HAVADA ÜZÜM DOPİNGİ

Manisa'nın tanıtımı için yurt içi ve yurt dışında başlatılan çalışmalar kapsamında Türk Hava Yolları (THY) ile yolculuk yapan herkese ücretsiz üzüm ikram edilecek.

HAVADA ÜZÜM DOPİNGİ

HAVADA ÜZÜM DOPİNGİ

Manisa'nın tanıtımı için yurt içi ve yurt dışında başlatılan çalışmalar kapsamında Türk Hava Yolları (THY) ile yolculuk yapan herkese ücretsiz üzüm ikram edilecek.

THY ile yolculuk yapan her yolcuya bedelsiz olarak Manisa üzümünün ikram edileceğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, "Manisa'nın yurt içi ve yurt dışında hak ettiği noktaya gelmesi için benim ve diğer milletvekili arkadaşlarımın yoğun bir çalışması bulunuyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi Manisa Sultaniye üzümünün markalaşması yolunda önemli adımlar attık. Eskiden üzüm üreticisi dert yanarken şimdi ürettiği, emek harcadığı üzümünü en iyi fiyattan satma imkanına sahip.
Bunların yanı sıra Türk Hava Yolları ile yolculuk yapan her yolcuya özel kutularda hazırlanmış 20'şer gram halinde Manisa üzümü ikram edilecek" dedi.
Üzümün bir sağlık deposu olduğunu ve bu konuda çoğu vatandaşın bilgi eksikliği bulunduğunu belirten Yurttaş, üzümün insan sağlığı açısından tek başına bir eczane olduğunu söyledi. Yurttaş, üzümün yararlarını şöyle sıraladı:
"Üzüm böbrek ve karaciğerin işlevini artırır, karaciğer hastalıkları ve kansızlığın tedavisinde etkilidir. Kanın temizlenmesine, vücutta yağların erimesine yardımcı olur. Yağlı bileşiklerin kılcal damarlarda birikmesini engelleyerek ve kanı sulandırarak kalp-damar sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği resveratrol maddesi sayesinde kansere karşı vücudu korumakta görev almaktadır. Vücudu virüslere karşı dirençli hale getirir. Kabuk ve çekirdekleri mideye zarar vermeden sindirimi
hızlandırır, bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler, bağırsak sancısını giderir. Kuru üzüm ağız kokularını gidermekte, akciğer hastalığına, asap bozukluğuna, unutkanlığa, kansızlığa, karaciğer zafiyetine, ses kısıklığına iyi gelmektedir."
Üzüm yaprağı suyunun dizanteriye ve göz nezlesine iyi geldiğini belirten Milletvekili Yurttaş, "Taze üzüm anne sütünü çoğaltmaktadır. Böbrek hastalıklarına taze üzüm iyi gelmektedir. Kansere karşı bol bol taze üzüm yenilmelidir. Taze üzümle kuru üzüm birlikte yenirse bağırsak hastalıklarına ve kolite iyi gelmektedir. Kara üzüm, kalp, karaciğer, dalak, mide ve dimağ hastalıklarına şifa verir, kalbi kuvvetlendirir, nefes darlığına iyi gelir. Damar sertliğine kuru üzüm iyi gelmekte, öksürüğü kesmekte,
safrayı izale etmekte, balgamı gidermekte, ağız içi yaralarını iyileştirmektedir" dedi.
Vücut direncine karşı üzümün bir doping etkisi yaptığını da ifade eden Yurttaş, zayıflığa kuru üzümün iyi geldiğini, vücudun aşırı derecede yorgunluğu ve bitkinliğinde de kuru üzüm hoşafı içilmesi gerektiğini belirtti. Yurttaş, "Kuru üzüm iç yağ ile dövülüp derin ve iltihaplı yaralar üzerine konursa iltihabı dışarı çıkarır, siğillerin üzerine konursa eritir. Kuru üzüm el ayak titremesine ve sinir zafiyetine iyi gelir, ses kısıklığını giderir. Kuru üzüm hoşafı adet kanını söktürür, vereme ve basura iyi
gelmekte, öksürüğü kesmekte, kireçlenmeyi önlemektedir. Aşırı adet kanamasını önlemek için kuru üzüm yenilmelidir. Kuru üzüm bağırsak iltihaplarına şifalı gelmektedir. Kuru üzüm vücudu şişmanlatır, günlük ile yenirse insanı zekileştirir, unutkanlığı giderir. Kuru üzüm sesi açar, asabı kuvvetlendirir. Bağırsak sancısına karşı üzüm yenilmelidir. Cüzama karşı kuru üzüm iyi gelmektedir. Diş ağrısına karşı üzümle sarımsak kaynatılıp gargara yapılmalıdır. Üzüm yüksek tansiyonu düşürür, kabızlığı giderir,
hamilelerin mide bulantısını önler" diye konuştu.

KİREÇLENMEYE ÇARE ÜZÜM
Üzümün kireçlenmeyi de önlediğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, şunları kaydetti:
"Üzüm yenilerek dizlerdeki kireçlenme önlenir, romatizma ve mafsal iltihabına faydalıdır. Fil hastalığında üzüm ağacının külü sirke ile karıştırılıp şişlik üzerine konursa faydalı gelir. İktidarsızlığa kuru üzüm iyi gelmektedir. Sedef hastalığında kuru üzüm lapası yaralara sürülürse şifalı olur. Üzüm yaprağı usaresi suyla karıştırılıp saçlar yıkanırsa saçları uzatır. Damar sertliğine karşı üzüm hoşafı içilmelidir."
Özellikle bayanlarda görülen kansızlığa karşın bol bol üzüm pekmezi içilmesi gerektiğini belirten Yurttaş, "Üzüm pekmezi akciğer veremine, asap bozukluğuna, kansızlığa, karaciğer zafiyetine iyi gelir. Zindeleşmek için üzüm pekmezi içilmelidir. Üzüm pekmezi içilirse ayaktaki yaralara faydalı olur. Dizanteriye karşı üzüm yaprağı usaresinden içilmelidir. Göz nezlesinde arpa unu ile üzüm yaprağı su ile hamur yapılarak göz üzerine konursa şifalı olur. Kan tükürmeye karşı üzüm yaprağı suyu içilmelidir. Baharda
asmaların kesilen yerlerinden akan su egzama, bağırsak kanamaları, deri ve göz hastalıklarına karşı deva olarak kullanılır. Tohumlarından elde edilen üzüm yağı ishale karşı tavsiye edilmektedir. Üzüm yorgunluk gidericidir, beden ve zihin gücünü artırır, gözün görme gücünü destekler. Sinirleri yatıştırır, karaciğeri güçlendirir, kalp büyümesini önler, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı giderir, tansiyonu düşürür ve tansiyonu düzenler. Üzüm basura ve romatizmaya iyi gelir. Taze üzüm çok yenirse şişmanlatır. Kuru üzüm kan yapar, cildi güzelleştirir, kanı tazeler. Sivilceleri yok eder. Nekahet dönemini kısaltır" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.