İNŞAATÇILAR TALEPLERİNİ SIRALADI

Manisa İnşaat Mühendisleri Odası, seçimlere az bir süre kala yapmış olduğu basın açıklaması inşşat sektöründen eğitim sistemine, istihdamdan kamu yatırımlarına kadar birçok konuda taleplerini dile getirdi.

İNŞAATÇILAR TALEPLERİNİ SIRALADI

İNŞAATÇILAR TALEPLERİNİ SIRALADI

Manisa İnşaat Mühendisleri Odası, seçimlere az bir süre kala yapmış olduğu basın açıklaması inşşat sektöründen eğitim sistemine, istihdamdan kamu yatırımlarına kadar birçok konuda taleplerini dile getirdi. Genel Seçimlere gidilen bu dönemde İnşaat Mühendisleri Odası taleplerini açıkladı. Genel Merkez talimatları doğrultusunda Türkiye’nin tüm illerinde aynı saatte gerçekleştirilen Basın Toplantısına, Manisa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Musa Aynuru, Genel Sekreter Cemil Kora, üyelerden Özgür Kırlı, Fethi Obus, İsmail Hakkı Sözbilen oda personeli ve Tabip Odası Yönetim Kurul üyesi Kadir Özağ destek vermek için katıldı. İnşaat Mühendisleri Odası başkanı Musa Aynuru yaptığı açıklamada “ Ülkemiz, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan genel seçim sürecine girmiş bulunmaktadır. Ülke yönetimine aday olan mevcut hükümet ve diğer siyasi partiler seçim atmosferine girmiş ve yönetime gelmeleri durumunda yapacakları icraatlar üzerine açıklamalarda bulunmaktadırlar. Biz inşaat mühendisleri örgütlülüğümüzden gelen gücümüzle ülkemizi yönetmeye aday olan siyasi partilerden; Kamu yatırımlarının artırılmasını,Kamu istihdamının desteklenmesini,Kamuda 4/C statüsünde istihdama son verilmesini, Çalışma yaşamına güvenceli iş ve eşit işe eşit ücret anlayışının hâkim kılınmasını, inşaat mühendislerinin “ucuz işgücü” olarak değerlendirilmemesini, Mühendislik ücretlerinin geçim standartları endeksine göre belirlenmesini, “Torba Yasanın çalışanlar aleyhine olan maddelerinin iptal edilmesini, Eşitlik ilkesine aykırı olan Hizmetlerin Ticareti Genel Anlaşması’na son verilmesini, TOKİ inşaatlarının yapı denetim kapsamına alınmasını,TOKİ’ nin asli görevi olan “Dar gelirlilere konut üretme” amacına hizmet etmesini, Yapı Denetim Sisteminde denetçi ve kontrol mühendisi olan üyelerinin özlük haklarının gözetilmesini, Bir mühendislik alanı olan İş Güvenliği Uzmanlığını yalnızca mühendislerin icra etmesini, İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yapılan düzenlemelerde TMMOB ve TTB’ye aktif rol verilmesini, Kamu İhale Sisteminin “adrese teslim ihale” anlayışından çıkarılmasını, eğitim sisteminin kamu hizmeti olma niteliğini sürdürmesini, bütçeden eğitime ayrılan payın artırılmasını, vakıf üniversitelerini “cazip” hale getiren politikaların önüne geçilmesini, gerekli alt yapı oluşturulmadan üniversite açılmamasını, teknik eğitim fakültelerinin teknoloji fakültelerine dönüştürülmemesini,1938 yılında çıkarılan 3458 Sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun’unun ve inşaat mühendisliği mevzuatının çağdaş normlara göre revize edilmesini, demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir anayasa ve barış içinde bir arada yaşama koşullarının oluşturulmasını istiyoruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.