HEPATİT'TEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. D.Mehmet Köş, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Köş, "Hepatit hastalığından korunmak son derece önemlidir, bu nedenle bulaşma yolları bilmek gerekir." dedi.

HEPATİT'TEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

HEPATİT'TEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

Manisa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. D.Mehmet Köş, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Köş, “Hepatit hastalığından korunmak son derece önemlidir, bu nedenle bulaşma yolları bilmek gerekir.” dedi. 

Bugün 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü. İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. D.Mehmet Köş konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Köş şunları söyledi: “Her yıl DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve diğer sağlık kuruluşları tarafından 2010 yılı itibarı ile “Dünya Hepatit Günü” olarak anlam kazandırılan 28 Temmuz günü; insanlık için çok büyük önem arz etmektedir. Bu günün tek amacı toplumu Hepatit hastalığı konusunda bilgilendirmek ve farkındalığı artırmaktır. Bu yıl hepatit gününün ana sloganı: “Bu hepatit. Onu tanıyın. Ondan korunun”.  “Hepatit virüsleri: Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D ve Hepatit E ve G olmak üzere altı gruba ayrılmaktadırlar. En sık görülen tipleri ise Hepatit B ve Hepatit C’dir. Toplum sağlığı açısından çok önem taşırlar. Örneğin; Dünyada 240 milyon kronik hepatit B ve 170 milyon kronik hepatit C hastası vardır. Hepatit virüslerin karaciğerde akut veya kronik etkilenmesi sonucu siroz veya karaciğer kanseri yapabilmektedirler. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon insan karaciğer sirozu ve karaciğer kanserinden ölmektedir.  Hepatit hastalığından korunmak son derece önemlidir, bu nedenle bulaşma yolları bilmek gerekir. Hepatit A ve E hastalığı genellikle Hepatit A ve E virüsleri ile bulaşmış yiyeceklerin veya suların ağız yolu ile alınması ile gelişir. Korunmak için kişisel hijyene (örneğin sık aralıklarla el yıkamak) ve besin/su güvenliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.  Hepatit D ise Hepatit B hastalığı olanlarda gelişir, tek başına gelişmez. Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarının bulaşma yolları şunlardır; kan ve diğer vücut sıvılarıyla bulaşma, deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (kesik-açık yara vb) mikrobun (Hepatit virüslerinin)  bulaşması, cinsel ilişki sırasında bulaşma, hepatit taşıyıcı gebeden bebeğine bulaşmadır.  Hepatit B virüsü, HIV'e göre 50-100 kat daha bulaşıcıdır. Hepatit B aşıyla önlenebilir bir hastalıktır. Hepatit B hastalığından korunmanın en etkili yolu aşılanmadır. Aşı, bireyi yaklaşık 20 yıl kadar hastalıktan korumaktadır. Hepatit C hastalığından korunmak için henüz bir aşı yoktur. Ülkemizde 1998 yılından itibaren her yeni doğan bebek ücretsiz olarak doğum yapılan hastanelerde ve Aile Sağlık Merkezlerinde Hepatit B hastalığa karşı aşılanmaktadır. Ayrıca 2012 yılından itibaren 18 ve 24 ayın sonundaki bebeklere 6 ay ara ile Hepatit A aşısı ücretsiz olarak yapılmaktadır.” 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.