HİPERTANSİYON HANGİ ORGANLARA ZARAR VERİYOR?

Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat TÜRKYILMAZ halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyona karşı 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü sebebiyle uyarılarda bulundu.

HİPERTANSİYON HANGİ ORGANLARA ZARAR VERİYOR?

HİPERTANSİYON HANGİ ORGANLARA ZARAR VERİYOR?

Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Türkyılmaz halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyona karşı 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü sebebiyle uyarılarda bulundu.

Hipertansiyon hastalarının felç riskine karşı tansiyonlarını sık sık kontrol ettirmelerini öneren Türkyılmaz hastalara hipertansiyon hakkında şu bilgileri verdi; "Halk arasında tansiyon yükselmesi hastalığı denilen hipertansiyon kan basıncında meydana gelen yükselme olarak tanımlanır. Vücutta atardamarlarda, kalpte ve böbreklerde ve damar yapılanmasında bozulma ile karakterize sorunlara yol açar. Daha da ileri giderek halk arasında inme dediğimiz çok ciddi beyin rahatsızlığına veya kalp atağına kadar giden büyük problemlere sebep olabilir. Hipertansiyonu olan hastalar yıllarca bu hastalığı fark etmeyebilir. Hipertansiyon yavaş ve sinsice yıllarca belirti vermeden hastanın kalp, böbrek ve diğer damarlarına zarar verebilir. Toplumlarda hipertansiyona maruz kalma sıklığı yaşla beraber artar ve ilerleyen yıllarda çoğu kimsede spot olarak yapılan ölçülerde rastlanabilir. Burada tehlikeye maruz kalma süresi, beraberindeki risk faktörleri oldukça önemlidir.

HİPERTANSİYONUN BELİRTİLERİ

Halk arasında tansiyon denilen Hipertansiyonun belirtilerini anlamak güç olabilir. Çoğu kimsede belirti vermeden sinsice yıllarca devam edebilir. Hatta hiç bir belirti vermeyen ama çok yüksek ve risk taşıyan hipertansiyon vakalarına kliniklerde sık rastlanır. Ancak vakaların küçük bir kısmında ilk zamanlarda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir

Baş ağrısı (Belli belirsiz, tekdüze )

Baş dönmesi nöbetleri

Zaman zaman burun kanamaları Ancak yukarıdaki belirtiler çoğu zaman hipertansiyon ilerlemiş ve yüksek sınırlara gelmiş olduğunda ortaya çıkmaktadır.

HİPERTANSİYON RİSKİNİ ARTIRAN SEBEPLER

Halk arasında tansiyon veya yüksek tansiyon denilen hipertansiyona yakalanma riskini artırabilecek faktörler: Obezite ( Günlük spor aktivitesinin olmaması ile beraber giden şişmanlık durumları )

Aşırı alkol kullanımı

Ailede hipertansiyon olması

Yüksek miktarda tuz tüketimi

Yaş

Stres

Düşük potasyum magnezyum ve kalsiyum alımı

İnsülin direnci

HİPERTANSİYONUN ZARAR VERDİĞİ BELLİ BAŞLI ORGANLAR

Göz

Böbrekler (Böbrek yetersizliği )

Kalp ( koroner kalp hastalığı )

Beyin (İnme )

Atardamarlar ( ateroskleroz - halk arasında damarlarda kireçlenme olarak adlandırılmaktadır )

HİPERTANSİYON TEDAVİSİ

Prehipertansiyon tedavisi: Yani kan basıncı değerleri sistolik ( büyük tansiyon ) 120-139 mmHg arasında veya diastolik ( küçük tansiyon ) 80-89 mmHg arasında olan hastalara, altta yatan başka bir sorun yok ise yaşam stiline yönelik değişiklikler hekimler tarafından önerilmektedir. Bunlar;

Egzersiz

Kilo verme, diyet

Sigarayı bırakma

Alkolü kesme veya miktarını azaltma

Tuzdan kaçınma

Yağsız yeme

Sebze ve meyve yeme alışkanlığını artırma

Hipertansiyon tedavisi; Yani kan basıncı değerleri sistolik ( büyük tansiyon ) 140-159 mmHg arasında ve veya diyastolik ( küçük tansiyon ) 90-99 mmHg arasında olan, organları hipertansiyondan zarar görmemiş ise ve kalp hastalığı gibi risk faktörü yok olan hastalara hekimler yaşam stili değişikliği + hipertansiyon ilaçları önermektedirler.

Eğer kan basıncı değerleri sistolik ( büyük tansiyon ) 160-179 mmHg arasında ve veya diyastolik ( küçük tansiyon ) 100-109 mmHg arasında ise bu hastalarda ciddi diyet uygulaması ve birden fazla hipertansiyon ilacı uygulaması ile agresif tedaviler yapılmaktadır.

Bu arada unutulmaması gereken en önemli unsur hipertansiyon tedavisi sırasında birçok grup ilaç olduğu ve tedavi sırasında hekimlerin bu ilaçları tıbbi kurallar çerçevesinde kademe kademe uygulayarak uygun ilacı bulmaya çalıştıklarıdır. Hastalar uygun ilacı hekim deneyerek bulmaya çalıştığında sabırlı olmalıdır. Özellikle çok yüksek seyreden hipertansiyonlarda ilaç kombinasyonları denenerek hastaya en uygun tedavi başlanmaya çalışılmaktadır. "


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.