HİSARCIKLIOĞLU'NA "YILIN GİRİŞİMCİSİ" ÖDÜLÜ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Yılın Girişimcisi Ödül Töreni önemli konuşmalara sahne oldu. Törende TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Yılın Girişimcisi" ödülünü aldı.

HİSARCIKLIOĞLU'NA

HİSARCIKLIOĞLU’NA “YILIN GİRİŞİMCİSİ” ÖDÜLÜ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Yılın Girişimcisi Ödül Töreni önemli konuşmalara sahne oldu. Törende TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Yılın Girişimcisi” ödülünü aldı.  

Anemon Otel’de düzenlenen törene TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, KOSGEP Başkan Yardımcısı Metin Şatır, bazı siyasiler, oda başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.  
Törenin açılış konuşmasını yapan Manisa TSO Başkanı Bülent Koşmaz, şunları söyledi: “Son 2 yılda Avrupa'da 4 başbakan istifa edip, 10 hükümet değişirken, Afrika ve Ortadoğu'daki siyasi krizde ise son bir yılda 4 devlet başkanı görevini bıraktı.
Ekonomik ve siyasal krizlerin yaşandığı bu coğrafyanın tam ortasında bulunan ülkemiz ise 2011 yılında yakaladığı yüzde 8.5’lik büyüme  ile  Avrupa’nın en çok,  dünyanın ise Çin’den sonra  en hızlı büyüyen ikinci  ekonomisi oldu.
GSYH’mız 772 milyar dolar olarak gerçekleşti.
2011 yılının 3. çeyreğinde ise 9.6’lık bir büyüme oranı ile dünyanın en çok büyüyen ekonomisi oldu.
9.6’lık büyümede,  özel tüketim ve yatırımların katkısı 11.5, olurken kamu yatırım ve harcamaların 1.2 katkısı oldu.   dış ticaretteki aleyhe denge ise ( cari açık) bu rakamı -3.1 geriye çekti.
Yani ithalatımız kadar ihracatımız olsaydı 12.7 gibi başka bir rekor kırılacaktı.
Gördüğünüz gibi bu büyümenin çok büyük miktarı özel sektör kaynaklı olarak gerçekleşmiştir.
Yani dünyanın dört bir yanındaki Türk iş adamlarının gayretleri ile insanımızın sahip olduğu girişimcilik ruhunu birleşmesiyle gerçekleşmiştir.
İşte Türk iş aleminin çatı örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bizler bu yüzden Türkiye’nin 4 bir yanına gece gündüz demeden giderek girişimciliği anlatıyoruz.
Her yıl 750.000 kişiye istihdam yaratma zorunluluğumuz var, ve istihdam yaratmak istiyorsak başka çaremiz yok.
Çünkü biliyoruz ki girişimciler sadece kendi sofralarına değil başkalarının sofralarına da ekmek götürülmesine vesile oluyorlar. 
Bakın az sonra kısa bir video gösterimimiz olacak orada birlikte göreceğiz.
İmkan tanınınca,  fırsat verilince,
Genci, kadını, yaşlısı…
Nasıl bir azimle işini kuruyor, çevresine iş ve aş sağlıyor.
Dün, üretim bantında montaj yapan kardeşim bugün yan sanayiciyim diyebiliyor,  
Üniversiteden mezun kardeşim hayallerine kavuşuyor,  uluslararsı yabancı bir sermaye için üretim yapabiliyor
Öğretmen arkadaşım sektördeki boşluğu yakalıyor helal gıda kavramını ön plana çıkarabiliyor.
Başka bir taraftan baktığımızda artık küreselleşmiş bir ekonominin içersindeyiz ve artık girişimcilik desteklenmesi gereken konulardan birisi olmaktan çıkmış,
500 milyar dolarlık ihracat yaparak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz  için  temel çalışma alanı olmuştur.
Artık,  dünyanın en büyük 200 şirketi dünya ekonomisinin %25’ni yönetmektedir
Bugün apple dünyanın en büyük şirketi ama listenin zirvesi her birkaç  yılda bir değişiyor, akıl almaz  bir dönüşüm ve dinamizm içerisindeyiz.
Bu yüzden son otuz yılda değişmeyen tek şey değişim oldu.
Dünyada sanayi devrimi yaşanırken bu devrime ayak uyduran ülkeler uzun  yıllar bunun getirdiği üstünlüğü yaşadılar.
Şu anda da yıkılmaz sanılanların var olma savaşı verdiği bir dönemi,
Teknoloji devrimini yaşıyoruz.
Dünyada 845 milyon facebook kullanıcısı, 1 milyar bilgisayar var, artık bambaşka pazarlar tanımlanıyor.
Dünyanın en büyük iç pazarı olan Amerika birleşik devletlerinde internet üzerinden satış tüm perakende sektörünün %11’ine ulaştı.
Google bir iletişim şirketi ama araba sektörüne yatırım yapıyor, Microsoft bir yazılım şirketi ama cihaz üreticisi olmak istiyor.
Kalın ve belirgin sınırlar kalmadı, çok ince ve bulanık sınırlar var.
Bu nedenle ülkemizin bu yükselişini sürdürebilmesi için olmazsa olmaz kavramın, Yaratıcı, esnek ve kalıpların dışına çıkabilen, fark yaratabilen girişimci ruh olduğunu düşünüyorum.
Başkanımızın da hep söylediği başımıza icat çıkarabilme yeteneğini gelecek nesillerimize aşılamamız gerekiyor.
Bu duygularla konuşmama son verirken ülkemizde girişimcilik kavramına farkındalık sağlayarak bizlere bu doğrultuda çalışmalarda bulunma imkânı tanıdığınız için
Şahsım, manisa ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu ve meclis üyesi arkadaşlarım adına, türk girişimciliğine yaptığınız katkılardan dolayı teşekkürlerimizi sunuyor 2011 yılı, yılın girişimcisi seçilmenizi tebrik ederiyoruz.
KOSGEB Başkan Yardımcısı Metin Şatır, bir konuşma yaptı. Şatır, töreni düzenleyen Manisa TSO’ya teşekkür etti.

Şatır’ın ardından Vali Halil İbrahim Daşöz bir konuşma yaptı. Vali Daşöz, üretimde ne önemli unsurun girişimcilik olduğunu söyledi. Vali Daşöz, Hisarcıklıoğluna “İyi ki varsınız, iyi ki sizi tanıdık” diyerek, övgüler yağdırdı.

Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu tanıtan bir tanıtım filmi yayınlandı.

SAYIN BAŞBAKANIM!

Ödül töreninde tekrar sahneye çıkan Manisa TSO Başkanı Bülent Koşmaz,  Yılın Girişimcilik Ödülü’nü neden Rifat Hisarcıklıoğlu’na verdiklerini anlatan bir konuşma yaptı. Koşmaz konuşmasına “Sayın Başbakanım” diyerek başlayınca salondan alkış koptu. Dili sürçen Koşmaz bir espri yaparak, “İzmir’de Sayın bakanım demişlerdi. Eğer hata yapacaksa benim gibi yapsınlar”  diyerek espriyi patlattı.
Koşmaz daha sonra “Sayın Başkanım” diyerek sözlerine başladıktan sonra şöyle devam etti:
“2011 kasım ayı meclisimizde dünya Türk iş adamları kurultayına ait videoyu izlediğimizde, bir yapbozun parçaları gibi, birbirinden habersiz bir şekilde dünyanın çeşitli ülkelerinde başarı hikayeleri yazan Türk iş adamlarını bir araya getirerek resmin tamamını görmemizi sağladınız.
Bunun üzerine zamana meydan okuyan bir tempo içerisindeki çalışmalarınızdan dolayı Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak size bir ödül takdim etme kararı aldık. Çalışmalarınızı izlediğimizde çok iddialı bir hedefinizin olduğunu gördük.
“Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi yapmak”
Peki bu neyi ifade ediyordu?
Gördük ki, Dünya’nın her bölgesindeki Türk iş adamlarını örgütleyerek onların önünü açıyor,  müteşebbislerimizin ay yıldızlı bayrağımızı dünyanın dört bir yanında dalgalandırmasının gurunu bize yaşatıyorsunuz. 
Eurochambers başkan yardımcılığı görevini ülkemize getirerek, Avrupa’da iş yapmak isteyen girişimcilere en yüksek düzeyde temsil sağlıyor, onlara cesaret veriyorsunuz. 
Batı Anadolu lojistik organizasyonlar projesi ile Anadolu’yu Gümrük Birliği’nin içerisine sokarak,  bereketli topraklarda yaşayan halkımızın dış ticaretle tanışmasına olanak sağlıyorsunuz.
Uzmanlaşmış meslek edindirme merkezleri projesi ile ülkemizin istihdam sorunun altında yatan en önemli neden olan mesleksizlik ile mücadele ediyor hem de sanayicimizin en büyük ihtiyaçlarından olan nitelikli eleman kaynağını sağlıyorsunuz. 
365 oda ve borsamızda meclis üye sayıları kadar kadın ve genç girişimciler kurulu üyesi oluşturarak hep daha yeninin, hep daha iyinin peşinde koşan genç beyinlere, ülkemizin aydınlık yarınlarını inşa eden kahraman kadınlara yol gösteriyor.  81 ilimize tek tek girişimciliğin tohumlarını ekiyorsunuz.

Türkiye’nin göz bebeği üniversitelerinden olan TOBB ekonomi ve teknoloji üniversitesini kurarak,  yarınlarımızın teminatı olan gençlerimize icat çıkarmaları için, özgür, demokratik, çağdaş bir eğitim imkânı sağlıyor, geleceğin girişimcilerini yetiştiriyorsunuz.

Bizce siz yerel, ulusal ve uluslar arası alanlarda girişimcilerimize yol açarak,  destek vererek, hedef göstererek, onları temsil ederek, sorunlarına çözümler geliştirerek, rol model olarak sağladığınız özgüven ile ülkemizin en önemli girişimcisisiniz.
Sizinle birlikte çıktığımız yolda, hem camiamız, hem ülkemiz çok yol aldı. 
Gösterdiğiniz hedefler doğrultusunda yürürken ülkemizde birçok kural ve bakış açısı değişti.
365 oda ve borsamızla, 1,3 milyon üyemizle TOBB camiası, yeni anayasa çalışmalarında üstlendiğimiz aktif rol ile çok daha demokratik ve çok daha yüksek hedeflerin etrafında kenetlendik.

Bizlere bugün bir olursak, yarın iri ve diri olabileceğimizi, güçlü bir ekonomi, kaliteli bir demokrasi ve zengin bir Türkiye’ye, ancak birlikte olabilirsek ulaşabileceğimizi, birlikten bereket ve rahmetin, ayrılıktan ise azap doğacağını gösterdiğiniz için bir kez daha teşekkür ediyorum.”

HİSARCIKLIOĞLU YILIN GİRİŞİMCİSİ

Daha sonra sahneye davet edilen Rifat Hisarcıklıoğlu’na Yılın Girişimcisi Ödülünü Manisa TSO Başkanı Bülent Koşmaz ve Manisa TSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş verdiler.

Törenin ardından kürsüye gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu şu konuşmayı yaptı: “Hep girişimcilik ödülü veren birisi olarak bu kez girişimcilik ödülğ almak beni heyecanlandırdı. Benim için büyük bir onur.
Manisa demek umut demek, Manisa insanın moralinin düzeldiği şehirdir.  Buraya gelirken keyfi alıyorum.  Manisalı olmaktan guru duyun.

Daha neden tarımın en önemli kenti olan Manisa şimdi en önemli sanayi kenti oldu. Hep Manisa’yı örnek veriyorum. Türkiye’nin dönüşümünün bir parçası. Manisa olmak ayrı bir şey.  Manisa boş değil. Şehzadeler burada eğitim aldıktan sonra Osmanlının başına geçmişse bunun altı boş değil. Manisa’nın müthiş bir farklılığı var.
Neden sizi rol model olarak anlatıyorum. Çok başarılısınız. Elginkan, OSB gibi markalar var. Başkan Sayın Bülent Koşmaz’ı kutuluyorum. Türkiye’deki ilk örnek OSB’dir. Dünyada birinci olmuşsanız bu sizin başarı hikayenizdir. Sayın Koşmaz’a teşekkür ediyorum.  Odalar Birliği’nde son 10 yılda birlikte hareket ettik. Eğer biri başarı varsa onun da büyük katkısı olmuştur. Manisalılar olarak şanslısınız.
Girişimcilik noktasında şunları söylemeliyim. Hayal etmekten korkmayın. En özgür olduğunuz alan odur. Adımlarınızı büyük atın, hedefinizi büyük koyun.”

Türkiye’deki istihdam sorununa da değinen Hisarcıklıoğlu, "2,5 milyon kişi şuan işsiz. Her yıl 750 bin kişiye iş sahası oluşturmak zorundayız. İşte bu sorunu sadece girişimcilikle çözebiliriz. Kazanan insana neden az kazandın diye sormak lazım. Çünkü her kazanç iş demek. Her yatırım iş demek. Çünkü her yıl 750 bin kişi geliyor. Eğer onlara iş bulmazsanız bu salonlarda oturamazsınız.
Kadınların girişimcilik oranı yüzde 6. Türkiye’de iş gücüne katılma oranı yüzde 28. Bu oran dünyada yüzde 48’dir.  Hepimiz Müslüman’ız. Peygamber Efendimizden örnek vereyim. Değerli eşi Mekke’nin en önemli tüccarlarındandı. Şimdi sen Peygamber Efendimizi örnek alacaksın ama kızını girişimci yapmayacaksın. Bu yanıltır. Kadınlara güvenin." dedi.    
  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.