HASAN ÖREN; "SABUNCUBELİ TÜNELİNE MECLİS EL KOYSUN"

Chp Manisa Milletvekili Hasan Ören; "Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Sabuncubeli Tünelinin açılması için verdiği iki yıllık süre dolmuştur." Dedi.

HASAN ÖREN;

HASAN ÖREN; "SABUNCUBELİ TÜNELİNE MECLİS EL KOYSUN"

Chp Manisa Milletvekili Hasan Ören; “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Sabuncubeli Tünelinin açılması için verdiği iki yıllık süre dolmuştur.” dedi.

Milletvekili Hasan Ören konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Sabuncubeli Tünelinin açılması için verdiği iki yıllık süre dolmuştur. Ancak tünel hizmete açılmadığı gibi, ne zaman bitirileceği konusu da belli değildir. Sayın Bakanın Manisa’da yaptığı açıklamalardan tünelin 2016 yılında da biteceğine inanmadığı anlaşılmaktadır. Proje iki katından fazla büyümüştür. Tünel uzunluğu 2800 metreden, 4.070 metreye, sonradan da 6.480 metreye çıkarılmış ve proje 3 yıl daha uzatılmıştır. Tünel uzunluğunun artırılması nedeniyle Yap İşlet Devret modeli yapılacak firmanın 11 yıl 11 ay 11 günlük işletme hakkının uzatılması vatandaşın tünelden geçmek için daha fazla para ödemesi demektir. Manisa için büyük önem taşıyan Sabuncubeli Tüneli konusuna artık Meclis el koymalıdır. Bu amaçla hazırladığım Araştırma Önergesini TBMM Başkanlığına sundum.Mecliste Başta Manisa Milletvekilleri olmak üzere bölge Milletvekillerinin katılımıyla oluşturulacak bir Araştırma Komisyonu, Sabuncubeli Tünelindeki yolsuzluk iddiaları ile birlikte, yaşanan aksaklıkları araştırarak çözüm yollarını belirlemeli ve tünelin en kısa zamanda bitirilerek sürücülerin kullanımına açılmasını sağlamalıdır.” dedi.

Hasan Ören sözlerine şöyle devam etti; “Manisa - İzmir karayolu Ege bölgesini İstanbul ve Marmara’ya bağlayan önemli bir yoldur. Yol üzerinde bulunan Sabuncubeli mevkii sürücülerin korkulu rüyasıdır. Günlük 30.000 araçlık bir trafik yoğunluğu olan yolda trafiği rahatlatmak ve özelikle kışın meydana gelen kazaları azaltmak amacıyla tünel yapılmasına karar verilmiş ve ihalesi yapılmıştır.

2011 Eylül ayında tünelin temeli yapılan büyük bir törenle atılmış, tünelin iki yıl içerisinde bitirileceği sözü Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı vermiştir.

Tünel yapım ihalesi Koçoğlu AŞ ve Makimsan AŞ ortaklığına verilmiş ve yap-işlet-devret modeli ile yapılması kararlaştırılmıştır. Yapım sonrasında firmalar, 11 yıl 11 ay ve 11 gün boyunca yolun işletmesini de üstlenecek. İşletmeci firma, araçlardan bu süre içinde 2.50 dolar ücret alınacağı yetkililer tarafından açıklanmıştır. Daha sonradan Sabuncu beli projesinde tadilat yapıldığı ve tünel uzunluğunun 2800 metreden, 4.070 metreye, sonradan da 6.480 metreye çıkarıldığı ve projenin 3 yıl daha uzatılarak 2016 yılında bitirileceği açıklanmıştır.

Proje % 130 oranında büyütülmüştür. Sabuncubeli tüneli yeni proje haline gelmiş ve Devlet zarara uğratılmıştır. Bu nedenle ihale iptal edilerek, yeniden ihale yapılması gerektiği bilirkişiler tarafından ifade edilmektedir. Sabuncubeli’nin zemin etütleri yapılarak, arazi yapısı, heyelan bölgeleri, kayalık bölgeler, eğimleri ve yapılacak tünelin uzunluğu önceden belirlenmiştir. Bunlar bilinmesine rağmen projenin 2 katından fazla büyümesine bir anlam verilememektedir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanının Manisa’da yaptığı son açıklamalarda ise Manisa girişindeki arazinin çok sıvılaşmış olduğunu bu nedenle girmekte zorluk çekildiğini açıklamıştır. Ege bölgesi ve Manisa için büyük önem arz eden Sabuncubeli Tüneli yapımının şaibeli bir hal almıştır. Projenin büyütülmesi nedeniyle ihaleyi alan firmaların 11 yıl 11 ay 11 gün olan tüneli işletme haklarının aynı oranda uzatılacağı ve bu firmalara rant sağlandığı iddiaları Manisa kamuoyunu rahatsız etmektedir. Sabuncubeli Tüneli yapımında yaşanan sorunların tespiti, çözüm yollarının belirlenmesi, projenin büyütülmesinden kaynaklı maliyet farkının tespiti, kurumların ve firmaların eksiklerinin ve sorumluların belirlenmesi, paralı geçiş ücretlerinden dolayı  vatandaşın parasal kayıplarının tespiti ve yolsuzluk iddialarının araştırılması amacıyla, Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105nci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.