banner278

HER GÜN 40 MİLYON DOLAR, SİGARAYA GİDİYOR

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, "Türkiye'de, 20 milyondan fazla sigara tiryakisi vardır. Tiryakilerin günde ortalama 1 paket sigara içtikleri varsayımına göre, her gün, 40 milyon dolardan fazla paramız sigara alımı için harcanmaktadır; yani her gün 40 milyon dolarımız duman, kül ve izmarit olarak çöpe atılmaktadır. Bu rakam, yılda 1.2 milyar dolara ulaşmaktadır. Her yıl 1.2 milyar doları çöpe atıyoruz" ifadesinde bulundu.

HER GÜN 40 MİLYON DOLAR, SİGARAYA GİDİYOR

HER GÜN 40 MİLYON DOLAR, SİGARAYA GİDİYOR

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, “Türkiye'de, 20 milyondan fazla sigara tiryakisi vardır. Tiryakilerin günde ortalama 1 paket sigara içtikleri varsayımına göre, her gün, 40 milyon dolardan fazla paramız sigara alımı için harcanmaktadır; yani her gün 40 milyon dolarımız duman, kül ve izmarit olarak çöpe atılmaktadır. Bu rakam, yılda 1.2 milyar dolara ulaşmaktadır. Her yıl 1.2 milyar doları çöpe atıyoruz” ifadesinde bulundu.
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK),''31 Mayıs Sigarasız Bir Dünya Günü'' dolayısıyla, Türkiye'de tütün endüstrisinin müdahalelerinin izlenmesi, kamuoyuyla paylaşılması ve önlenmesine yönelik yeni bir kampanya başlatacağını belirten Yurttaş “Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın bir numaralı, önlenebilir sağlık sorununun sigara olduğunu saptamıştır. Dünya Sağlık Örgütüne göre, sigara, bir yılda, Türkiye'de 100 bin, dünyada 5 milyon insanın ölümüne sebep olmuştur. Yani, her yıl, ülkemize 1, dünyaya 50 atom bombası atılması anlamına gelmektedir. Sigarasız bir Dünya gününün bu yılki teması; ''Dev sigara şirketlerinin başını çektiği tütün endüstrisinin sağlık politikalarına karşı gitgide şiddetlenen müdahalelerinin önlenmesi'' olan gün dolayısıyla Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) de, Türkiye'de tütün endüstrisinin müdahalelerinin izlenmesi, kamuoyuyla paylaşılması ve önlenmesine yönelik yeni bir kampanya başlattı. SSUK'un bu yeni kampanyasının yasal dayanağını İktidarımızın da gayretli çalışmaları sonucunda Türkiye'nin de taraf olduğu ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde onaylanarak kabul edilen, dünyanın ilk ve tek uluslararası halk sağlığı anlaşması olan ''Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi (TKÇS)'' oluşturuyor” dedi.
Yurttaş, “Sigara sonucu yakalanan tüm hastalıklar toplumumuzda sakatlanmaya ve ölüme yol açan ve çoğunlukla tedavisi mümkün olmayan hastalıklardır ve aynı zamanda, büyük miktarlarda sağlık harcamalarına da neden olmaktadırlar. Sigara, kullananlara verdiği zararla halk sağlığını tehdit eden en önemli silahlardan biri olarak kalmayıp, aynı zamanda doğrudan ve dolaylı olarak yol açtığı harcamalarla da ülke ekonomisine büyük zararlar vermektedir. Türkiye'de, 20 milyondan fazla sigara tiryakisi vardır. Tiryakilerin günde ortalama 1 paket sigara içtikleri varsayımına göre, her gün, 40 milyon dolardan fazla paramız sigara alımı için harcanmaktadır; yani, her gün, 40 milyon dolarımız duman, kül ve izmarit olarak çöpe atılmaktadır. Bu rakam, yılda 1,2 milyar dolara ulaşmaktadır. Her yıl 1,2 milyar doları çöpe atıyoruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.