancak finans kesimine baktığımız zaman farklı bir durum görüyoruz. Borsaya batkımız zaman yine farklı bir durum görüyoruz. Ülkemizde finans piyasaları büyüyor, bankalar rekor karlar açıklıyor. Peki, bu nasıl oluyor? Borsada işleme tabi olan bir şirket işçi çıkarıp kapasitesini düşürürken borsada nasıl zirve yapıyor? Müşterileri kredilerini ödeme zorluğuna düşen banka rekor kar açıklıyor. Biz bu durumu tehlikeli bir sinyal olarak görüyoruz, üstelik birçok gelişmiş dünya ekonomisi karşılığı olmayan harcamaları yaptığı yani ekonomik balonlar oluşturduğu için kriz içerisindeyken aynı hataların ülkemizde yapılmamasını diliyoruz. Elbette ki finans piyasaları önemli ancak, KOBİ’lerimiz de ülke ekonomimizin bel kemiğini oluşturuyor. KOBİ’ler toplam girişim sayısının yüzde 99,9’unu, istihdamın yüzde 77,8’ini, maaş ve ücretlerin yüzde 51,5’ini cironun yüzde 64,8’ini oluşturuyor. Bu rakamlarda önemli bu nedenle üretim temelli sürdürülebilir büyümeye önem verilmesi gerektiğini de paylaşmakta fayda görüyorum. Öte yandan bütçe açıklarını kapatmak için dolaylı vergi uygulamasının artırılması da reel sektörü yavaşlatacak başka bir hamledir. Yatırımların artırılması konusunda gerekli somut adımlar atılmaz ise, reel sektör için gerekli önlemler alınmaz ise, zamanı geldiğinde finans sektörünün yarattığı büyüklüğün ve ülkemizdeki sıcak paranın karşılığının sağlanamaması sıkıntılı dönemlerin yaşanmasına neden olabilecektir.”
“ÇİN GEZİSİ ÖNEMLİ”
Coşkun’un konuşmasının ardından dilek ve temenniler bölümünde söz alan Meclis Üyesi İdris Şendil, Türkiye’nin son yıllarda alternatif pazar arayışları içerisinde olduğunu, bu nedenle Çin gezisine önem verdiğini belirterek, “Her ne kadar geçmiş dönemde benzeri gezilerin ciddi bir sonuç vermediğini gördüğüm halde bu sefer iyi bir sonuç vereceğini düşünüyorum. İnşallah Çinli kardeşlerimiz burada yatırım yaparlar. Bu açıdan yönetim kuruluna özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim” dedi. Dünyadaki gelişmelerin yanı sıra sıkıntılarının olduğunu belirten Şendil, “Son zamanlarda yaşadığımız ve birçok kişinin ortak sıkıntısı olan vergi iadelerinde ve KDV iadelerinde işler biraz yavaş yürüyor. Bu konunun yönetim kurulu tarafından gündeme alınarak vergi dairesi başkanı ile acilen görüşülmesi gerekiyor. Şöyle izah edeyim. Tüm Manisa genelinde 1 kişi son onayı veriyor. Aylarca süren incelemeler ile oluşturulan dosyalar en son 1 kişinin önüne gidiyor. Bu bir kişi de bütün bu dosyalara onay vermekte zorlanıyor. İl geneli düşünüldüğünde 1 kişinin buna yetişmesi mümkün değil. Firmalar ciddi mali sıkıntı yaşarken devletten geçmiş yılın alacağını alamamasından dolayı da finansal sıkıntılar yaşanıyor. Bu konu hakkında kurumsal bazda girişimde bulunmasını talep ediyorum. Çünkü kişisel başvurular hiçbir şekilde sonuç vermiyor.” dedi.
“YÖNETİM KURULU BİZİ BİLGİLENDİRSİN”
Meslek komitelerinin belirlenmesi konusuna da değinen Şendil, komitelerin belirlenmesinde son aşamaya gelindiğini hatırlatarak, “Bana gelen yazılardan anladığım kadarıyla bizim meslek komitemiz belli olmuş diye anlıyorum. Bu haliyle meslek komitelerinin nasıl oluştuğunu, kaç komiteden oluştuğunu, yeni dönemde nasıl bir şekillenme olacağını yönetim kurulumuzdan meclis üyelerine paylaşılmasını talep ediyorum. Bundan sonraki dönemlerde hangi komisyonun nasıl şekillendiğini bilmek hakkımızdır diye düşünüyorum. Bu sefer yönetim kurulu inşallah geçmiş dönemlerde gösterdiği tavrı göstermez ve bizleri bilgilendirir diye düşünüyorum.” dedi.
“BİLGİLERİN ULAŞMA İŞLEMİ TAMAMLANMADI”
Meclis Üyesi İdris Şendil’e cevap veren MTSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, “Öncelikle vergi dairesi ile bu konudaki sıkıntıyı gidermek amacıyla kurumsal bazda görüşmeyi gerçekleştireceğiz. Meslek komiteleriyle ilgili geçmişteki davranışı sürdürme ifadesini pek anlayabilmiş değilim. Ama bu dönem ile ilgili söyleyebilirim ki bu bilgilerin ulaşma işlemi tamamlanmış değil. Bu açıdan şu anda bir netlik yok. kesin bir bilgi vermek şu an için mümkün değil. Ama kesinleştiğinde tabi ki arkadaşlarımıza paylaşacağız. Bizim gizleyeceğimiz bir şeyin olmaması gerektiği inancındayım. Bu konuda şeffaf olacağımızı deklare ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Coşkun’un bu konuşmasının ardından İdris Şendil aynı tavrın devam ettiğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.