banner278

İBRAHİM ONAYLI: "KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ, 2011 YILINDA KÖYLERE HİZMET YAĞDIRDI"

Manisa Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2011 yılı faaliyetlerini değerlendiren Manisa İl Genel Meclisi (İGM) Üyesi AK Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Onaylı, "Hizmet için çıktığımız yolda 2011 yılında da köylerimize hizmet yağdırdık." dedi.

banner292
İBRAHİM ONAYLI:

İBRAHİM ONAYLI: "KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ, 2011 YILINDA KÖYLERE HİZMET YAĞDIRDI"

Manisa Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2011 yılı faaliyetlerini değerlendiren Manisa İl Genel Meclisi (İGM) Üyesi AK Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Onaylı, "Hizmet için çıktığımız yolda 2011 yılında da köylerimize hizmet yağdırdık." dedi.

Onaylı, 2011 yılında merkez ilçeye bağlı 85 köyün KÖYDES çalışmalarında yol, içme suyu temini, küçük ölçekli damla sulama ve ortak giderler programları gereğince 1 milyon 769 bin 402 lira ödenek ayrıldığını, KÖYDES ödeneği ve İl Özel İdaresi’nden aktarılan ödenekle 85 köye meydan düzenlemesinde kullanılmak üzere 51 bin 700 metrekare kilitli beton parke taşı alımı yapıldığını ve muhtarlıklara teslim edilerek döşettirildiğini söyledi.

Köy içme sularına 538 bin 750 lira ödenek ayrıldığını belirten Onaylı, "Ayrılan ödenekle Avdal, Otmanlar, Düzlen, Durasıllı, Kale, Veziroğlu ve Sancaklı Çeşmebaşı köylerinde içme suyu sondaj yapımı gerçekleştirildi. 6 köyümüzün sondajından su elde edildi. Düzlen köyü sondajından su elde edilememiştir. Demirci, Dazyurt, Avdal, Otmanlar, Kale, Sancaklı Çeşmebaşı, Çamlıca, Akgedik (Efkaftekke) mahallesi, Şamar, Kağan, Örencik ve Recepli köylerinde elektrik nakil hattı ve motopomp alımı, depo, terfi binası, terfi hattı, kaptaj,ve ishale hattı yapımı ile PVC boru alımı gerçekleştirildi.’’dedi. Merkez köylerin içme suyu klor cihazlarının bakım onarımının yapıldığını, arızalı olanlara yeni alım ve her üniteye 80 litre klor teslim edildiğini belirten Onaylı, ilgili firma tarafından 3 ayda bir olmak üzere cihazların kontrol edildiğini dile getirdi.

İhale tenzilatlarından artan ödenekle, Demirci, Çamlıca, Akgedik (Ekaftekke) Mah. Avdal, Otmanlar, Kale ve Yukarı Çobanisa köylerinde elektrik nakil hattı, terfi binası, terfi hattı, depo, kaptaj ve sondaj yapımı gerçekleştiridiğini kaydeden Onaylı, damla sulama konusunda ise şunları söyledi: ‘’Kalemli, Halıtlı, Kale, Karayenice, Recepli, Maldan, Yayla ve Demirci köylerinde tarımsal sulama sondaj yapımı gerçekleştirildi. Recepli köyü sondajından yeterli su bulunamadığından sulama sondajı iptal edilmiştir. Ortaköy, Türkmen, Maldan ve Recepli köyleri Tarımsal sulama için malzeme alımı yapılmıştır."

300 BİN ADET ÇİLEK FİDESİ DAĞITILDI
Onaylı, "İller Bankası tarafından yapımına başlanılan ve ayrılan ödenekle bitirilemeyen Halıtlı, Kalemli, Yuntdağ Yenice, Türkmen köyleri çok amaçlı salon, Tilkisüleymaniye köyü köy konağı yapımının tamamlanması, Maldan, Karaahmetli, Ortaköy ve Koruköy köyü çiftçilerine 300 bin adet çilek fidesi dağıtımı, taş parke alımı, içme suyu sondajında suyu kesilen Kalemli köyüne yeni sondaj yapımı, Sarıahmetli köyünde meydana gelen tabi afetten zarar gören vatandaşlara yardım ve 6 köyümüzde devam etmekte olan cami, gasılhane yapımı için İl Özel İdaresinden 405 bin 500 lira ödeme yapılmıştır." diye konuştu.

Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin aynı zamanda nakdi ve ayni yardımlar da yaptığını belirten Onaylı, "Birliğimiz tarafından 85 köyümüze içme suyu pompa tamiri, çevre düzenlemesi, içme suyu Tedaş aboneliği, cami bakım ve onarımı, köy konağının bakım ve onarımı, kanalizasyon çalışmaları, sosyal tesis yapımı, damla sulama çalışmaları, çimento, demir, seramik, cam ve boya yardımı için 87 bin 500 lira nakdi ve ayni yardım yapılmıştır." dedi. Onaylı ayrıca, İller Bankası karının yüzde 55'ini köylere hizmet olarak ayırması nedeniyle merkeze bağlı Sarma köyünde kanalizasyon ve 500 kişilik fosseptik, Recepli köyünde bin kişilik fosseptik yapımı gerçekleştirildiğini kaydetti.

İbrahim Onaylı şöyle devam etti: "Birliğimiz ile İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü Toplum Yararına Çalışma Programı için 18 yaşını doldurmuş, hiç sosyal güvencesi olmayan kişilere iş imkânı sağlamak ve proje gereği işin durumuna göre 6 aya kadar çalışma imkânı sağlamak için çalışma başlatılmıştır. Manisa merkeze bağlı Kalemli köyümüzde çevre düzenlemesi ve Aaaçlandırma çalışmaları ile ilgili olarak proje hazırlanmıştır. Projede belirlenen 10 kişi ile çalışmalara başlanmış, 3 ay 15 gün olan proje süresince çalışan kişiler sosyal güvence altına alınmış ve asgari ücretten İş Kurumu tarafından maaşları ödenmektedir." dedi.

Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi projesi kapsamında 237 bin 456,00 lira ödenek tahsis edildiğini ifade eden Onaylı, "Ayrılan ödenekle Üçpınar beldesinde ve Halıtlı köyünde ikamet eden tarım işçilerine 50 adet barınma çadırı, 3 adet sosyal aktivite ve eğitim çadırı, 2 adet mutfak ve bulaşıkhane konteynırı, toplam 62 adet tuvalet ve banyo konteynırı, 15 adet çöp konteynırı alımı yapılmıştır. İkamet alanına elektrik, su ve kanalizasyon hizmetleri verilmiştir. Projeden 500 kişi yararlanmaktadır." diye konuştu.

2011 yılında Manisa Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından köylere 2 milyon 668 bin 574 liralık bir harcama yapılarak, hizmetler yağdığını ifade eden Onaylı, "Bu hizmetlerin köylerimize ulaşmasında fedakarca çalışan Sayın Valimiz Halil İbrahim Daşöz başta olmak üzere Vali Yardımcımız Sayın Necmettin Yalınalp, İlgenel Meclis Başkanı ve üyelerine, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve daire çalışanlarına, Köylere Hizmet Götürme Birliği çalışanlarına ve birlik üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.