HAŞİM KILIÇ MANİSA'YA GELİYOR

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın konuşmacı olarak katılacağı "Anayasada Haklar" konulu Konferans 29 Mart Cuma günü Manisa'da gerçekleştirilecek.

HAŞİM KILIÇ MANİSA'YA GELİYOR

HAŞİM KILIÇ MANİSA’YA GELİYOR

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın konuşmacı olarak katılacağı “Anayasada Haklar” konulu Konferans 29 Mart Cuma günü Manisa’da gerçekleştirilecek.   

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Manisa’ya geliyor. Manisa Barosu “Anayasada Haklar” konulu konferans düzenliyor. 29 Mart 2013 Cuma yapılacak konferansa Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç konuşmacı olarak katılacak. 

BALKIZ’DAN AÇIKLAMA

Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Göreve geldiğimiz 2012 yılı Mayıs ayından beri Manisa'da ilkleri yaşatan Manisa Barosu, yine Manisa' lı hukukçuları  ve hemşehrilerimizi büyük bir etkinliğe davet ediyor.

29 Mart 2013,  önümüzdeki Cuma günü 14,30'da Kültür Sitesi Lale Salonunda, Anayasa Mahkememizin değerli Başkanı Sayın Haşim KILIÇ Manisa' lı hemşehrilerimize hitap edecektir.

Yüksek Mahkeme Başkanlarını Manisa ile Buluşturma projesi kapsamında, bu kez gündemimizde ANAYASA  MAHKEMESİ var.

Malumunuz olduğu üzere 11 Ocak 2013 tarihinde Danıştay Başkanı Sayın Hüseyin KARAKULLUKCU, Baromuzun davetlisi olarak şehrimize gelmiş ve C.B.Ü. salonunda "KUVVETLER  AYRILIĞI" konulu bir konferans vermişti. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin ülke gündemini işgal ettiği bir dönemde yürütme organını denetleyen yüksek mahkemenin başkanı, bu konudaki görüşlerini Manisa'dan açıklamıştı.

Bu kez, ülkede üniter devlet yapısının tartışıldığı, hükümet tarafından yeni anayasa çalışmalarının tamamlanması için Mart ayı sonuna kadar süre verildiği bir dönemde de, Anayasa'daki HAKLAR VE HÜRRİYETLER konusundaki görüşlerini Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanımız yine Manisa'dan açıklayacaklar.

Her siyasi partiden 3'er milletvekilinin görevlendirilmesiyle oluşan TBMM ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU maalesef henüz çok az sayıda bir madde üzerinde uzlaşabildi. Pek çok maddede siyasi partilerin çekinceleri var ve pek çok madde üzerinde de siyasi partilerin olmazsa olmaz niteliğinde ön şartları var. Böyle bir çalışma düzeni içinde uzlaşma komisyonunun Sivil İradeyle bir Anayasa çalışmasını tamamlaması mümkün gözükmüyor. İktidar Partisi de Anayasa Uzlaştırma Komisyonu çalışmalarına 2013 Mart ayına kadar süre verdiğini ve bu süre sonunda Anayasanın tümü üzerinde uzlaşma sağlanamazsa kendi Anayasa Tekliflerini getireceğini söylüyor.

İşte bu kritik eşikte Anayasa Mahkememizin başkanı Sayın Haşim KILIÇ, Anayasada Haklar konusunda Manisa'da bir konferans veriyor. Bu konferansın Türkiye'de yaşayan herkese önemli mesajlar vereceğini düşünüyoruz.

Ülkemizde Anayasa Mahkemesi YÜCE DİVAN olarak da bilinir. Başbakan, bakanlar, yüksek yargı mensupları, Genel Kurmay Başkanı ve kuvvet komutanları, görevleriyle ilgili suçlardan dolayı yüce divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesince Yargılanırlar. Yine Anayasa Mahkemesi, TBMM tarafından  çıkarılan Kanunların Anayasaya uygunluğunu denetler ve iptal etme yetkisi vardır.Yine Anayasa Mahkemesi, Yargıtay C.Başsavcısının açacağı davada,Siyasi Partilerin faaliyetlerini denetler ve Parti kapatma yetkisi vardır.Bizim Anayasa Mahkememiz de geçmişte daha çok Siyasi Parti Kapatma yetkisiyle öne çıkmıştır.Hele 2007 yılı  Cumhurbaşkanı Seçimi sürecinde verdiği meşhur "367" kararı ile anayasa hukukçularını paramparça etmiştir.

 

2010 referandumundan sonra Anayasa Mahkememize yeni bir görev verilmiştir. Anayasa Mahkemesine kişisel başvuru yolu açılmış ve İnsan Hakları İhlalinde birinci lig oyuncusu olan devletimize bu yönüyle de bir çekidüzen verilmeye başlanmıştır. Kişisel Başvuru yoluyla, AİHM' e  başvurmak zorunda kalan Türk Vatandaşlarının önüne yeni bir seçenek sunulmuş ve yargı yollarından sonuç alamayan  vatandaşlarımız için bir de Anayasa Mahkemesine kişisel olarak başvuru  yolu açılmıştır. Anayasa Mahkememiz de bu konudaki kişisel başvuruları görüşmeye, karar vermeye başlamıştır.

Ülkemiz, rejimimiz ve vatandaşlarımız için bu kadar önemli ve büyük yetkilere sahip YÜCE DİVANIN başkanı Sayın Haşim Kılıç'ı Manisa’da ağırlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yüce Divanın başkanı ile Manisalı Hukukçuları bir araya getirmenin, Manisa’da yaşayan bir vatandaşımıza, Yüce Divan başkanına doğrudan-vasıtasız soru sorma fırsatı vermenin kıvancını yaşıyoruz.Siz  değerli basınımız aracılığıyla Manisalı bütün hukukçuları,Manisa halkını,tüm hemşehrilerimizi ,önümüzdeki Cuma günü  14,30'da Kültür Sitesi Lale Salonunda bekliyoruz.”

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.