HEPİMİZ ORADAYIZ!

17 Ağustos 1999.

HEPİMİZ ORADAYIZ!

ASIM USLU- HEPİMİZ ORADAYIZ!

17 Ağustos 1999… Saat 03.02… Son yüzyılın en büyük depremlerinden biri ülkemizde yaşandı. 17.000 ölü… 24.000 yaralı… Yüz binlerce yıkılmış veya hasarlı bina… Evsiz kalan, yakınlarını kaybeden, işinden olan, hayatı kelimenin tam anlamıyla alt-üst olan milyonlarca insan… ** Bu felaketin ardından yüzlerce yazı yazıldı, binlerce konuşma yapıldı, onlarca kitap yayınlanıp bir sürü de film çekildi. Amaç, felaketten ders çıkarmak, alınması gereken önlemler konusunda herkesin üzerine düşeni yapmasını sağlamaktı. Başarılı olundu mu? Maalesef bu soruya olumlu yanıt veremiyorum. Marmara Depremi’nden sonra ihmali olan kişilere yüzlerce dava açıldı. Büyük çoğunluğundan sonuç çıkmadı, kalanları da 7 yıl sonra zaman aşımına uğrayarak düştü. Ellle tutulan tek somut gelişme, çıkarılan deprem yönetmeliği ve zorunlu deprem sigortası oldu. Onun da ne kadar sonuç verdiği kuşkulu… Yeni felaketleri yaşamamak, depremleri en az hasarla atlatmak için öncelikle hepimizin bilinçli olması gerekiyor. Kaçımız evimize zorunlu deprem sigortası yaptırıyoruz? Kaçımız aldığımız evin deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığını soruşturuyoruz? Kaçımızın evinde olası bir depreme karşı hazır tuttuğumuz bir “Acil Durum Çantamız” var? Evimizdeki eşyaları sabitliyor muyuz? Olası bir deprem anında neler yapacağımızın planını hazırlıyor muyuz? ** Deprem ve Arama Kurtarma sözcükleri yan yana geldiğinde aklımıza ilk gelen kurum AKUT Arama Kurtarma Derneği… Onları tüm Türkiye Marmara Depremiyle tanıdı, sevdi, destek verdi. Yakın zaman önce Manisa’da da yapılanmaya giden AKUT, Marmara depreminin 13. yıldönümünde sosyal medyada bir duyarlılık projesi başlatmış durumda. Ben AKUT’un bu çağrısını sosyal medyada görür görmez, bu yazıyı kaleme alarak aynı çağrıyı bir de buradan yapmak istedim. AKUT’un internet sitesindeki çağrıyı aynen alıntılamak istiyorum: “AKUT, (Arama Kurtarma Derneği) 17 Ağustos depreminin 13. Yıl dönümünde, bu acı günü unutturmamak için bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. 17 Ağustos’ta http://www.hepimizoradayiz.com sitesine giren proje destekçilerinden depremin merkezi Gölcük’te 'Check-In' yapmaları isteniyor.
Türkiye’nin her yerinden desteklenebilen projenin temel amacı geçmişte yaşanan ve çok sayıda insanımızın hayatını kaybettiği ulusal felaketi unutturmayarak yaşanabilecek yeni felaketlere karşı önlem alma bilincini yaratmak. Projeyi desteklemek isteyenlerin 17 Ağustos günü http://www.hepimizoradayiz.com sitesini ziyaret ederek site üzerinden check-in yapmaları yeterli. Site üzerinden check-in yapanların toplam sayısı canlı olarak yayınlanırken; twitter üzerinden  #hepimizoradayız hastag’i kullanarak projeyi destekleyenlerin tweet’leri de canlı olarak http://www.hepimizoradayiz.com sitesinde görüntülenecek.”   ** Hem bu felaketi unutmadığımızı göstermek, hem de yeni felaketlere karşı önlem almamız gerektiğini hatırlamak ve hatırlatmak için… Bugün, 17 Ağustos’ta, hepimiz Gölcük’te olalım!     Asım Uslu  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.