"HAYATIN BÜTÜN YÖNLERİ ÇOCUKLARA ANLATILMALI"

Psikolog Ferhan Bıçakçılar, Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu velilerine "Aile İçi İletişim" semineri verdi. Ferhan Bıçakçılar, anne ve babaların çocuklara hayatın nasıl kullanılması gerektiğini çocuklara öğretmesi gerektiğini kaydetti.


HAYATIN BÜTÜN YÖNLERİ ÇOCUKLARA ANLATILMALI

Psikolog Ferhan Bıçakçılar, Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu velilerine “Aile İçi İletişim” semineri verdi. Ferhan Bıçakçılar, anne ve babaların çocuklara hayatın nasıl kullanılması gerektiğini çocuklara öğretmesi gerektiğini kaydetti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu ile Manisa Belediyesi işbirliğiyle Kültür Sitesi Lale Salonu’nda Psikolog Ferhan Bıçakçılar tarafından velilere “Aile İçi İletişim Semineri” verildi. Seminere Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdullah Ölmez, Okul Müdürü Mehmet Çetinkaya ve veliler katıldı.

Seminerin açılışı konuşmasın yapan Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, “Çocukların istediği her şeyi onlara verirsek ileride büyük sıkıntılar meydana gelebilir. Çocuklara hayatın zorluğunu, yoksulluğunu, yokluğunu, yetiştirme yurdunda kalanların durumunu, huzurevlerinde kalan yaşlıların durumlarını, cumhuriyetin ne çetin şartlarda kurulduğunu onlara öğretmeliyiz. Eğer bizler anne ve babalar olarak bunlara öğretmezsek onlar her şeyin güllük gülistanlık içinde olduğunu sanır. Ama ileride hayatın güllük gülistanlık olmadığını görünce problemler, sorunlar yaşabilir. Bu durum aile içi iletişimde sıkıntıya neden olabilir. Onun için her zaman sıkıntılara hazırlıklı olmalıyız. Çocuklarımızı da hayatın şartlarına göre hazırlamalıyız.” dedi.

ÇOCUKLAR HAYATIN ZORLUKLARINI ÖĞRENMELİ
Hayatın zorluklarını öğrenmeyen insanın farklı davranışlarda bulunabileceğini belirten Müdür Altınsoy, “Paylaşmayı bilmeyen, bencil davranan, kimseyi sevmeyen bir çocuğu hiçbir anne ve baba sevmez. Onun için hayatın bütün yönlerini çocuklarımıza öğretmeliyiz.” dedi.

Psikolog Ferhan Bıçakçılar, aile içi iletişiminin her zaman önemli olduğunu seminerde vurguladı. Eskiden okuma yazma bilmeyen insanların cahil sayıldığını, günümüzde ise interneti bilmeyenlerin cahil kabul edildiğini ifade eden Ferhan Bıçakçılar, “1970’li yıllarda bir bilgi 36 yılda eski olurken, günümüzde ise 6 ayda bir o bilgiyi yenilediğiniz zaman o bilgi unutulur. Bir bilgiyi yenilediğiniz zaman o bilgi eskir. Dünya değişiyor, teknoloji hızla artıyor. Bir mağazaya gidiyorsunuz, bir ayakkabı alıyorsunuz o ayakkabının 1–2 ay sonra yene modeli çıkıyor ve modeli düşüyor.” dedi.

BU KUŞAK İNTERNET KUŞAĞI
Bugün internetin çocukların vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Bıçakçılar, “Çocuklar, ailelerinden daha çok internetle içli dışlılar. Teknoloji güzel bir şey ama aile içi iletişimin azalmasına neden oluyor. Böylece çocuk yalnızlaşıyor, yabancılaşıyor. 1970’den 2000’e kadar olan kuşak Z kuşağı. 2000–2020 yılları arası ise Z kuşağıdır. Aynı zamanda internet kuşağı da deniliyor. Bu kuşağın çocukları 3 yaşında dokunmatik ekranla tanışıyor. Okuma yazmada bilmeden google kullanıyorlar. Olanak fazlalığı eğlenceyi erteleme güçlülüğü yaşamalarına nedeni oluyor. Onun için anne ve babalar her şeye hazır olmalı.” dedi.

DESTEK VERENLERE PLAKET VERİLDİ
Çocuklara hayatın nasıl kullanılmasını anne ve babaların çocuklara öğretmesi gerektiğini vurgulayan Bıçakçılar, “Bu kuşağın yaşamlarında otorite kavramının önemi kalmayacak. Daha erken evlenip daha çok çocuk sahibi olacaklar. En büyük avantajları iyi bir eğitime sahip olacaklar. Bireysel ve bağımsız olmaları yaratıcılıklarına yardımcı olacak. Olumsuz yönleri ise sadakatsiz olacaklar, azimli ve hırslı olmayacaklar. Onun için aile içi iletişimde dil iyi değerlendirilmeli.” diye konuştu. Konuşmaların ardından Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu’nun çalışmalarına destek verenlere teşekkür plaketi verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.