banner271

"HEM ÖZEL, HEM DE KAMU SEKTÖRÜNDE YATIRIMLAR DÜŞTÜ"

CHP Akhisar İlçe Teşkilatı'nın düzenlediği "Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler" konulu panel, Belediyesi Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu'nda gerçekleştirildi. Panelde konuşan CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi Müslim Sarı, "Türkiye'nin çok büyüdüğü veya dehşet derece büyüdüğü filan yok. Kimseyi kandırmasınlar" dedi."HEM ÖZEL, HEM DE KAMU SEKTÖRÜNDE YATIRIMLAR DÜŞTÜ"

CHP Akhisar İlçe Teşkilatı'nın düzenlediği "Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler" konulu panel, Belediyesi Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu'nda gerçekleştirildi. Panelde konuşan CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi Müslim Sarı, "Türkiye'nin çok büyüdüğü veya dehşet derece büyüdüğü filan yok. Kimseyi kandırmasınlar" dedi.

Panele CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi Müslim Sarı, Manisa Milletvekilleri Sakine Öz ve Özgür Özel, İl Başkanı Cahit Kaplan, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu, CHP'li belde belediye başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve partililer katıldı. Belde Belediye Başkanları, CHP Belediye Meclis Üyeleri, Akhisarlı sivil toplum örgütleri ve bir çok vatandaş katıldı. Açılış konuşması yapan CHP Akhisar İlçe Başkanı Vehbi Bakırlıoğlu, konukları selamladıktan sonra konuşmacı CHP İstanbul Milletvekili Sarı ve Manisa İl Başkanı Kaplan’ı sahneye davet etti.
Konuşmasında Türkiye ekonomisinin sanıldığı gibi bir büyüme içerisinde olmadığını öne süren Milletvekili Sarı, ilerleyen dönemlerde işsizliğin artacağını söyledi. İzlediği ekonomi politikaları sebebi ile AK Parti Hükümeti'ni eleştiren Sarı, üretim, tarım, sanayi, ihracat, bütçe gibi birçok konuda görüşlerini açıkladı. İktidarın Türkiye’nin 10 yılda çok büyüdüğünü iddia ettiğini hatırlatan CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, şöyle devam etti: “Hatta Türkiye tarihinin büyüme rekorunu kırdık diyorlar. Aslında gerçek bu değildir. Rakamlara baktığımız zaman bunun böyle olmadığını görüyoruz. Bir örnek verecek olursak; önümüzdeki 3 yıllık dönem boyunca ve orta vadeli büyüme programı süresince büyüme varsayımları gerçek olsa bile, 2002’den 2015’e kadar Türkiye ekonomisi yüzde 5 büyüyecek. Yani bütün AK Parti dönemleri boyunca yüzde 5 büyüyecek. 10’ar yıllık dönemler halinde baktığımız zaman, bu büyüme cumhuriyet kurulduğundan bu yana ekonomide büyüme performansına eşittir. Yani, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüme performansı kurulduğundan bu yana yüzde 5, AK Parti Hükümetleri boyunca da büyüme oranı yüzde 5’tir. Dolayısıyla Türkiye, AK Parti Hükümetleri döneminde potansiyeli kadar büyümüştür."

"İŞSİZLİK DÜŞÜYOR ALGISI İLLÜZYONDUR"
Türkiye'nin diğer ülkelere göre daha fazla büyüdüğü yönündeki açıklamaların da doğru olmadığını savunan Milletvekili Sarı, "Diğer başka olay ise, Türkiye’nin diğer ülkelere göre daha fazla büyüdüğüne ilişkin verilerdir. Verilere baktığımız zaman öyle olmadığını görüyoruz. 2003- 2007 dönemi, yani krizden önceki dönemde Türkiye ekonomisi yüzde 6,9 büyümüştür. Bu gerçekten yüksek bir büyümedir. Geçmiş dönemlerin büyüme ortalamasının 5 olduğunu düşünürsek, bu yüksek bir büyümedir. Ama aynı dönemde, gelişmekte olan ülkeler yüzde 7,6 büyümüştür. Krizden sonraki dönemde ise, 2008-2012 döneminde Türkiye’nin büyüne oranı yüzde 3,2’ye düşmüştür. Neredeyse yarı yarıya bir performans kaybı var. Gelişmekte olan ülkeler yüzde 5 büyümüştür. Onların da büyüme oranı düşmüştür. Ama Türkiye’deki kayıp çok daha fazla olmuştur. Başbakan 'Kriz bizi teğet geçecek' diyor, 'etkilemeyecek' diyor, ama diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırdığımız zaman bunun öyle olmadığını görüyoruz. Türkiye’nin işsizlik oranına baktığımızda, 2011 yıl sonu rakamı yüzde 9,8’dir. 2012 hedefi ise yüzde 9’dur. 1980’li yıllarda işsizlik oranı yüzde 8'di. 90’lı, yani koalisyonlar döneminde yüzde 9'du. O zaman gördüğümüz tablo, şuan ki durumun çok fazla olduğunu göstermektedir. Gençlerde ve eğitimli kesimde işsizlik oranı yüzde 20’nin üzerindedir. Ama, işsizlik düşüyor gibi bir algı var nedense. Bunların hepsi sadece bir illüzyondur” diye konuştu.

“HER YIL 600-700 BİN GENÇ İŞSİZLİK HAVUZUNA DÜŞÜYOR”
“Hem özel sektörde, hem de kamusal sektörde yatırımlar düştü” diyen Müslim Sarı, kredi kanallarının tıkandığını da söyleyerek, “Ortada AK Parti hükümetinin başarı öyküsü filan yok. Sanıldığının aksine sıkıntılı bir Türkiye var ve ciddi bir büyüme düşüşü söz konusu. Türkiye’de her yıl 600-700 bin genç işsizlik havuzuna düşüyor. Ülkemiz genç nüfusa sahip bir ülke. Bu durum oldukça büyük sosyal sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Başbakan 'Çok hızlı büyüyoruz' diyor ama, işsizlik de bir o kadar hızlı artıyor. Bu rakam 2013’te yüzde 11’lere kadar çıkarak rekor seviyeye ulaşacaktır. İstihdam oranı ise buna mukabil azalıyor, iş gücüne katılım azalıyor. Bu düşündürücü bir gerçektir. AK Parti hükümeti döneminde daha az insanımızın iş gücüne katıldığını görüyoruz. Rakamlar ise yanıltıcı, hesaplamalar daha dar bir havuz üzerinden yapılıyor” dedi.
Manisa İl Başkanı Ali Engin, AK Parti hükümetinin izlediği ekonomi politikalarına değinerek, bahsedilen gelişme ve büyüme rakamlarının tamamen dış sermaye destekli olmasını eleştirdi ve hükümete yüklendi. Engin, sıcak parayla günü kurtarmak hedefinin yanlış olduğunu ifade ederek, muhalefet partisi olarak toplumu uyarmak ve uyandırmak zorunda olduklarını dile getirdi. Engin ayrıca, köyden kente, her yerde vatandaşlar ile bir araya gelerek bu konu hakkında bilgilendirmeler yaptıklarının da altını çizerek, AK Parti’nin halkı kandırmasının önüne geçeceklerini söyledi.
Program sonunda CHP Akhisar İlçe Başkanı Bakırlıoğlu, günün anısına Milletvekili Sarı’ya çiçek takdim etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.