Hasan Ören'den "dar gelirliye ev" sözü

CHP Manisa 1. Sıra Milletvekili Adayı Hasan Ören iktidara geldiklerinde dar ve orta gelirli vatandaşlara konut bedelinin tamamı kadar kredi verilmesini sağlanacaklarını açıkladı.

Hasan Ören'den

Hasan Ören’den “dar gelirliye ev” sözü

CHP Manisa 1. Sıra Milletvekili Adayı Hasan Ören iktidara geldiklerinde dar ve orta gelirli vatandaşlara konut bedelinin tamamı kadar kredi verilmesini sağlanacaklarını açıkladı.     CHP Manisa 1. Sıra Milletvekili adayı Hasan ÖrenCHP’nin sosyal devletin gereği olan eşitlikçi toplum anlayışını temel ilke olarak benimseyen bir konut politikası başlatacaklarına açıkladı. Ören şunları söyledi: “Akıllı tasarımlarla, kaliteli, düşük maliyetli, çevre dostu ve toplumsal birliktelik ruhunu pekiştiren konut projeleri geliştireceğiz. Temel önceliğimiz düşük ve orta gelir grubundaki yurttaşlarımızı konut sahibi yapmak olacak. Konut sahibi olma olanağı bulunmayan ya da tercihlerini o doğrultuda kullanmayan yurttaşlarımız için ucuz kiralık konut yapacağız. Kiralık konutları belli semtlerde toplamayacak, olanaklar ölçüsünde tüm kente yayılmasını sağlayacağız. Yeşil alan, otopark ve sosyal donatı standartlarını yükseltecek, deprem ve yangına karşı etkin önlemler alacağız.”     HERKESE KALİTELİ UCUZ KONUT Hasan Ören konut kredilerini, mortgage sisteminin işletilmesiyle artırılacağına vurgu yaparak, bu kredilerin toplam krediler içindeki payını iki katına yükselterek, yüzde 20’lerin üzerine çıkaracaklarını dile getirdi. Ören;”Dar ve orta gelirli yurttaşlarımız için konut bedelinin yüzde 100’ü kadar kredi verilmesini sağlayacağız.” dedi.   DEPREME HAZIR, SAĞLAM YAPILAR Hasan Ören, “Nüfus yoğunluğu açısından başta İstanbul ve Marmara Bölgesi olmak üzere, deprem riski yüksek bölgelerde kentleri deprem için hazırlamayı görev edineceğiz. İstanbul’umuzu, kentsel yapısı ve konut sorunu ile özel olarak ele alacağız. İstanbul’da yaşayan yurttaşlarımızın korkulu rüyası olan deprem konutları sorununu hızla çözeceğiz. Bu çerçevede, İstanbul’da deprem riski çok yüksek olan 120 bin yapının 2011 – 2015 döneminde yenilenmesi için tüm olanakları zorlayacağız.” İfadelerini kullandı.   İlk kez sosyal demokrat belediyelerce geliştirilmiş ve uygulamaya konulmuş olan kentsel dönüşüm modeline hız vereceklerine vurgu yapan Hasan Ören; “Büyük kent alanlarında yapıların toplulaştırılması ve yükseltilmesini esas alacağız. Kentsel dönüşüm ve kentsel yenilenme projeleriyle, arsa fiyatlarının konut maliyeti içindeki payını düşüreceğiz. Yurttaşlarımızın örgütlenmelerini ve temsilcileri aracılığıyla kentsel dönüşüm projelerinin karar süreçlerine doğrudan katılımlarını sağlayacağız. Hiçbir yurttaşımızı bulunduğu mahalleyi terk etmek zorunda bırakmayacağız” diye konuştu. Ören;” İnşaat sektörüne yıllarca emek vermiş küçük ve orta ölçekli firmaların yok sayılmasına ve kooperatiflerin göz ardı edilmesine yeni örgütsel düzenlemelerle son vereceğiz”dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.