banner271

İGM DARBEYİ KONUŞTU

Manisa İl Genel Meclisinin gündeminde Mısır ordusu tarafından yapılan darbe vardı. Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup başkan vekilleri birer konuşma yaparak, her türlü darbeleri kınadı.

İGM DARBEYİ KONUŞTU


İGM DARBEYİ KONUŞTU

Manisa İl Genel Meclisinin gündeminde Mısır ordusu tarafından yapılan darbe vardı. Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup başkan vekilleri birer konuşma yaparak, her türlü darbeleri kınadı.

Manisa İl Genel Meclisi Temmuz ayı toplantıları Hayrullah Solmaz Başkanlığında devam ediyor. Mecliste grubu bulunan AK Parti Grup Başkan Vekilleri Kefayettin Öz ve İbrahim Onaylı, MHP Grup Başkan Vekili Halil Turkut ve CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Hoşafçı gündem dışı söz alarak, halkın hür iradesi ile yapılan seçimlerde Mısır Cumhurbaşkanlığına seçilen Muhammed Mursi’ye karşı ordu tarafından yapılan darbeyi kınadı.

Gündem dışı konuşmasını yapmak üzere kürsüye ilk önce AK Parti Grup Başkan Vekili Kefayettin Öz geldi. Bosna’ya gerçekleştirdikleri ziyaretler hakkında da bilgi veren Öz, konuşmasını merhum Alparslan Türkeş’in ‘En kötü demokrasi en iyi ihtilaldan daha iyidir’ diyerek,  Mısır’da ordu tarafından, seçilmiş bir cumhurbaşkanına karşı yapılan darbeyi kınadı.

SOLMAZ, ‘DÜNYADA KARTLAR YENİDEN KARILIYOR’

Öz’ün konuşmasından sonra yeni okuduğu makaleden bazı kesitler sunan Başkan Solmaz ise, “Dünyada Brıc ülkeleri diye yeni bir anlayış var. Brezilya, Çin, Rusya, Hindistan, Arjantin ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu bir durum.  Global Avrupa ekonomisine ve global Amerika ekonomisine karşı ayağa kalkıştır bu. Bu son hadiseli, Türkiye’deki hadiseleri de Mısır’daki hadiseleri de bu çerçevede değerlendirmek lazım. Dünyada bütün kartlar yeniden karılıyor. İnşallah bu karmada mazlumlar ve garipler haklı çıkar. Zalimler ve sömürücülerin haklı çıkmaması için dua ediyoruz. Bir ülkede demokrasinin al aşağı edilmesini kutlayan, askerin gelmesini kutlayanların hele hele dünyanın geldiği bu yüz yılda hala alkışlamaya çalışanlar varsa bunu anlamak mümkün değil. Türkiye’deki ihtilallarda böyle oldu. Ortalığı karıştıranlarla ihtilal yapıp kurtardık diyenler hep aynıdır.”diye konuştu

Ordunun Mısır’da yönetime el koyduğunu söyleyen CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Hoşafçı, “İhtilallardan birçok ülke gibi bizde çok çektik. Mısırda bu ihtilaldan sevinen çok büyük halk topluluğu var bu da çok garip bir şey. Söyleyebileceğim tek şey ordunun biran önce seçimle yapılacak sivil bir yönetime, yönetimi devretmesidir.”

Turkut, “Az önce Kefayettin beyin de söylediği gibi merhum Alparslan Türkeş beyin ‘En kötü demokrasi, en iyi ihtilaldan daha iyidir’ sözü çok yerinde ve çok güzel söylenmiş bir sözdür. Mısır bir Müslüman ülkedir. Gönül ister ki hiçbir Müslüman ülkesinde bir damla kan akmasın.”dedi.

ONAYLI, ‘OYNANAN OYUNLAR ÜLKEMİZDE TUTMADI’

Mısır’da ordu tarafından yapılan darbenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın Twitter hesabından attığı ‘Mısırdaki gelişmeler çok önemli. Demokrasi sadece sandıkla olmadığının bir göstergesi. Tüm Siyaset kurumları ders çıkarmalı’ şeklindeki twiti okuyarak konuşmasına başlayan Onaylı, CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Hoşafç’nın darbelere karşı gelmekle demokratik bir tavır sergilediğini belirterek Hoşafçı’yı kutladı. CHP Parti Meclis Üyesi Prof.Dr. Gaye Usluer’in de attığı twiti okuyan Onaylı, “Bunu söylese söylese ancak darbecilerin avukatlığını yapan, gönlünde darbe aşkı olan bir milletvekili ve parlamenter söyler. Türkiye gerçekten darbelerden çok çekti. Ancak bu aziz millet hep hizmetten yana hep demokrasiden yana oldu. Zaman zaman e darbeler oldu. Zaman zaman fili darbeler oldu. İktidarımızın ilk yıllarında özellikle cumhuriyet mitinglerinin baş aktörü olan CHP ordu göreve pankartlarıyla bunun provasını yapmıştı. En son prova da gezi parkı olaylarında oldu. Ancak aziz milletimizin feraseti ve başbakanımıza olan sevgisi bu düzmece oyunları ters getirdi. İnşallah bu aziz millet bunlara fırsat vermeyecektir. CHP 3.hava limanı ihalesini Danıştay’a taşıdı. Gezi olayları sırasında bir grup 3. Hava limanı ihalesinin iptalini istemişti. 3.hava limanını istemeyen bir Almanya var, bir gezi parkçıları var bir de CHP var.”diye konuştu.

HOŞAFÇI, ‘DEMOKRASİ SANDIKLA OLMUYOR’

Onaylı’nın konuşmasından sonra tekrar söz alan Hoşafçı, “CHP’li milletvekillerinin demokrasi ile ilgili sandıkla ilgili seçimle ilgili ifadelerinde de anladıklarınızı söylediniz. Ama ben okur okumaz şöyle bir yorum yaptım. Demokrasi sandıkla olmuyor. Seçimle iktidara gelmiş olan iktidar sahiplerinin bir gün gelip diktatör rejimine gideceklerini, halklarına zulüm edeceklerinin örneklerini dünyada çok gördük Sayın Onaylı. CHP’li milletvekillerini demokrasiye karşıymış gibi algılamanız çok ilginç. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.