banner278

HER ORGAN BAĞIŞI YENİ BİR HAYAT DEMEKTİR

Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Merkezleri Yönergesi'nde değişiklik yaptı. Yapılan yönerge değişikliğine göre, organ bağışının artmasında önemli bir etken olan beyin ölümü bildirimi ve solunum cihazlı yoğun bakım yatak sayısı, yeni organ nakli merkezi ruhsatı verilirken göz önüne alınacak kriterlerden biri olacak.

banner292
 HER ORGAN BAĞIŞI YENİ BİR HAYAT DEMEKTİR

 

HER ORGAN BAĞIŞI YENİ BİR HAYAT DEMEKTİR

Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Merkezleri Yönergesi'nde değişiklik yaptı. Yapılan yönerge değişikliğine göre, organ bağışının artmasında önemli bir etken olan beyin ölümü bildirimi ve solunum cihazlı yoğun bakım yatak sayısı, yeni organ nakli merkezi ruhsatı verilirken göz önüne alınacak kriterlerden biri olacak.

Konu hakkında açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, ön izin değerlendirmesinde organ bağışını artıran etkenlerden olan beyin ölümü bildirimi ve solunum cihazlı yoğun bakım yatak sayısı fazla olan merkezlere öncelik verileceğini kaydetti. Türkiye’nin organ nakli bakımından kalite yönünden gelişmiş ülkeler düzeyinde olmasına karşın, maalesef sayıca istenilen seviyenin çok altında olduğunu vurgulayan Yurttaş, “Organ bulamadıkları için ülkemizde yılda 7 bin kişi ölmekte. Ülkemizde 40 bin kadar organ yetmezlikli hasta mevcut. Bunların büyük çoğunluğu böbrek yetmezlikli olup, yaşamlarını diyaliz ünitelerinde geçirmektedirler. Bunlar yine şanslı insanlar, karaciğer ve kalp bekleyenlerin başka şansları da yok. Organ bulamazlar ise birkaç yıl içinde ölecekler. Böbrek hastalarında ise durum daha iyi olmakla birlikte, yıllık ölüm oranı %16, yani diyalize giren 100 hastadan 16’sı 1 yıl içinde ölmekte. Uzun sürede sonuçları daha korkutucu; diyalizde kalan hastaların 5 yıl sonra hayatta kalma oranı % 35, 10 yıl sonra ise %11. Bu hastalar organ nakli şansı yakalarlar ise 5 yıl sonra yaşama oranı % 90’a, 10 yıl sonra ise % 72’ye yükselecek. Ülkemizde aile bağları kuvvetli olduğu için, akrabalar arası nakil yapılıyor. Ancak amaç; ölen insanlardan organ bağışı sonrası bu insanlara yaşam kazandırmak olmalı. Ülkemiz, maalesef bu konularda çok geri. Organ bağışı, batı ülkelerine göre 10 kat daha az. Trafik kazalarına bağlı ölümlerin çok olduğu ülkemizde yıllık organ bağışı sadece 160 dolayında, halbuki batı standartlarına göre bu sayı 1700 olmalı” dedi.

EN ÖNEMLİ SORUN ORGANİZASYON EKSİKLİĞİ

Organ nakli konusunda en önemli sorunun organizayon eksikliği olduğunu belirten AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “Beyin ölümü gelişen hasta, artık bir daha geri dönmeyecektir. Hekimlerin bu konuyu ailelere söylemeye çekinmeleri veya beyin ölümü tanısı koymalarındaki çekinceleri, bu konudaki en önemli engel. Beyin ölümü, yapılacak tıbbi testlerle objektif olarak ortaya konabilir. Bunun için gerekli teknoloji, ülkemizde mevcut. Diğer bir engel de bağışta bulunacak ölüm döşeğindeki kişilerin yaşadıkları çekinceler. Beyin ölümü olmadan organlar alınır mı, işlem yapılırken cenazem parçalanır mı korkusu. Beyin ölümü tanısı organ nakli ekibi dışında 4 uzmanın defalarca çok hassas testler sonucu vardıkları bir karar. Hiçbir hekimin organ nakli için hastasının ölümüne göz yummayacağı gibi, organ nakli hekimleri beyin ölümü gerçekleşinceye kadar bu hastalardan haberdar bile olmamaktadırlar. Ayrıca, organların başka insanlarda kullanılabilmesi için bu hastaya çok iyi bakılması gerekiyor. Parçalanır mı korkusuna gelince; bu kişiler bizim için kutsal varlıklar. Canlı insanlara gösterdiğimiz özenden fazlasını onlar için göstermekteyiz. Yani bir parçalanma olmamakta, hatta kaza sonucu ölen insanları otopsiden kurtarmaktadır. Manisa ilinde beyin ölümü gerçekleşen Şengül Urgan isimli vatandaşın hastalık durumu hepimizi derinden üzerinden hastamız yaptığı organlarını bağışlamasıyla sağlık sorunu olan hastalara yeni bir hayat vermiştir” ifadesinde bulundu.

ORGAN NAKLİNDE İLKLERİ AK İKTİDAR BAŞARDI

Akrabalar arası yapılan canlı böbrek naklini artırmak için İktidarları döneminde birçok ilkler olduğuna da dikkat çeken Milletvekili Muzaffer Yurttaş, “Bu yenilik halk arasında kapalı yöntem denen laparoskopik yöntemle böbreği çıkartma yöntemini kullanmamız idi. Bu yöntem böbreğini sevdiği birine fedakarca veren kişi için önemli. Çünkü önemli bir yara açılmadan, çok küçük bir kesi ile böbrek alınmakta ve veren kişi çok çabuk ve ağrısız günlük yaşamına dönmektedir. Diğer yeniliklerimizden bir diğeri ise “çapraz böbrek nakli” diye nitelendirdiğimiz bir yöntem. Yasalar gereği canlıdan organ nakli, akrabalar arasında olmalı. Ancak kan uyuşmazlığı nedeniyle akrabası olmasına karşın, o kişiden böbrek alması mümkün olmayan 2 çift olduğunu varsaydığımızda yapılacak iş vericilerin yerlerini değiştirerek her iki hastaya da nakil yapma şansı tanımak. Her alanda ilkleri başaran ve başlatan bir iktidar partisinin mensubu olarak organ nakli konusunda gerçekleştirdiğimiz ilklere yeni ilkler dahil etmek üzere gayretlerimiz başarılı bir şekilde devam etmektedir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.