banner278

İMAR PLANI İÇİN UZLAŞMA SAĞLANANCAK

Manisa Belediyesi Şubat ayı Belediye Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında yapıldı. Toplantıda imar planıyla ilgili olarak uzlaşı sağlanması fikri ortaya çıktı. Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisi Yenileme İnşaatı için İller Bankası'ndan 30 milyon TL kredi talep edilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

banner292
İMAR PLANI İÇİN UZLAŞMA SAĞLANANCAK

İMAR PLANI İÇİN UZLAŞMA SAĞLANANCAK  

Manisa Belediyesi Şubat ayı Belediye Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında yapıldı. Toplantıda imar planıyla ilgili olarak uzlaşı sağlanması fikri ortaya çıktı. Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisi Yenileme İnşaatı için İller Bankası’ndan 30 milyon TL kredi talep edilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Manisa Belediyesi Şubat ayı Belediye Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında yapıldı. Toplantıya imar planı konusunda sıkıntı yaşayan Hafsa Sultan, Fatih, Cumhuriyet Mahallesi sakinleri de katıldı. Yoğun bir kalabalığın olduğu toplantı sakin bir ortamda geçti. MHP’den ayrılan Fatma Tunçkan ve Ömer Bingöl ise bağımsızlar grubuna oturdu.

Her değişim sancılı başladığını belirten Başkan Ergün, “Sabır gösterilmesi gerekiyor. Bu da Manisa’nın olmazsa olmazlarındandır. Sonuç onları evsiz bırakmak ya da mağdur etmek değildir. Hukuksal olarak hak ettiklerini alacaklardır. Konut üretimi açısından başlangıcı yaptık. Yapılan çalışmalar ile geçişi daha sorunsuz yapacağımıza inanıyorum. Yine bir 30 yıllık sorun olan yeni imar çalışması sorunu yanlış bilgilendirmeler, kasıtlı provaköler yapıldı. Bunlar bizi üzdü. Geçen hafta bu bölgelerde ikamet eden vatandaşlarımız ile toplantı yapma kararı aldık. Yapılan açıklamalar kimsenin mağdur olmayacağını ortaya koymuştur. Yapılan çalışma kentsel dönüşüm değildir. Yapılan çalışma imar plan revize çalışmasıdır. Birçok soru konuyla ilgili sorular yöneltildi. Hak sahiplerinden bir metre dahi alınmayacağını kendilerine belirttik. Mevcut alanda 4-5 parselin birleştirilmesi kararı ile blokların oluşturulabileceğini belirttik. Müteahhitle tüm arsa sahipleri anlaşmadığı sürece bunun mümkün olamayacağını izah ettik. Bunu yasalar ile koruma altına almaya çalışacağımızı söyledik. Küçük bir kardeşimiz de konuşma hakkı aldı yapılan toplantıda. Yanlış bir ifade oldu. Sözlerini tamamlayamadan salondan kasıtlı olarak 3–5 kişinin yaptığı provokasyon sonucunda salonu terk ederek toplantıyı neticelendirdik. Bu bölgenin 4 muhtarı ile yaklaşık 2 buçuk saatlik bir toplantıyı makamımda yaptım. İlkini Hafsa Sultan ile başlayarak her gün bir mahalle muhtarını toplayarak konuşmalar yapacağım. Kendilerine çoğunluk ile değil de 10 kişilik bir ekiple beklediğimi söyledim. Bu toplantılar Belediye Encümen Salonunda yapılacak” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Erkenci, “Prestij yolu bu bölgede imar konusunda ciddi sıkıntıların olduğunu ve bu sorunların ortak akıl ile çözüleceğine inanıyoruz. Oteller, showroomlar yapılsın, ticaret merkezleri yapılsın diye fikirler ortaya atıldı. Saruhan Otel yanındaki Redevco ya ait alanın satıldığını biliyoruz. Bir güzergah tayin edilmiş, çeşitli emsalleri vermişiniz. Belediye satacak diye 2,buçuk emsal çıkarıyorsunuz. Vatandaşlarda bu konuda kendi arsalarının emsallerini 2 buçuğa çıkarılması yönünde isteklerde bulunuyorlar. Manisa’da imar düzensizliği var. Özel alan olarak imar planında işaretlenmiş olan yerlerin ortak bir çalışma ile karara bağlanması gerekir. Fatih, Yeni Mahalle, Hafsa Sultan ve Cumhuriyet Mahallesi ile ilgili olarak çalışmalar ortada. Vatandaşların kimi evlerini yapmış, katlı binalar yapmışlar, kaçak yapılaşma olmuş göz yumulmuş. Siz mahallenin adına bir karar vererek onlara yeni bir yaşam alanı yapma çalışması içindesiniz. Ancak zorla ve şart koşma koşulu ile böyle bir şeyi yapmak ne sizin nede bizim tarafımızdan olumlu karşılanmaz. Burada yapılacak olan çalışma için ortak akıl olarak yapılması lazım” dedi.

İmar planı yapma konusundaki sıkıntıları bildiklerini kaydeden AK Parti Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik, “Bizim önerimiz askıya çıkan yerler, askıya çıkmadan önce, mahalleliler ile birlikte toplantılar yapılmalı ve onlarında önerileri alınmalıdır. Bizim dönemimizde de bu tür çalışmaların örneği yapıldı. Bizce makul gelmesine rağmen, ancak kabul görmedi. Bu tür çalışmaları zamana yayarak, daha çok anlatarak, uzlaşmayla, konuşarak, ikna ederek çalışmaların yapılmasıyla daha uygun diye düşünüyorum” dedi.

Gelişen dünya şartlarına ve şehirlere baktığınız zaman Büyükşehir durumundaki bu çalışmaların da başlangıcını yapmak zorunda olduklarını söyleyen Başkan Ergün, “Bu da imar plan çalışmaları ile yapılabilecektir. Yoğunluk hesapları ve teknik hesapları bir bütünlük içinde bulvar hesabı yapılacaktır. Yapılacak olan lise kampuslerinin çok acil bir şekilde hayata geçirilmesi lazım. Köylerde ve müvavir alan köylerde imar sıkıntıları var. Bunları bir an önce hayata geçirilmesi lazım olduğunu düşünüyorum. Yatırımcıları desteklemek lazım. Mahalle konusunda da yapılan itirazlar var. İmar plancısı ve şehir plancısı arkadaşların incelemeleri var. Bu bir süreçtir. Süreçler hep başlangıçta sancılıdır. Bu sancılı süreci de geçeceğimizi belirtmek isterim. Mahallede yaşayan vatandaşlarımız yaptırmak istemiyorlarsa kendileri bilirler. Böyle daha 20 sene oturmaya devam ederler. 20 sene sonra oradaki yapılaşma kendiliğinden geliştiği zaman onların çocukları yarında da sıkıntılarını yaşacaklardır” dedi.

Saruhan Otel önündeki eski belediye hizmet binasının bulunduğu alanın atıl durumundan kurtulması için yapılacak olan çalışma ile ilgili olarak CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Erkenci, “Bir yargı süreci var. Yargı süreci nasıl sona erecek. Burası bir kamu alanı” dedi.

Başkan Ergün, “Mevcut garajın başlayamaması nedeniyle bu projenin de başlangıcını yapamadık. Manisa belediyesinin mevcut garajın olduğu alanda altında 1500 araçlık kapalı otopark, kapalı pazaryeri, konferans salonlarıyla hazırlanan bir projesi var. Durdurulmuş olan Saruhan otelin ön tarafındaki mahkeme sürecinin devam ettiği alanın yanında Redevco Haziran ayında hizmete başlaması planlanıyor. TEDAŞ’ın yanındaki alana da altlarını ticari olmak üzere otoparkının da bulunacağı, seçim çalışması zamanında da sözünü verdiğimiz dernek binası olarak kullanılacak olan iki adet kuleyi buraya yapma planımız vardır” dedi.  

 RENTA CAR’LAR ŞEHİR DIŞINA ÇIKACAK

Rent a Car’ların şehir dışına alınması maddesi oy birliği ile kabul edilerek, araç kiralama işletmelerinin şehir içinden çıkartılarak şehir dışında galericiler sitesi gibi uygun bir alanda yeniden yapılandırılması karara bağlandı.

90 MİLYON KREDİ OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

İller Bankası’ndan talep edilen 90 milyon TL’lik kredi tutarının 2012 için güncelleştirilmesi için yapılan oylamada tek tek oylanmasını söyledi, Başkan Ergün de toptan yerine oylamayı tek tek yaptı. Krediler oy çokluğuyla kabul edildi.

BELEDİYE’DEN MESİR İÇİN 500 BİN TL BÜTÇE

472. Uluslar arası Manisa Mesir Festivali için 1 milyon TL’lik bütçenin 500 bin TL’sini Valilik ve İl Özel İdaresi, geri kalan 500 bin TL’lik kısmı ise Manisa Belediyesi karşılayacak. Mesir bütçesi için yapılan oylama oybirliğiyle kabul edildi.

 ATIKSU ARITMA TESİSİ İÇİN 30 MİLYON TL KREDİ TALEP EDİLECEK

Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisi Yenileme İnşaatı için İller Bankası’ndan 30 milyon TL kredi teklif edilmesine bütün partiler evet oyu kullandı. Yapılan oylama oybirliğiyle kabul edildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.