GÜNÜMÜZ BİMARHANESİ DİLŞİKAR HATUN HAMAMI'NDA MÜZİKLE TEDAVİ BAŞLADI

Yakın zamanda Manisa Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi'ne tedavi gören şizofreni hastaları için Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) haline getirilen Dilşikar Hatun Hamamı'nda müzik ile tedavi dönemi başladı. Bu kapsamda Belediye Konservetuarı Türk sanat Müziği Korosu'nun verdiği konserde şizofreni hastaları keyifli dakikalar yaşadı.

GÜNÜMÜZ BİMARHANESİ DİLŞİKAR HATUN HAMAMI'NDA MÜZİKLE TEDAVİ BAŞLADI

GÜNÜMÜZ BİMARHANESİ DİLŞİKAR HATUN HAMAMI’NDA MÜZİKLE TEDAVİ BAŞLADI

Yakın zamanda Manisa Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi’ne tedavi gören şizofreni hastaları için Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) haline getirilen Dilşikar Hatun Hamamı’nda müzik ile tedavi dönemi başladı. Bu kapsamda Belediye Konservetuarı Türk sanat Müziği Korosu’nun verdiği konserde şizofreni hastaları keyifli dakikalar yaşadı. 

Dilşikar Hatun Hamamı modern Bimarhane oldu. 1582 yılında Manisa Alaybeyi Ferhat Ağa'nın eşi Dilşikar Hatun tarafından yaptırılan Dilşikar Hatun Hamamı, Haziran ayının başlarında Rehabilitasyon ve Toplum Sağlığı Merkezi haline dönüştürüldü. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2006 yılında yenilediği tarihi hamam uyguladığı tedavi yöntemleriyle Osmanlı dönemi akıl hastalarının tedavi merkezi Bimarhanelerin günümüzdeki bir örneği oldu. Dilşikar Hatun Hamamı’nda tedavilerini evde sürdüren şizofreni hastalarına  Bimarhanelerde de uygulanan müzikle tedavi, resim, heykel, ebru, cam boyama gibi çeşitli en sanatları ile tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu kapsamda Manisa Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Korosu merkeze kayıtlı şizofreni hastaları ve ailelerine tarihi hamamda konser verdi. Aileleri ile birlikte konseri dinleyen hastalar ritim tuttu, şarkılara eşlik etti. Hareketli şarkılarda neşelenip, ağır şarkılarda duygulanan hastalar ruhlarını sakinleştirdi ve eğlenceli dakikalar yaşadı. Dilşikar Hatun Hamamı’nda uygulanan tedavilerle ilgili bilgi veren Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer haftalık programlarında birçok farklı etkinliğin olduğunu ve konserlerin de devam edeceğini ifade etti. Hamamda hastaların  birey olabilmelerini, günlük yaşam içinde kendilerini kabul ettirmelerini sağlamak amacıyla tedavilerin uygulandığını belirten Ayer; “Dilşikar Hatun Hamamı bir poliklinik mantığıyla çalışmıyor, hastalar burada kalmıyor, evlerinden gidip geliyor, tedavinin yanı sıra burada her yönden kendilerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Bir nevi tedavi danışmanlığı yapmış oluyoruz.” dedi. Hamamda uygulanan tedavi yöntemlerinin hastalar üzerinde çok etkili olduğunun altını çizen Ayer; “Merkeze kayıtlı olan hastaların hepsi şizofreni hastalardır. Yani toplumda hizmet alması ve sosyal aktivitelere katılmaları zor hastalardır. İnsanların şizofreni hastaları üzerinde yapamazlar, edemezler diye düşündüğü birtakım mitler var. Burada öğretilen şeylerle mitler ortadan kalkıyor. Evden çıkamayan hastalar buraya büyük bir hevesle geliyor. Hastaların sosyal ilişkileri gelişiyor, diyalog kurma yetileri gelişiyor, kendi aralarındaki bağ artıyor. Aynı şekilde şizofren aileleri de burada bir araya gelerek birbirlerine yardımcı oluyor. Tedavisini sürdüren şizofreni hastalarında olumlu yönde ciddi bir gelişim yaşanıyor.” şeklinde konuştu. Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri’nin Türkiye’de su anda 10 noktada uygulandığını, Manisa’nın açılan 6. merkez olduğunu söyleyen Ayer; “Toplum Ruh Sağlığı Ünitesi’ni bir sosyal kulüp görevi yapıyor. Tüm planlamalar resmi olarak ve uzman kadrolar aracılığıyla Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanıyor.” dedi. T R.S.M.’lerde  hastadan hiçbir ücret talep edilmediğini hatırlatan Ayer çeşitli sivil toplu örgütlerini ve kurumları da kendilerine destek vermeye çağırdı.

ŞARKILARA EŞLİK EDİP EĞLENDİLER

Ayer’in açıklamasının ardından yaklaşık 20 kişiden oluşan Manisa Belediyesi Konservatuarı, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak hizmet veren tarihi hamamda hastalara konser verdi. Merkezle iletişim halinde bulunan 200 hastanın 30’unun ailesiyle birlikte dinlediği konserde seslendirilen şarkılara eşlik edip tempo tuttular. Hastalar çalınan hareketli parçalarla neşeli dakikalar yaşadı.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.